Haber Detayı
16 Temmuz 2019 - Salı 18:48
 
3.cü yılında coşku ile kutlandı
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri 3.cü yılında coşku ile kutlandı. Afyonkarahisar'da 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümü etkinliğinde vatandaşlar demokrasi nöbeti için bir araya geldi.
Gündem Haberi
3.cü yılında coşku ile kutlandı

15 Temmuz darbe girişiminin üçüncü yıl dönümü nedeniyle Afyonkarahisar'da Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında vatandaşlar yeni yapılan Kent Meydanı'nda demokrasi nöbeti için toplandı. Etkinliğe, Vali Mustafa Tutulmaz, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü (AKÜ) Mehmet Karakaş, İl Jandarma Komutanı Albay Hamza Çömez, İl Emniyet Müdürü Gürsel Yıldız, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Nurullah Okumuş, AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Hüseyin Sezen ve çok sayıda vatandaş katıldı. Mehter takımının gösterileriyle başlayan etkinlik Kuran okunmasıyla devam etti. Yapılan konuşmalarda ise darbe girişimi kınandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşması canlı olarak meydandaki ekranlardan verilirken, alanda polis geniş güvenlik önlemleri aldı. Meydanı dolduran kalabalığa çeşitli ikramlarda bulunuldu. Meydanda polisin yanı sıra sağlık görevlileri, UMKE ve AKUT ekipleri ve belediye itfaiye ekipleri de hazır bulunduruldu. Kent meydanında açılan fotoğraf sergisini gezen Afyonkarahisarlı vatandaşlarM15 Temmuz Hatıra Defteri'ne duygu ve düşüncelerini yazdı.

Dünya’nın en iyisi olmalıyız

Programın açılış konuşmasını Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversite ( AFSU)  Rektörü Prof.Dr. Nurullah Okumuş yaptı, Okumuş hitabında; “Gözü dönmüş vatan hainlerinin bu Ülkenin silahını uçağını milletimize karşı kullandı. Allaha şükürler olsun ki samimi yöneticilerimizin basireti ve Cumhurbaşkanımızın çağırısı ile memleketin her yer yerinde meydanları dolduran kahraman milletimiz bu hain saldırıya karşı bedenlerini siper etmişlerdir. 15 temmuz gecesi fetö-pyd örgütü karşısında kararlı bir aktör olarak oyunu bozan aziz milletimizle ne kadar gurur duysak azdır. Hain darbe girişiminin ardından bu ülke 15 Temmuzun anlamını hiçbir zaman unutmayacak. O gece ve sonrasında yazılan destan edebiyete kadar hatırlanmaya devam edecektir. Şunu unutmamalıyız ki bu cennet vatanımızın her daim düşmanları olacaktır ve olmaya devam edecektir. Bizim üstümüze düşen hayatın her alanında dünyanın en iyisi olmak için elimizden gelenden daha fazlasını yapmalıyız. Dünyanın en iyi bilim adamları en iyi mühendisleri en iyi hekimleri bizim ülkemizde yetiştirmeliyiz ancak vatanını milletini bayrağını seven ülkesini çok seven insanlar yetiştirmeliyiz. Bizler vatanımız için canımızı feda etmeye hazır olursak bırakın terör örgütlerini tüm dünya üzerimize gelse bize yıkamaz” diyerek sözlerini tamamladı.

Ne kadar yüce bir millet olduğumuzu bir kez daha gösterdik

Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş’ta 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında bir konuşma yaptı. 15 Temmuz 16 Temmuz’a döndüğünde o zifiri karanlık gecenin sabaha doğru aydınlığını htiğimizde Milletimizin ne kadar yüce, soylu ve büyük Millet olduğunu bir kez daha gördük diyen Karakaş; “O gece ne olduğunu sorduğumuzda ben bir akademisyen bir sosyolog bir vatandaş olarak 3 şeyin olduğunu gördüm. Hain bir kalkışma oldu, iradesini bir dolara satmış gözü dönmüş hainlerin halk’ın paraları ile alınan silahlarla halk’a kurşun yağdıran hainlerin ihanetini gördük. Bu ihanet karşısında canını, malını, evladını feda eden insanlar gördük. Hiç düşünmeden şehit olmak için meydanlara koşanları gördük. Bunun adı direnişti. Bu direniş öyle bir direniş,soylu bir direnişti ki bağımsızlık mücadelesinin direnişiydi.Geleceğin var oluş mücadelesiydi. Eğer böyle bir direniş batıda olmuş olsaydı ciltler dolusu kitaplar yazılır, filmler çekilir efsaneleştirildi. Ama zaman zaman bizde aşağı çekilmeye itibarsızlaştırılmaya çalışılmaktadır, buna asla izin vermeyeceğiz.  Her türlü övgüye mazhar olacak bir direniştir bu.  Jeostrateji değeri oldukça yüksek olan bir coğrafyada yaşadığımızı tekrar hatırladık o gece” dedi.

