Haber Detayı
06 Ağustos 2013 - Salı 02:46
 
“Gezi eylemlerinde şapka düştü kel göründü”
Ak Parti 43. İl Danışma Meclisi toplantısı belediye sosyal tesislerinde gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Halil Ürün, “AK Parti iktidarı devraldığında Türkiye’nin vergi gelirlerinin yüzde 80’i faize gidiyordu. 10 sene sonra ise geldiğimiz noktada vergi gelirlerinin yüzde 13 ila 14’ü faize gidiyor” dedi.
Siyaset Haberi
“Gezi eylemlerinde şapka düştü kel göründü”

Ürün, Belediye binasında gerçekleştirilen İl Danışma Meclisi toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’den büyümenin üretimden kaynaklanmamasının üzücü olduğunu söyledi. Ürün, “Böyle olduğunda gelirden büyük bir pay alan faizci ve rantiyeci kesim vardı ki bunlar giderek büyüdüler. Büyüme hep bu şekilde gerçekleşmiş. Üretimde büyüme maalesef yetersiz. Bizim özel sektörümüzün büyüme kalemi hep faizlerden olmuştur” diye konuştu.  Ürün şunları söyledi:“Şimdi faizleri kıstık, fakat aynı cenah bu sefer bankacılık işlemleri ile büyümeye başlamış. TBMM’deki yeni yasama yılı başladığında inşallah bir kanun çıkaracağız ve bu kanunla bankacılık işlemleri karşılığında aldıkları ücretleri bir düzenlemeye tabii tutacağız. Türkiye’de Mayıs 2013 sonu itibariyle Türkiye’de bankaların faiz dışındaki gelirleri 12 milyar TL. Geçtiğimiz gün Kızılören’de bir vatandaşımızın şikayetini dinledim. Isparta’dan Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde bir havalesi gelmiş. Parayı almak için gittiğinde kendisinden parayı aynı gün almak istemesi halinde 30 TL havale ücreti istemişler. Parayı bir gün sonra alması halinde ise para almayacaklarını söylemişler. Böyle böyle 5 ayda 12 milyar TL gibi bir rakam ortaya çıkıyor. Bunu yapan da bir kamu bankası ki bu gibi askerdeki oğluna, üniversitede okuyan çocuğuna para göndermek isteyenlerden havale ücreti kesilmesinin yanlış olduğunu o kamu bankasının genel müdürüne bizzat ilettim. Özel bankalar zaten bunu yapıyor. Kahrımdan söylüyorum ki özel bankalar sanki bu memleketin havasından, suyundan yararlanmıyor. Bu memleketin sağlık hizmetinden, güvenliğinden faydalanmıyorlar. Onlar sanki başka memleketin insanları. Bu konuda canım yanıyor. Bu ülkede bir banka kredi çekmek isteyen emekli bir vatandaşa sigorta yapacak kadar vicdan ve insaf yoksunu.”

Çözüm bilinçli tüketici olmakta

Türkiye’de yaşayan her vatandaşın bilinçli bir tüketici olmasının önemine dikkat çeken Ürün AK Parti teşkilatlarının farkındalık yaratma anlamında gayretler gösterdiğini ifade etti.  Ürün, şöyle devam etti: “Vicdan ve insafları olmayınca geriye bir tek şey kalıyor ki o da bilinçli bir tüketici, bilinçli bir vatandaş olmaktır. Bizler AK Parti teşkilatları olarak bu ülkenin insanların bilinçli tüketiciler olabilmeleri adına öncü kadrolar olmalıyız. Yıllardır zaten yapmaya çalıştığımız da budur. Toplumun bir farkındalıkla karşı karşıya bırakmak. Farkettirmek yapmaya çalıştığımız şey budur. Siyasi entrikaları fark ettirmek gerekiyor. Toplum bunu büyük oranda yaptı ki AK Parti’ye destek verdi. Türkiye’de eğer bu kadar büyük faiz yükü olmasa bu memleket çok daha büyük hizmetler alacaktır. Bu memleketteki bir kısım “gezi zekalıların” hala daha anlamamış olduğu gezi olaylarıyla faiz oranlarını iki katına çıkardırlar. Aslında amaçlarına ulaştılar. Biz gezi olaylarında maalesef millet olarak kaybettik. Yüzde 4,2 olana gösterge faizleri bu olaylardan sonra yüzde 9’a çıkmıştır. Temmuz ayında Hazine’nin büyük ödemesi olduğunu biliyorlardı ki bu olaylar bu nedenle başlamıştır. Bunları pek çok yasa dışı örgüt 75 milyonun cebinden para çıksın da birilerinin cebine girsin diye bunları yaptılar. Bütün dünyada faiz ile geçinen bu insanların toplam sayısı 100 bini geçmiyor. Bu insanların ülkesi, milliyeti ve devleti yok. Her devletin içindeler ve her ülkedeler. Dolayısıyla karşınızda hedef alabileceğiniz hiçbir kurumsal yapı yok.”

