Haber Detayı
24 Ekim 2015 - Cumartesi 16:13
 
“13 YIL ÖNCE ÜLKEMİZİN EKONOMİSİ DİBE VURMUŞTU”
AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili adayı Mehmet Koca, parti binasında basın toplantısı düzenledi. Türkiye ekonomisi ile ilgili basın mensuplarına bilgiler veren Koca, 13 yıl önce Türkiye ekonomisinin dipte olduğu belirtti.
Siyaset Haberi
 “13 YIL ÖNCE ÜLKEMİZİN EKONOMİSİ DİBE VURMUŞTU”

AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanlığı binasında basın mensuplarına gündeme dair açıklamalarda bulunan Milletvekili Mehmet Koca, 2002 yılı öncesini ve sonrasını anlattı. İl Başkan Yardımcıları Hüseyin Tutumlu, Hüseyin Sezen, Mustafa Ötken, İl Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Yetginakın, Merkez İlçe Başkanı Bülent Eser ve Başkan Yardımcısı Ali Karkı’nın da katıldığı basın toplantısında açıklamalarda bulunan Koca, 13 yıl önce dipte olan Türkiye ekonomisinin 2002’de AK Parti ile virajdan döndüğünü kaydederek, “Ekonomimizin bugün ulaştığı ilerleme ve kalkınma atağı, demokrasi ve özgürlük reformları yeni Türkiye’mizi 2023 ufkuna doğru inşallah yüce Allah’ın rahmet ve bereketi ile taşıyacaktır” dedi.

 

MAAŞLAR IMF’DEN BORÇ ALINARAK ÖDENİYORDU

Türkiye’nin ekonomik durumuna değinen Milletvekili adayı Mehmet Koca, 2003 öncesi Türkiye ekonomisinin dibe vurduğunu hatırlattı. Koca konuşmasını şöyle sürdürdü; “Bankacılık sistemi iflas etmişti. 25 özel banka batmıştı. Mevduat yükleri devlet hazinesi ve halkın sırtına yüklenmişti. 4 devlet bankası devlet tarafından kurtarıldı. Banka iflaslarının ve hortumlamalarının o zamanki 53 milyar dolarlık faturası devletin ve halkın sırtına yüklenmiş ve son 13 yılda 750 milyar TL Türkiye bütçesinin 2 katı borç faizi ödemesi yapılmıştır. Memur maaşları, emekli paraları ancak IMF’den borç alınarak ödenebiliyordu. Türk halkı ve Afyonkarahisar’lı hemşerilerim bu iflas tablosunu unutmadı, unutamazdı. Ki bu iflasın başında Bülent Ecevit, Mesut Yılmaz ve Devlet Bahçeli’nin deruhte ettiği hükümet vardı.  2002 sonunda yapılan seçimler ile tek partili güçlü bir AK Parti hükümeti kuruldu. Türkiye çok önemli bir virajdan döndü. Siyasi istikrar gelince, halkta ve yatırımcılarda güven öne çıktı. Yatırımlar, üretim, tüketim, istihdam birlikte artmaya başladı. İhracat ve ithalat arttı. Turizm gelirleri arttı. Dış ticaret açığı, cari açık arttı. 2008-2009 dönemindeki dünya ekonomisi krizi az hasarla atlatıldı” diye konuştu.

 

GELİR BOZUKLUĞU AZALTILDI

Milletvekili adayı Mehmet Koca, Türkiye’de 2002 sonrası yaşanan gelişmeleri de aktaran ve 13 yıl önce dipte olan Türkiye ekonomisinin bugün ulaştığı ilerleme ve kalkınma atağına geçtiğini kaydetti. Koca, “Türkiye dünyanın 17. ve Avrupa’nın 6. büyük ekonomisi oldu. 2002 ile 2014 arasında 13 yılın büyüme oranı ortalaması yüzde 4,9 ayrıca 2010-2013 yılları arası dört yılda yıllık ortalama reel büyüme yüzde 6,1 oldu. Kişi başına milli gelir aynı dönemde 3 bin 300 dolardan 10 bin 482 dolara yükseldi.  Enflasyon oranı yüzde 32’den, son 10 yılda ortalama yüzde 7-9 aralığında bir orana geriletildi. İhracat aynı dönemde 4 kattan daha fazla artışla 36 milyar dolardan 158 milyar dolara yükseldi. 2009 Nisan’dan bu yana Türkiye’de 6 yılda 6,3 milyon yeni istihdam artışı sağlandı.  Gelir dağılımı bozukluğu azaltıldı.

AVRUPA DA BİRİNCİ ÜLKEYİZ

Türkiye’nin, tarım sektöründe Avrupa’da birinci, dünyada 6’ıncı büyük üretici ülke olduğunu vurgulayan Koca açıklamasını şöyle sürdürdü; “Ülkemizde en fazla gelir elde eden yüzde 20’lik nüfus ile en az gelir elde eden yüzde 20’lik nüfusun arasındaki gelir farkı 2002’de 11 kat iken, 2013’te 7,7 kata düşürüldü. Türkiye turizmde 36 milyon turist ve 31 milyar dolar turizm gelirine ulaştı. Uluslararası yatırımcılar son 13 yılda Türkiye’yi adeta keşfettiler ve 162 milyar dolar FDI doğrudan yabancı yatırım girişi oldu. Türkiye’de yabancı sermayeli firma sayısı 45 bine yaklaştı. Yıllık 12 milyar dolar yabancı yatırım sermaye girişi var. Türkiye, tarım sektöründe Avrupa’da 1’inci, dünyada 6. büyük üretici ülke olup, 65 milyar dolarlık tarımsal üretimi ve 16 milyar dolar tutarında tarımsal ihracatı vardır. Sonuç olarak 13 yıl önce dipte olan Türkiye ekonomisinin bugün ulaştığı ilerleme ve kalkınma atağı, demokrasi ve özgürlük reformları, çok yönlü dış politikamızın birlikte oluşturduğu sinerjiyle beraber, yeni Türkiye’mizi 2023 ufkuna doğru inşallah yüce Allah’ın rahmet ve bereketi ile taşıyacaktır.” Milletvekili adayı Koca konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı.>>Haber Merkezi 

Kaynak: Editör: Numan Bangir
Etiketler: afyon siyaset, afyon, afyon haber, haber, afyon haberleri, haber afyon, afyon si
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
 “13 YIL ÖNCE ÜLKEMİZİN EKONOMİSİ DİBE VURMUŞTU”
 “13 YIL ÖNCE ÜLKEMİZİN EKONOMİSİ DİBE VURMUŞTU”
Yorumlar
Haber Yazılımı