Haber Detayı
05 Ağustos 2013 - Pazartesi 00:55
 
“Bebeğinizi anne sütü ile büyütün”
‘Dünya Emzirme Haftası’ ülkemizin de içinde bulunduğu 120’den fazla ülkede 1-7 ağustos günleri arasında kutlanmaktadır.
Sağlık Haberi
“Bebeğinizi anne sütü ile büyütün”

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan “Bebek Dostu Hastane” unvanına sahip olan Özel Fuar Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Elvan Bahçeli, “Anne sütü, yenidoğan bebeklerin ihtiyacı olan tüm besin öğelerini içermektedir. ‘Dünya Sağlık Örgütü’ ilk altı ayda sadece anne sütü ile, iki yaşa kadar da tamamlayıcı beslenmeyle beraber, anne sütünün alımını önermektedir. Dedi. Emerken, anne ile bebek arasında sağlıklı iletişimin temellerinin atıldığını belirten Dr.Elvan Bahçeli, “Emerken bebeğin kendini güvende ve dünyanın en mutlu, huzurlu kişisi gibi hissettiğini, anne sütünün,  karnını doyuran temel fizyolojik bir işlev görürken, çocuğun gelişimine destek olmasının da,en önemli işlevlerinden biri olduğunu söyledi.

6 ayda şekerli içecekler verilmesine gerek yoktur

Fuar Hastanesi Uzmanı Bahçeli, anne sütünün yararlarını şöyle açıkladı: Mikrobik hastalıkları önleyici maddeler, annenin ilk sütünde daha fazla bulunması nedeniyle bebeğe, doğar doğmaz anne sütü verilmesi büyük önem taşımaktadır. Bebek için, ideal bir besin olmasının yanı sıra, bebeği, ishal, öksürük, grip gibi hastalıklardan korunması nedeniyle de diğer besinlerle kıyaslanamayacak değerde bir besindir. Her annenin sütü kendi bebeği için en uygun özelliktedir. Prematüre bebeği olan annenin sütü prematüre bebeğe,1 aylık bebeği olan annenin sütü 1 aylık bebeğe,3 aylık bebeği olan annenin sütü 3 aylık bebeğe göredir. Sıcak ve kuru iklimlerde bile, anne sütünde bir bebeğin ihtiyacına yetecek kadar su vardır. Bebeğin susuzluğunu gidermek için ilk altı ayda ayrıca su ya da şekerli içecekler verilmesine gerek yoktur. Bebek 6 aylık olunca, diğer yiyecek ve içeceklerin de verilmesi gerekir. Emzirme, bebek bir yaşına gelinceye kadar diğer gıdalarla birlikte sürdürülmeli, mümkünse daha uzun bir süre devam ettirilmelidir. Çünkü ikinci yaşta anne sütü diğer gıdalara ek olarak verildiğinde, çocuğu hastalıklara karşı korur. Anne sütü bebeğiniz için ideal denilebilecek bir yapıya sahiptir ve içerisinde inek sütünde bulunmayan yüzlerce farklı bileşik bebeğinizin hem gıda gereksinimini hem de bağışıklık sistemini destekleyici işlevler göstermektedir.

“Erken emzirmeyle doğum sonu kanamalar çabuk kesilir”

Diğer besinlere göre çok daha kolay bir şekilde bebekler tarafından sindirilebilen anne sütü bu anlamda pek çok sindirim sorununa karşı da bebeğinizi korumaktadır. Her zaman hazır, temiz, uygun ısıdadır, ekonomiktir. Sindirimi en kolay besin maddesidir. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr.Elvan Bahçeli, emzirmenin, anneye de yararlarını şöyle açıkladı: Rahmin daha kısa süre de normale dönmesini sağlar. Erken emzirmeyle doğum sonu kanamalar çabuk kesilir, memelerde şişme iltihaplanma olmaz, anne loğusalık dönemini daha rahat / sorunsuz geçirir. Emmeyle anneden salgılanan hormonlar sayesinde kısa süre de dinlenme ihtiyacını karşılar, huzurlu olur. Emziren annelerde meme, rahim kanserine yakalanma riski daha düşüktür Doğum sonrasında kemiklerin yeniden mineral kazanmasını sağladığı için, menopoz sonrası kalça kemiği kırığı riskini azaltır. Bebeğin  her isteğinde emzirilmesi gerektiğini hatırlatan uzman, Yapay meme veya emzik, emzirme döneminde bebeklere verilmemelidir dedi.>>görüntü

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘Dünya, Emzirme, Haftası’, ülkemizin, de, içinde, bulunduğu, 120’den, fazla, ülk
Yorumlar
Haber Yazılımı