Haber Detayı
29 Temmuz 2013 - Pazartesi 02:35
 
“TÜRKİYE’DE İŞSİZLİĞİN ANA KAYNAĞI MESLEKSİZLİKTİR”
AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Halil Ürün, Türkiye’de işsizliğin ana kaynağının mesleksizlik olduğunu kaydederek, “Artık ne iş olsa yaparım anlayışı ortadan kalkmaktadır. Bir kişinin yaptığı veya yapacağı işle ilgili mutlaka eğitim alarak bunu sertifikalandırması gerekmektedir” dedi.
Siyaset Haberi
“TÜRKİYE’DE İŞSİZLİĞİN ANA KAYNAĞI MESLEKSİZLİKTİR”

Ürün ve AK Parti Afyonkarahisar Merkez İlçe Başkanı Bülent Eser, İŞKUR İl Müdürü Erdem Ünlüyalvaç’ı ziyaret ederek kurumun çalışmaları hakkında bilgi aldı. Ziyarette konuşan Ürün, işsizliğin Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri olduğunu belirterek şöyle konuştu: “İşsizlik yapılması gereken çalışmalar üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir alandır. Afyonkarahisar’da İŞKUR’un öncülüğünde birçok mesleki eğitim kursları düzenlendiğini biliyorum. İŞKUR iş arayan işsizlerimize, işçi arayan işverenlerimize hizmet sunan bir kurumumuzdur. Afyonkarahisar’da bu anlamda iş arayan ve işçi arayan kişi ve kurumlarımızı bir arada tutarak onlara hizmet veren İŞKUR önemli bir çalışma ortaya koyuyor.” Meslek edindirme kurslarının önemine dikkat çeken Ürün, şunları söyledi: “Artık ne iş olsa yaparım anlayışı ortadan kalkmaktadır. Bir kişinin yaptığı veya yapacağı işle ilgili mutlaka eğitim alarak bunu sertifikalandırması gerekmektedir. Bu yakın gelecekte daha da vazgeçilmez bir hal alacaktır.”

İŞSİZLİĞİN EN AZ OLDUĞU KENTLERDEN BİRİSİYİZ

İŞKUR İl Müdürü Ünlüyalvaç da, kurum olarak iş arayanların ilanlara daha rahat ulaşabilmeleri adına pek çok yenilikler gerçekleştirdiklerini belirterek “İşsizlik oranının en az olduğu illerden biri olan Afyonkarahisar’da iş arayan vatandaşların açık iş ilanlarını görmesi ve iş başvurusu ya da meslek edindirme kurslarına başvurmalarını sağlamak amacıyla 4 ayrı noktada ‘işçi arama mobil sistemi’ ile gezici araçlar vasıtasıyla ilçelere iş ve meslek danışmanlarımız ile hizmetlerimizi ulaştırdık” dedi. Kurumun Afyonkarahisar’daki çalışmaları ile ilgili bilgi veren Ünlüyalvaç, 2012 yılında bin 808’i kadın ve 4 bin 315’i erkek olmak üzere toplam 6 bin 123 kişinin kuruma iş için başvurduğunu belirterek şunları söyledi: “2012 yılında 603’ü kamu ve 8 bin 737’si özel sektör olmak üzere toplam 9 bin 340 kişi işverenle görüştürülmüş olup bunların 2 bin 384’ü işe yerleştirilmiştir. 2012 yılında kurumumuzdaki kayıtlı işgücü sayısı 19 bin 667’si erkek ve 7 bin 739’u kadın olmak üzere 27 bin 706 olarak gerçekleşmiştir. 2013 yılında şu ana kadar 4 bin 166 olarak gerçekleşmiştir ki bu bir yıl öncesine göre yüzde 74’lük bir artış olduğunu göstermektedir. Özellikle iş ve meslek danışmanlarının göreve başlaması ile birlikte işe yerleştirmede 2013 yılının ortasında olmamıza rağmen ciddi oranda bir artış yaşanmıştır.” Görüşmenin ardından Ürün, kurum çalışanlarını tek tek ziyaret ederek çalışmalarında başarılar diledi.>>görüntü

Kaynak: Editör:
Etiketler: AK, Parti, Afyonkarahisar, Milletvekili, Halil, Ürün, Türkiye’de, işsizliğin, an
Yorumlar
Haber Yazılımı