Olmayan bir şeyi tüketmenin bedeli çok acı

Kredi kartları kullanımı konusunda mutlaka farkındalık yaratılması gerektiğini dile getiren Ürün, “TBMM Dilekçe Komisyonu’na en fazla şikayet bankalarla ilgili olarak geliyordu ki 50 binin üzerinde gelen şikayet dilekçesi üzerine bu konuyu gündeme alıp bir alt komisyon oluşturduk. Benim başkanlığını yaptığım bu komisyonun çalışmasında gördük ki vatandaşların büyük bir çoğunluğu kendi hatası nedeniyle böyle bir soyguna uğruyor. O zaman yapmamız gereken tüketici bilincinin yayılmasını ve daha ileri noktaya gelmesini sağlamamızdır. Biz bu konuda çalıştık ve sonuçlarını sizlerle paylaştık ve iş öyle bir noktaya gitti ki Sayın Başbakanımızın vatandaşlarımızı bu konuda uyarmasına kadar gitti. Artık herkes ayağını yorganına göre uzatsın. Olmayan bir şeyi tüketmenin bir anlamı yok. Olmayan bir şeyi tüketmenin bedeli çok acı ve ağır oluyor” ifadelerini kullandı.

17 kat büyüyüp çapulcuyum diyenler…

Gezi olaylarında suçlu olan herkesin Türk adaleti önünde hesap vereceğini anlatan Ürün şöyle devam etti: “Gezi olayları sonucunda istediklerini belki alamadılar ama birileri ya alkolü fazla kaçırdıklarından ya da rüya gördüklerinden Türkiye Cumhuriyeti’ni yıkmaya, bu milletin ve bu teşkilatın kurmuş olduğu organizasyonu bozmayı kararlaştırmışlardı. Öyle bir hayale kapılmışlardı. Fakat tabii ki yok böyle bir şey. Eğer bu ülkede demokrasi varsa ki demokrasi milletin iradesinin sandıkta net olarak belli olduğu bir rejimdir, herkes sandık zamanını beklemek durumundadır. Artık bu arkadaşların da şapkaları düşmüş ve kelleri görünmüştür ki hepsi yasaların önünde hesaplarını vereceklerdir. Sen bu ülke 3 kat büyürken 9 kat büyüyeceksin, sen bu ülke 3 kat büyürken borsada 17 kat büyüyeceksin sonra da çıkıp ben ‘çapulcuyum’ diyeceksin. Gel bakalım sen nasıl ‘çapulcu’ oldun diye bu adamlara hesap sorulması lazımdır ve sorulacaktır.

ÖTV’de büyük kaçak var

Türkiye’de hükümetlerin normal kurumlar vergisi toplayamadıkları için dolaylı vergilere yöneldiğini kaydeden Ürün, şunları söyledi: “Dolaylı vergiler ise akaryakıt ve sigara gibi ürünlerden alınan vergiler. Bu vergilerde çok ciddi kaçaklar var. Şu anda hükümet bunun üzerinde gidiyor ve gereken denetimleri yapıyor. Fakat birileri ÖTV’deki büyük kaçağı örtmek için gezi olayları ile bağlantı kuruyor. Bu hükümet bu milletin hakkını hukukunu kim yiyorsa alacaktır. Garip olan bu incelemelerin başka şekilde değerlendirilmesidir. Bu holdingin incelenmesinin nedeni gezi olaylarına destek vermesidir şeklinde yorumlar yapılıyor. Gezi olaylarına destek vermeyip de denetlenen firmalarla ilgili olarak ne söylenecek. Denetim devletin görevidir. Bununla görevli müfettişler vardır ki onlar da görevlerini yapmaktadırlar.”

