Haber Detayı
12 Nisan 2014 - Cumartesi 00:00
 
“Etlerinizi Güvenle Tüketebilirsiniz”
Afyonkarahisar Kasaplar ve Sucukçular Odası Başkanı İbrahim Yörük yaptığı yazılı açıklamasında Bazı vatandaşlarımızın İthal konusunda çekinceleri olmakta ancak günümüz Türkiye'sinde Sağlam İradenin vatandaşın menfaatine aykırı bir şey yapması mümkün değildir. Eski Türkiye'nin "Devlet için Vatandaş" anlayışı tarihin çöplüğünde yerini almıştır dedi
Sağlık Haberi
“Etlerinizi Güvenle Tüketebilirsiniz”

Yaptığı yazılı açıklamada bütün kesimlerin menfaatlerini düşünmek zorunda olduklarını ifade eden Afyonkarahisar Kasaplar ve Sucukçular Odası Başkanı İbrahim Yörük, İthal hayvanların pahalı hayvan sorununu çözeceğini ifade etti. Yörük açıklamasında şunları söyledi; "Türkiye genelinde seçimlerden önce iyiden iyiye gerilen piyasalarda Et Fiyatları da da gösterge olması nedeniyle Dana Kesim Karkas KG Fiyat baz alındığında 18,5-19 TL/KG leri görerek, spekülasyonlar sonucu makul olmaktan çıkmıştır. Biz Kasaplar Odası olarak bir meslek odasıyız. Ancak masanın hem kasap esnafından yana olan tarafındayız hem de Kasapların hitap ettiği halkın tarafındayız. Bulunduğumuz noktada Halkın menfaatlerini sonuna kadar korumak zorundayız. Bu yönden Et kesim fiyatında oluşan 1-2 TL'lik bu balonun, Yetiştiriciden, Besiciye, Kasaplara ve nihayetinde vatandaşın gıda güvenliğine vurduğu darbenin engellenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu noktada vatandaşa rağmen politika üretmeyen, Güçlü Türkiye'nin göstergesi hükümetimizin ithal hayvan kararını olumlu buluyoruz."

"İthal Hayvanlar Geliyor!"

İthal hayvanın pahalı hayvan sorununu çözeceğini ifade eden Yörük, "İthal Hayvan gelişi Türkiye Et Kesim Piyasasında oluşan balon fiyatın tüketici ve üretici lehine düşmesini sağlayacağı gün gibi ortadadır. Şimdi ilk etapta piyasalardaki gerginliğin, Hükümetin seçimden daha da güçlü çıkmasıyla azaldığı bir ortamda İthal Hayvan girişi artık kısır döngüye girmekte olan pahalı besi hayvanı sorununu çözeceğini düşünüyoruz. Ülkemiz insanının daha uygun fiyatla Et ve Et Ürünlerine ulaşması tabii ki de tüm toplumun iyiliğine olacaktır. İthal Hayvan gelişinin hayvan fiyatlarını dengeye oturtacağı fırsatçılık yapan bazı odakların oyunlarını bozacağı kesindir. Fiyat istikrarı ve denge açısında şu anda İthal Hayvan girişi hayırlı olacaktır. Bazı vatandaşlarımızın İthal konusunda çekinceleri olmakta ancak günümüz Türkiye'sinde Sağlam İradenin vatandaşın menfaatine aykırı bir şey yapması mümkün değildir. Eski Türkiye'nin "Devlet için Vatandaş" anlayışı tarihin çöplüğünde yerini almıştır. Artık anlayış "Vatandaş için Hizmet" haline gelmiştir. Dolayısıyla bütün oluşabilecek endişeler yersizdir" dedi.

"İthal Hayvanlar Güvenli!"

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın Ciddi Tedbirler Aldığını ifade eden Yörük, "Endişeleri olan vatandaşlarımıza hatırlatmak isteriz ki; İthal edilen Hayvanlar zaten toplum sağlığı gözetilerek çok ciddi ve sert sağlık şartlarına tabii tutularak gelmektedirler, ayrıca geldikten sonrada karantina ve laboratuar tetkikleri gibi yollarla tekrar tekrar denetlenmektedirler. Dahası Gıda Tarım ve Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlüklerinin Hayvan Sağlığı çalışanları İthal Hayvan konusunda bilhassa disiplinli çalışarak oluşabilecek sorunların önüne geçmektedirler. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı daha önceki dönemlerde ortaya koyduğu insanüstü çabayla memleketimize girebilecek hastalık ve problemleri kaynağında yok etmeyi bilmiş olup, bu konuda çalışan arkadaşlarımız içinden çıktıkları topluma olan vefa borçlarını bu çalışmalarıyla ödemişlerdir.

Modern Mezbahalara sahibiz

Buradan İl ve İlçelerde çalışan Tüm Veteriner Hekim ve Veteriner Sağlık Teknisyeni arkadaşlarımızı da bu çabalarından ötürü tebrik ediyoruz. İthal Hayvanlar konusunda yine aynı çalışma temposunu onlardan toplumumuz adına tekrar beklemekte olduğumuzuda ekliyoruz. Afyon İlimiz Mezbahalarda yapılan modernizasyon ve Eğitimlerle artık Avrupada bulunan kentlerin kesimhaneleriyle yarışır hale gelmiştir, şu anda mezbahalarımızda takılan kameralarla mezbahalarımızda yapılan tüm işlemler 7 gün 24 saat İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzce izlenmektedir. Profesyonel kasaplar tarafından yapılan tüm kesimler ise aynı zamanda İl Müdürlüğü görevli ve yetkilendirilmiş Veteriner Hekimlerince takip altındadır. Bütün bunlar sonucu kesilen tüm hayvanların güvenle tüketilebileceğini tekrar ediyoruz. İlimiz İl Müdürlüğümüzün yaptığı çalışmalarla da et sektöründe güvenilir gıda üretimi noktasında diğer illerimize örnek olacaktır ve ilklerle olmaya da devam edecektir" dedi.>>Haber Merkezi

Kaynak: Editör:
Etiketler: Afyonkarahisar, Kasaplar, Sucukçular, Odası, Başkanı, İbrahim, Yörük, yaptığı, y
Yorumlar
Haber Yazılımı