Haber Detayı
24 Kasım 2016 - Perşembe 18:50 Bu haber 953 kez okundu
 
24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ TÖRENLERLE KUTLANDI
İl Milli Eğitim Müdürlüğünce Kocatepe Parkındaki Atatürk Anıtına Çelenk konulması ile başlayan tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile sona erdi.
Sağlık Haberi
24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ TÖRENLERLE KUTLANDI

Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 24 Kasım 1928’de Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği gün olarak 24 Kasım 1981 yılından bu yana Öğretmenler Günü olarak kutlanan bu seneki kutlamasına Rehberlik Araştırma Merkezi'nde Ali Çağlar Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan program ile devam edildi.

Törene Valimiz Aziz Yıldırım’ın yanı sıra Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Cumhuriyet Başsavcısı Bayram Eray, Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, protokol üyeleri, daire müdürleri ile çok sayıda öğrenci ve velileri katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan törende ilk olarak Ali Çağlar Anadolu Lisesi Okul Müdürü Tevfik Öztürk, Emekli öğretmenlerimiz adına Zehra Dönmez ve İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın günün anlam ve önemini belirten birer konuşma yaptılar.

Daha sonra kürsüye gelen Valimiz Aziz Yıldırım; “Sözlerime başlarken ilk önce tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler gününü gönülden kutluyorum. Ayrıca sizlere öğretmenlik, eğitim ve ilim konusunda birkaç önemli sözü hatırlatmak istiyorum. Bunlardan biri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün; ‘Öğretmenler yeni nesil sizlerin eseri olacaktır.’ İkincisi Hz. Ali’nin (r.a.); ‘Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum.’ 29 harf öğreteni lütfen 40 ile çarpınız. Üçüncü söz ise Peygamberimiz ’den (s.a.v); ‘Beşikten mezara kadar ilim öğreniniz.’ Tabii ki bu ilim öğretmenlerimizden öğreniliyor. Öğretenlerimizin değerlerini de bu sözlerle bir kez daha iyi anlamış olacağız.

Bugün Öğretmenler Günü, Büyük Atatürk’ün 24 Kasım 1928’de Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği tarihin yıl dönümüdür. Bu tarihi günde atılan adımı, Yüce Önder’in ulusumuzun önünde açtığı aydınlık yolda ilerlemesini, cehalet ve bilgisizliğe karşı yürüttüğü savaştan zaferle çıkmasını sağlamıştır.  Tüm eğitim camiamıza kutlu olsun!

Bizi ve çocuklarımızı yetiştiren, toplumun ve medeniyetimizin temelini atan öğretmenlerimizin bu anlamlı günlerini yürekten kutluyorum.

Değerli Öğretmenlerimiz;

Öğretmenlik kutsal bir meslektir. Sevgi dağıtıp içimizi aydınlatan öğretmenler bizi doğruya yöneltir, bilgili kişiler olmamız için çaba gösterirler. Bize dünyayı tanıtırlar. Gerçeği, yeniliği, gelişmeyi ve bilimi anlatırlar. Karşı karşıya kalacağımız bütün zorluk ve engelleri aşarak, ruhumuzu her şartta diri tutmamızı sağlarlar.

Eğitim camiası olarak baş döndürücü bir hızla değişen, gelişen ve sanayileşen dünyamızdaki sürdürülen mücadelede hak ettiğimiz yeri almamız için gerekenleri öğrencilerimize öğretmek zorundayız. Teknolojisi yüksek olan ülkeler, daima kuvvetli, daima haklı ve daima hakim olmaktadırlar ve dolayısıyla tüm dünyada söz sahibi olmaktadırlar. Güçlü olabilmemiz için, çok çalışmak ve ileri teknolojileri üretmek ve kullanmak zorunda olduğumuzu bilmeli ve bildirmeliyiz.

Değerli Öğretmenlerimiz,

Hepimizin ortak hedefi Türk vatandaşlarının ve Türk toplumunun refah ve mutluluğunu artırmak, Türkiye Cumhuriyetini milli birlik ve bütünlük içerisinde, dünya devletleri arasında ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmanın seçkin bir ortağı yapmak olmalıdır.