“İnşallah dualar gökyüzüne ulaşmış cenabı haktan makbul olmuştur”

AK Parti İl Başkanı Mehmet Zeybek ise konuşmasında İslam coğrafyasındaki Müslümanların zor bir dönemden geçtiğini söyledi. Taksim Gezi Parkı olaylarında başarılı olamayanların Mısır’a el attığını ifade eden Zeybek, “Mısır’da bir ihtilal gerçekleştirildi ama İslam coğrafyasındaki Müslümanların bilhassa bizlerin gönlümüz, yüreğimiz Mısır’daki Müslüman kardeşlerimiz ile birlikte beraber atıyor” dedi. Kadir Gecesinde de hemen camileri tıklım tıklım dolduğunu ve Müslümanların tek yürek olarak gönüllerinde Mısır’daki, Suriye’deki, Filistin ve Gazze’de ki Müslümanlar için bol bol dua edildiğini belirten Zeybek, “İnşallah dualar gökyüzüne ulaşmış cenabı haktan makbul olmuştur. Mısır gerçekten Arap ülkeleri içerisinde önder gösterilecek bir ülkedir. Mısır’ın düşmesi diğer İslam ülkelerinde bir umutsuzluğa neden olacak ama gördüğümüz odur ki, inşallah ihtilal yapan firavunlara geri adım attıracaktır” diye konuştu. “Ülkemizde Mısır’daki hareketten örnek alarak hala içlerinde kıpırdanma hissi olan guruplar var” diyen Zeybek sözlerine şöyle devam etti:  “İnşallah burası Türkiye Cumhuriyeti Mısır değil, burada başarılı olamayacaklar. Haziran’daki girişimlerde başarılı olamadıkları gibi kulağımıza gelen ikinci bir hareket başlayacağı duyumları alıyoruz. İnşallah başarılı olamayacaklar ülkemizin önüne engel çıkaramayacaklar.”

Gezi eylemleri kenetlenme vesilesi oldu

 İl Genel Meclis Başkanı Salih Sel de Haziran ayında Taksim Gezi Parkı olaylarıyla başlayan hadiselerin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dik duruşuyla yapmış olduğu saygı mitingleriyle gerekli desteği bulamadığını ifade etti. İslam dünyasının Ramazana kan, gözyaşı ve darbeyle girdiğini belirten Sel, “Ama Müslüman kardeşlerin direnişi bunu boşa çıkarıyor” ifadelerini kullandı. Gezi Parkı olaylarının AK Parti’yi daha çok kenetlenmeye ve birbirlerine çok daha diyalog kurmaya vesile olduğunu vurgulayan Sel, “Her şerde vardır bir hayır. Buda bizim birbirimize kenetlenmemize vesile oldu diye düşünüyorum. Ramazan ayı sıcakta ve orucun son saatlerine yaklaştık. Herkeste bir süzülme var. O açıdan inşallah Cenabı hak yapmış olduğumuz ibadetlerimizi kabul eder ve Müslüman diyarlarındaki gözyaşının biran önce dinmesini cenabı haktan niyaz ediyorum” dedi.

