Haber Detayı
12 Ağustos 2013 - Pazartesi 00:00
 
“Afyonkarahisar halkı büyük hâyırlara imza attı”
Afyonkarahisar Valiliği tarafından Ramazan Bayramı dolayısıyla düzenlenen genel bayramlaşma töreni Belediyemiz Sosyal Tesislerinde gerçekleşti.
Magazin Haberi
“Afyonkarahisar halkı büyük hâyırlara imza attı”

 BİR SONRAKİ BAYRAMLAŞMA TAŞ MEDRESE'DE

Kurban Bayramında, bayramlaşma töreni ise  restorasyonu tamamlanan tarihi Taş Medrese'de yapılacak. Törene Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Milletvekilleri Halil Ürün ve Kemalettin Yılmaz, İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral İkmal Albay Gökhan İsmet Gülmez,  Belediye Başkanı Burhanettin Çoban,  AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, Baro Başkanı Av. Turgay Şahin, Vali Yardımcıları, İl Jandarma Komutanı J.Kd.Alb. Yusuf Kenan Topçu,  Emniyet Müdürü Mustafa Uçkan,  İl Genel Meclisi Başkanı Salih Sel, Belediye Meclis Üyeleri, siyasi partilerin il başkanları, işadamları, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, daire müdürleri ve mahalle muhtarları katıldı.Törende birer konuşma yapan Vali İrfan Balkanlıoğlu, ve Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, İslam coğrafyasında yaşanan gelişmelerden duydukları üzüntüyü ifade etti.

 "GÜZEL BİR RAMAZAN AYI GEÇİRDİK"

Programın açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, tüm Afyonkarahisarlılar'ın Ramazan Bayramını kutladı. Başkan Çoban; bayram coşkusunun ülkemize, milletimize, İslam Âlemine, tüm insanlığa barış, kardeşlik ve huzur getirmesini diledi. Belediye Başkanı Burhanettin Çoban konuşmasına şöyle başladı; "Güzel bir Ramazan ayı geçirdik. Ancak İslam dünyası olarak arzuladığımız bir tablo ile bayrama girmedik. Ramazan Ayımız yinede  memleketimize, İslam âlemine kendine has güzellikleri ile geldi. Annelerimiz, eşlerimiz hem akşamları, hem geceleri sahurda erkenden kalkarak bizleri doyurmak için ellerinden gelen her şeyi yaptılar. Ben öncelikle tüm hanımefendilerin, annelerin, eşlerin bayramını kutluyorum. Ramazan ayı boyunca hudutta nöbet bekleyen askerlerimiz, bunların çok değerli komutanları, güvenli bir yaşam sürmemiz için 24 saat görev yapan jandarmamız, polisimiz, yine vatandaşımıza tam ve eksiksiz hizmet sunmak amacıyla görev yapan telekom memurlarımız, Belediye çalışanlarımız, zabıta memurlarımız vardı. Bunlarında ben bayramlarını ayrı ayrı kutluyorum" dedi.

"HAYIRSEVERLER ADETA YARIŞTI"

Ramazan ayının yardım duygularının zirveye çıktığı bir süre olduğunu dile getiren Başkan Burhanettin Çoban, " Bu nedenle hayır sahiplerimiz  hâyır yapmakta adeta yarıştılar. Veren el, alan elden üstündür prensibi gereğince ellerinden geldiğince yardım ve sadakalarını ihtiyaç sahiplerine dağıttılar. Hayırseverlerimizin de bayramı kutlu olsun. Mısır'da, Filistin'de, Suriye'de , Afganistan'da da, Pakistan'da da, Irakta'da gönül isterdi ki; birlik beraberlik içerisinde savaş olmadan, kardeş kavgası olmadan bayrama erişilsin, ancak olmadı. Dileğimiz bu ülkelere ve insanın yaşadığı her yere  barış ve huzurun gelmesidir" dedi.

"BAYRAM HEPİMİZ İÇİN GELDİ"

Ramazan ayından oruç tutmayan yada tutamayanların, tutanlara karşı gösterdiği saygıya da teşekkür eden Başkan Çoban; "Ramazan ayında kimimiz oruç tuttu, kimimiz tutamadı, kimimiz ise tutmadı. Ama tutmayanlar arasında özellikle oruç tutanlara karşı büyük bir özveri ile saygıda kusur etmeyenler vardı. Ben bu insanlarımızın da bayramını gönülden tebrik ediyorum. Çünkü bayram hepimiz için geldi, herkes için geldi. Herkesin Ramazan Bayramı kutlu olsun, Cenab-ı Hak bu ülkeye her zaman barış ve selameti nasip etsin" dedi.