 

Bu gelişme sürecinde; bizi biz yapan milli ahlak ve milli kültürümüzün bozulup, yozlaşmadan kendimize has şekli ile evrensel kültür içinde korunup geliştirilmesine ve öğretilmesine önem vermeliyiz.

Eğitim her yaşta çok önemlidir. Ancak doğru eğitimi vermek daha da önemlidir. Şöyle ki; 15 Temmuz’u hepimiz yaşadık. Bir daha 15 Temmuzlar yaşanmaması için eğitim verdiğimiz kişilere çok dikkat etmeli ve verdiğimiz konuları çok iyi vermeliyiz. Bilindiği gibi bu olumsuzlukları da eğitimli insanlar yaptı. Bir daha eğitim aldığı halde vatanına, milletine kast etmeyen insanlar yetiştirmek, bunlar siz değerli öğretmenlerimizin ve idarecilerimizin elindedir. Bu önemli konu siz değerli eğitimcilerimizin boynuna borç, omzuna yüktür. Allah bir daha bu güzel ülkemize böyle olumsuz durumları yaşatmasın.

Değerli Öğretmenlerimiz;

Çocuklarımız için yapacağınız en önemli görev, onları geleceğe her bakımdan hazırlamanızdır. Çocuklarımız ve gençlerimiz çağın gerekleri doğrultusunda yetişmeliler. Yeteneklerini iyi öğrenmeliler. Müteşebbis olmalılar. Halk arasında çok güzel tabirlerimiz var. “Eski köye yeni adet gelmesi“, ‘Boynuzun kulağı geçmesi’, ‘icat çıkarma’ gibi sözler genelde olumsuz durumlarda söylenir. Ancak bunların hepsinin olması gerekiyor. Biz eski köye yeni adet de getireceğiz, boynuz kulağı geçecek, icat da çıkaracağız. Aksi takdirde ilerleme olmuyor. Aksi takdirde bizler yerimizde saymaya devam ederiz.  Çocuklarımız paylaşmayı ve yardımlaşmayı sevmeliler. Tarihimizi, göreneklerimizi, bizi biz yapan değerlerimizi, bugünlere nasıl geldiğimizi öğretmelisiniz ki cehalete açtığımız savaşı kazanabilelim.

Değerli Öğretmenlerimiz,

Bu duygu ve düşüncelerle göstermiş olduğunuz üstün gayretlerinizin devamını diliyorum. Görevleri başında şehit olan ve vefat eden öğretmenlerimizi rahmetle anarken, ülkemizin geleceğine katkı sağlayacak olan çocuklarımızı yetiştirme görevine talip olan öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyorum.“ dedi.

Konuşmalardan sonra Türk Tarih Kurumunca hazırlanan ‘Öğretmene Vefa’ isimli kısa film gösterisiyle devam eden törende 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılında emekli olan öğretmenlerimize Valimiz Aziz Yıldırım tarafından ‘Hizmet Şeref Belgesi’ takdim edildi.

Emirdağ Mithatpaşa Ortaokulu öğrencilerinden oluşan Barış Korosu adı verilen koro tarafından seslendirilen Türkçe ve İtalyanca müzikler izleyicilerden büyük alkış aldı.

Mesleğe yeni başlayan öğretmen adaylarının ‘Öğretmenliğe Giriş Andını’ yapmasıyla coşkulu ve bir o kadar anlamlı anların yaşandığı törende ‘24 Kasım Öğretmenler Günü’ nedeniyle düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere Valimiz Aziz Yıldırım, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ve Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın tarafından hediyeleri takdim edildi.

Tören, Ali Çağlar Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan Tiyatro Gösterisi ile sona erdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: afyon haber,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ TÖRENLERLE KUTLANDI
24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ TÖRENLERLE KUTLANDI
24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ TÖRENLERLE KUTLANDI
24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ TÖRENLERLE KUTLANDI
24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ TÖRENLERLE KUTLANDI
Yorumlar
Haber Yazılımı