 

“Geçmiş dönemleri 8’e katladık”

Afyon Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ise geçmiş dönemde yapılan yatırımlar ile son 4 yılda yatırımları mukayese ederek, “Bu yıl 70 milyon TL yatırım yapmayı kendimize hedef koyduk. Bu demektir ki biz geçmiş dönemleri 8’e katlayan bir yatırım demektir” dedi. Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, en son yapılan seçimlerden bu yana 4 yılı geride bıraktıklarını söyleyerek, “Şurada 7-8 ay gibi bir zamanımız kaldı. Ben biliyorum ki tüm seçilmiş belediye başkanı arkadaşlarımız seçmeninin kendine verdiği görevi ve partimizin kendine gösterdiği güveni boşa çıkarmamak için elinden geleninin azamisini gösterdi. Beldelerde, ilçelerde bizde il merkezimizde gerçekten büyük bir mücadele büyük bir çalışma performansı ortaya koyduk” dedi. Artık Afyon’daki insanların neredeyse çalışmalarda yeter diyecek hale geldiğini ifade eden Başkan Çoban,  geçmiş dönemde bir şey yapılmadığı için sorunda olmadığını söyledi.

“Her şey ortaya çıkar”

Afyon’un her yerinin şantiye haline geldiğini ve ufak tefek şikayetler aldıklarını vurgulayan Çoban, Örneğin “Pencerelerimizi açamıyoruz. Aracımızı koyamıyoruz” gibi şikayetler ile karşı karşıya kalıyoruz” diye konuştu. “Belediye’nin en önemli göstergesi bütçelerin yatırım harcamalarıdır” diyen Başkan Çoban, “Son 4 yılın yatım ile ondan önceki 5 yılın yatırım bütçesine bakar. Her şey ortaya çıkar. Bu anlamda sadece ben iki rakam vermek istiyorum. 2008 yılında belediyemiz 2009 yılında seçim olacağı için bütçe yapmış, 2008 yılı seçim yılı olmasına rağmen 6 milyon TL İller Bankasından borç alınmış, 6 milyon TL’de Özel Halk Otobüslere 10 yıllığına kiraya verilmiş ve kirası da peşin alınmış. Diyelim ki 2014 yılında Belediye Başkanı değişecek sonradan Belediye Başkanı’na parası bir önceki belediye başkanına gelmiş olacak” ifadelerini kullandı.  Çoban, 10 yıllığına kiraya verilen Özel Halk Otobüsleri’nin parasının peşin olarak alındığını ve sorunlarının kendilerinin yaşadığını belirterek “Böyle olmasına 52 milyon TL gelir bütçemiz. Bizim 2012 yılı gerçekleşen gelir bütçemiz hiçbir kuruş İller Bankası’ndan borcu veya bu şekilde uzun vadeli kira yapıp parayı alma söz konusu değil. 133 milyon TL yani 2,5 milyon katı bir bunu artırmışız. 2011 yılında 26 milyon TL, 2012 yılında 60 milyon TL yatırım yaptık inşallah bu yıl 70 milyon TL yatırım yapmayı kendimize hedef koyduk” dedi.

İGM kanalizasyonu olmayan köy bırakmadı

Güzel bir rakamla yatırım gerçekleşeceğinin altını çizen Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, “Bu demektir ki biz geçmiş dönemleri 7-8’ye katlayan bir yatırım demektir. Allaha hamdolsun söz verdiğimizin fazlasını gerçekleştirdik, gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Şu anda Afyonumuzu görüyorsunuz. Bir yandan pazaryeri inşaatı devam ediyor, Hanımlar Lokali inşaatı bitmek üzeredir. 18 mahallemizde yıl 2013 bu mahallemiz kalemizin olduğu yerler buralarda kanalizasyon yok. İl Genel Meclisi Üyelerine ben özeniyorum gittikleri yerlerde Afyon’da kanalizasyonu olmayan köy bırakmadık diyorlar tebrik ediyorum ve alkışlıyorum” dedi. Afyonkarahisar Belediyesi Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen toplantıya AK Parti Afyon Milletvekilleri Sait Açba ve Halil Ürün'ün yanı sıra, Afyon Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, İl Genel Meclis Başkanı Salih Sel, AK Parti İl Başkanı Mehmet Zeybek, ilçe ve belde başkanları, belediye başkanları ile birlikte çok sayıda partili katıldı. Toplantının ardından İl Başkanlığı tarafından davetlilere yönelik iftar programı düzenlendi.>>görüntü