"İSLAM MEDENİYETİ SON GÜNLERDE DIŞARIYA İYİ MESAJLAR VERMİYOR"

Vali İrfan Balkanlıoğlu ise tüm Afyonkarahisarlılar'ın Ramazan Bayramını kutladı.  Ramazan Ayının Türkiye'de huzurlu geçtiğini ancak dünyanın birçok bölgesinde ise kan ve gözyaşı olduğunu hatırlatan Vali Balkanlıoğlu konuşmasına şöyle başladı; " Ramazan ayı Türkiye de huzur içinde geçti, fakat Başkanımızın da temas ettiği gibi dünyanın birçok bölgesinde kan ve gözyaşı vardı. İslam Medeniyeti son dönemlerde dışarıya iyi mesajlar vermiyor. Barış ve kardeşlik dini olan İslam dini dışarıda yanlış anlaşılacak şekilde maalesef "Nerede bir İslam coğrafyası varsa orada sorun vardır" dedirtecek şekilde cereyan ediyor. Allah, bütün insanlara hidayet versin, akıl fikir versin, yardım etsin diyoruz" dedi.

"AFYONKARAHİSAR GÜZEL BİR SINAV VERDİ"

Orucun birçok hikmeti olduğunu söyleyen Vali Balkanlıoğlu; " oruç tutan insan açlığın ne demek olduğunu tadıyor. İmkanı olduğu halde yemek yememek sureti ile açlığın insan bünyesindeki olumsuz etkilerini canlı görmenin maksadı; imkanı olmadığı için 365 günü adeta oruç tutarak geçiren mağdur insanların hatırlanmasıdır. Ramazan ayı boyunca Afyonkarahisar halkı büyük hâyırlara imza attı. Birçok hayırseverimiz ihtiyaç sahiplerinin yanında oldu. Belediyemizin ve sivil toplum örgütlerinin aşevleri bütün insanlarımız için hizmet etti, evlere kadar yemek, kuru gıda götürdü onları tebrik ediyorum. Bu dünyada herkes birbirinden mesul ve sorumlu. Korumak, kollamak hepimizin görevi olmadı. Çevremize karşı duyarlı olmayız. Oruç; bunu bizim gözümüze dürtüyor adeta.  Burada Afyon büyük ve güzel sınav verdi." dedi.

"BAYRAMLAR SEVİNÇLERİN PAYLAŞILDIĞI GÜNLERDİR"

Bayramların birlik ve beraberliğe kucak açan özel günler olduğunu vurgulayan Vali Balkanlıoğlu; konuşmasını şöyle tamamladı; " Mağduriyetinde ötesinde bayramlarımızda dostluk kardeşlik kaynaşmalar oluyor. Her kesimden, her siyasi partiden insanlar bir araya geliyor. Küsler barışıyor, büyükler ziyaret ediliyor. Tanısın tanımasın çocuklar büyüklerinin ellerini öpüyor, onlara harçlıklar veriliyor. Bu tür hasletler bizim milletimize ait. Başka ülkelerde bunlar maalesef. fazla yok. O nedenle bayramın bu yönü de çok önemli. Gereksiz yere birbirimizin kalbini kırıyoruz, bayramlar bunların yok edildiği, sevinçlerin paylaşıldığı günlerdir. Çünkü bu dünya gelip geçici. Zaten Kur'an-ı Kerim'de oruç farz edilirken, "Her kim Ramazan ayına ulaşırsa oruç tutsun " deniliyor. Demek ki; aramızda önümüzdeki Ramazan ayına ulaşamayacaklar var. Ölümün genci ihtiyarı da yok. Fani olduğumuzu, geçici olduğumuzu da bilerek insanlara daha merhametli, daha hoşgörülü olmanın tam sırası. Bu duygu ve düşüncelerle bütün değerli kardeşlerimizin mesai arkadaşlarımızın, Afyonkarahisarlılar'ın  ve bütün Türkiye'nin  hatta bütün dünyanın bayramını kutluyorum" dedi. Bayramlaşma töreninin ardından ilimiz protokolü, Afyonkarahisar Valiliği tarafından düzenlenen program çerçevesinde huzurevinde bulunan yaşlılarımızı, Emniyet Müdürlüğü bünyesinde görev yapan polislerimizi,  İl Jandarma Alay Komutanlığında vatani görevini yapan askerlerimizi, Devlet Hastanesi'nde yatan hastalarımızı ve Koruma Bakım Rehabilitasyon Merkezini ziyaret ederek Ramazan Bayramlarını tek tek kutladı.>>görüntü

Kaynak: Editör:
Etiketler: Afyonkarahisar, Valiliği, tarafından, Ramazan, Bayramı, dolayısıyla, düzenlenen,
Yorumlar
Haber Yazılımı