Haber Detayı
19 Ağustos 2013 - Pazartesi 00:00
 
“Mısır’da İslamiyet ve İnsanlığın değerleri katledildi”
Genel Başkan Gültekin Uysal, Mısır’da yaşanan son olaylarla ilgili yaptığı açıklamada, “ Mısır’da İslamiyet ve İnsanlığın değerleri katledildi” dedi. Ortadoğu bölgesi ve İslam dünyasının, tarihin seyrini değiştirecek bir badireden geçtiğine vurgu yapan Uysal, “Darbe karşıtı sivil vatandaşlara yönelen ve yüzlerce masum sivilin ölümü ile katliama dönüşen silahlı müdahaleyi esefle kınıyoruz. Mısır’da yaşanan olayların ne İslami, ne de evrensel değerlerle bağdaşmadığı ortadadır.” diye konuştu.
Gündem Haberi
“Mısır’da İslamiyet ve İnsanlığın değerleri katledildi”

Genel Başkan Gültekin Uysal’ın Mısır’da yaşanan olaylarla ilgili yaptığı açıklamanın tam metni şöyle: “Ortadoğu bölgesi ve İslam dünyası, tarihin seyrini değiştirecek bir badireden geçmektedir. Yüzyıllardır oturtulmaya çalışılan hassas dengeler yerinden oynamakta; bölgemizdeki tüm siyasi fay hatları derinden kırılmaktadır. İslam dünyası ve bölge ülkeleri olarak maalesef günden güne yayılan 9 şiddetinde bir siyasi depremle sarsılmakta, tarihi bir sınavdan geçmekteyiz. Bölgemizin huzuru ve barışı tehdit altındadır ve büyük bir yara almıştır.

“ Mısır’da yaşanan hadise, bir askeri darbedir ve kabul edilemez.”

Gerek iç politikada yaşanan olayları, gerek bölgemizde, ülkemizi de yakından ilgilendiren üzücü gelişmeleri tüm milletimiz ve İslam dünyası ile birlikte endişe ile izlemekteyiz.  Askeri darbelerin acısını çok iyi bilen ve seçimle gelen ilk Başbakanını şehit vermiş bir ülkenin evlatları olarak, darbelerin birinci mağduru bir siyasi geleneğin temsilcileri olarak, daha önceki açıklamalarımızda da belirttiğimiz gibi Mısır’da yaşanan hadise, bir askeri darbedir ve kabul edilemez.

“Mısır’da yaşanan olayların ne İslami, ne de evrensel değerlerle bağdaşmadığı ortadadır.”

Daha da vahim olanı ise, darbenin gerçekleştiği ilk günden bu yana darbe karşıtı sivil vatandaşlara yönelen akıl ve vicdana sığmayan şiddettir. Darbe karşıtı sivil vatandaşlara yönelen ve yüzlerce masum sivilin ölümü ile katliama dönüşen silahlı müdahaleyi esefle kınıyoruz. Mısır’da yaşanan olayların ne İslami, ne de evrensel değerlerle bağdaşmadığı ortadadır. Mısır’da yalnızca sivil vatandaşlar değil; İslamiyet ve insanlığın değerleri de katledilmiştir. Bu darbeyi ve sonrasında yaşanan zulmü görmezden gelenleri de aynı şekilde kınıyor, demokrasiyi ve insanlığı savunmanın bir gereği olarak sorumlu davranmaya davet ediyoruz.  Ortadoğu da yaşanan bu tarihi sarsıntıların, bu büyük çatışmaların, kardeş kavgasının yalnızca yaşandığı ülkelerle sınırlı etkilerinin, sonuçlarının olmadığı ortadadır. Bu gelişmelerin, İslam dünyası, bölgemiz ve milletimiz için “hayırlı” sonuçlar vermeyeceği ortadadır. Uygulanmakta olan planın, Müslümanların, bölge halklarının ve Türkiye’nin hayrını, bu bölgenin evlatlarının selametini isteyen eller tarafından yazılmadığı ortadadır. Bölge dışı batılı güçlerin bir asırdan bu yana işgalleri, ardından askeri ve otoriter rejimlerin baskıcı yönetimleri altında, Ortadoğu bölgesinde baskılanan dönüştürücü toplumsal ve tarihsel birikim ve enerji açıkça yok edilmek istenmektedir. Bu şekilde bölgenin geleceğinin kendi evlatlarınca şekillendirilmesi, bölge milletlerinin kendi kaderleri üzerinde söz sahibi olma hakları da bir kez daha ellerinden alınmak istenmektedir.  Bu nedenle, çözüm adresini bölge dışı güçlerde aramak doğru değildir. Batının sessizliğine hayıflanmak, çifte standardını dile getirmek de çözüm için yeterli değildir. İçinde bulunduğumuz durumdan, yaşadığımız sorunlardan çıkışımız, bölge dışı güçlerin müdahalesiyle değil; bu bölgenin evlatlarının, halklarının ve yöneticilerinin sorumlu davranması ile gerçekleşecektir.

“ Türk milleti, dünyanın neresinde olursa olsun mazlumdan yanadır.”

Türk milleti, dünyanın neresinde olursa olsun mazlumdan yanadır. Hiç şüphe yok ki; Türk milletinin kaderi ile tüm dünyadaki Müslümanların kaderi ayrılmaz bir bütündür. Acılarımız, sevinçlerimiz, mağlubiyet ve zaferlerimiz ortaklaşa gerçekleşecektir. Bin yıldan fazla süreyle İslam’a hizmet etmiş, İslam’ın bayraktarlığını gururla üstlenmiş ve İslam’ı en güzel şekilde yaşamayı ve yaşatmayı amaç edinmiş bir milletin evlatları olarak bugün de İslam dünyasında yaşanan bu üzücü olayların acısını derinden hissediyor, bu büyük acıların son bulması ve tekrar yaşanmamasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyoruz.” 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Genel, Başkan, Gültekin, Uysal, Mısır’da, yaşanan, son, olaylarla, yaptığı, açık
Yorumlar
Haber Yazılımı