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ak, Parti, 43, İl, Danışma, Meclisi, toplantısı, belediye, sosyal, tesislerinde,
Yorumlar
Diğer Haberler
MHP Afyonkarahisar teşkilatı koronaya karşı dezenfekte edildi
MHP Afyonkarahisar teşkilatı koronaya karşı dezenfekte edildi
“Başkan Zeybek’in yanındayız”
“Başkan Zeybek’in yanındayız”
Köksal’dan jet önerge: Sorumlusu kim?
Köksal’dan jet önerge: Sorumlusu kim?
AK Gençler münazara yarışması yaptı
AK Gençler münazara yarışması yaptı
Milletvekili Taytak kamp’ı değerlendirdi
Milletvekili Taytak kamp’ı değerlendirdi
“Afyon, Yüksek Hızlı Trene ne zaman kavuşacak?”
“Afyon, Yüksek Hızlı Trene ne zaman kavuşacak?”
Faiz oranları 10’nun altına inmeli
Faiz oranları 10’nun altına inmeli
AK Kadınlar istişare toplantısında bir araya geldi
AK Kadınlar istişare toplantısında bir araya geldi
“Türkiye masada güçlü bir ülke haline gelmiştir”
“Türkiye masada güçlü bir ülke haline gelmiştir”
Köksal, “Uygur Türkleri için Meclis Araştırması” talep etti
Köksal, “Uygur Türkleri için Meclis Araştırması” talep etti
Köksal: Eber için hep birlikte mücadele etmeliyiz
Köksal: Eber için hep birlikte mücadele etmeliyiz
AK Gençlerden Mekke’nin Fethi programı
AK Gençlerden Mekke’nin Fethi programı
"Dayatmayla takograf uygulaması getiriyorlar"
"Dayatmayla takograf uygulaması getiriyorlar"
“MHP adına başarılı bir yıl olmuştur”
“MHP adına başarılı bir yıl olmuştur”
“AK Parti ilçe teşkilatlarımız aktif ve diri”
“AK Parti ilçe teşkilatlarımız aktif ve diri”
2019 yılını değerlendirip, 2020 planlarını anlattılar
2019 yılını değerlendirip, 2020 planlarını anlattılar
Köksal: Uygur Türklerinin yaşadığı drama neden sessiz kalıyorsunuz?
Köksal: Uygur Türklerinin yaşadığı drama neden sessiz kalıyorsunuz?
45 yıl sonra madalyasına kavuştu
45 yıl sonra madalyasına kavuştu
Kızılay Çobanlar İlçesi etkinlikleri
Kızılay Çobanlar İlçesi etkinlikleri
“Türk İslam anlayışında Türk kadınına çok değer verilmiştir”
“Türk İslam anlayışında Türk kadınına çok değer verilmiştir”
Sezen Afyonkarahisar halkının taleplerini Cumhurbaşkanına aktardı
Sezen Afyonkarahisar halkının taleplerini Cumhurbaşkanına aktardı
Eber Gölü
Eber Gölü'ndeki yangın "Torf Gübresi" için mi çıkarıldı?
Yıl 1914…Yer Sarıkamış…
Yıl 1914…Yer Sarıkamış…
“O kadar çok utanılacak şey var ki, o sebeple biz bu bütçeye “hayır” diyoruz”
“O kadar çok utanılacak şey var ki, o sebeple biz bu bütçeye “hayır” diyoruz”
"Yazlık, kışlık, uçan saraydan sonra şimdide yüzün saray oldu"
"Yazlık, kışlık, uçan saraydan sonra şimdide yüzün saray oldu"
“Yerli malı isminin yanına ‘Milli’ isminin de oturması lazımdır”
“Yerli malı isminin yanına ‘Milli’ isminin de oturması lazımdır”
“Şeker Fabrikasında sistem bir türlü oturmadı”
“Şeker Fabrikasında sistem bir türlü oturmadı”
Durmak yok ak parti ile hizmetlere devam
Durmak yok ak parti ile hizmetlere devam
“Gösterişe şatafata para var, vatandaşa para yok”
“Gösterişe şatafata para var, vatandaşa para yok”
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Afyonkarahisar halkına ve teşkilata teşekkür
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Afyonkarahisar halkına ve teşkilata teşekkür
Haber Yazılımı