Türk Halkı Dünya’ya örnek bir millet

Afyonkarahisar İl Genel Meclisi Başkanı (İGM)  Burhanettin Çoban’da katılan vatandaşlara hitaben bir konuşma yaptı, Çoban konuşmasında; “ 15 Temmuz gecesi maalesef bu Ülkenin birliğine, dirliğine, demokrasisine kast etmiş hainler o Şerefli üniforma içinde demokrasimizi elimizden almaya çalıştılar. Tüm dünya’da geçmişte olduğu gibi, Türkiye de hiç bir şeyin eskisi gibi olmadığını bir kez daha gösterdik. Milletimiz o gece tanklara, toplara, tüfeklere karşı göğsünü siper etti. Milletimiz demokrasisine sahip çıktı. Biz tüm Dünya’ya demokrasi dersi verdik. Türk halkı Dünya’ya örnek bir Millet olduğunu herkese gösterdi” diye belirtti.

“BU HAİNLER DURDUK YERE ÇIKMADI”

Hain örgütün durduk yere çıkmadığını kaydeden Başkan Zeybek; “Bu hain FETÖ örgütü durduk yerde çıkmadı. 1980 ihtilalinde üniversitede öğrenciydik. Kendisi, arananlar listesinde olmasına rağmen, hiçbir şey yapılmıyor, her tarafta vaazlarına, nasihatlerine devam ediyordu. Bunun altında bir çapanoğlu olduğu o günden belliydi. Birilerinin adamı olduğu, peşinde birilerinin olduğu ayan beyan ortadaydı. Durduk yerde de bu büyümedi. Nihayetinde 15 Temmuz’da yapacağını yaptı, ülkemize, insanımıza gözünü kırpmadan 1980 ihtilalini yapanların, insanlara yapmadıkları zulümleri hunharca gerçekleştirdi ve 248 vatan evladımız şehit oldu, yüzlerce de insanımız yaralandı. Bu hainlerin bize en çok yaklaştığı konu bizim en zayıf olduğumuz nokta olan dini konulardı” dedi.

“En zayıf noktamızdan vuruyorlar”

Milletimizin gözünü kırpmadan ülkemizin demokrasisine sahip çıktığına dikkat çeken Başkan Zeybek, sözlerini şöyle tamamladı“1960 ihtilali, 1980 ihtilalini gören bu millet, o gün hiç gözünü kırpmadan meydanları doldurarak Sayın Cumhurbaşkanımıza, ülkemize, demokrasimize sahip çıktı. İnşallah bu ihtilaller, devrimler 15 Temmuzla birlikte, AK Parti Hükümetimizle birlikte, Sayın Cumhurbaşkanımızla birlikte yerle yeksan olur. Ülkemizi, vatanımızı çok seviyoruz, bayrağımızı çok seviyoruz. Zamanın Amerika Dışişleri Bakanına soruyorlar, ‘Ülkenizdeki istikrarı nasıl sağlarsınız’ ? Söylediği kelime şu ‘İçimizdeki hainleri bulur, öldürürüz, dışardakileri de besleriz’ Bu güzelim topraklarda içimiz, dışımız hain kaynıyor. Bizi de en zayıf noktamızdan vuruyorlar. Dini kisve altında vuruyorlar. Cenabı-ı Allah ‘Ben kuluma şah damarından daha yakınım’ diye buyuruyor. Bunlara fırsat vermeden, elimizi açıp Cenab-ı Allah’tan isteyelim. Bizi yaratan bizi çok iyi biliyor, düşüncemizi, aklımızı hiç kimseye kiraya vermeden önümüzdeki günlerin vatanımız ülkemiz açısından daha aydınlık olmasını temenni ediyorum. Başta 15 Temmuz gecesi Şehit olan kardeşlerimiz olmak üzere vatanımızı vatan yapan canlarını feda eden Aziz Şehitlerimize, askerlerimize, polislerimize Cenab-ı Haktan rahmet diliyorum. Gazilerimize uzun ömürler diliyorum” dedi.

Darbe Girişiminin Dört Yönü Var

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinliklerinde konuşan Vali Mustafa Tutulmaz, 15 Temmuz’da yaşanan darbe kalkışmasının dört yönü olduğunu belirterek, “Tarihimizin son 200 yılı darbe teşebbüsleri ve darbelerin tarihi olarak geçmektedir. Gerek Osmanlı’nın son 100 yılında, gerekse Cumhuriyetimizin önemli bir kısmında darbeler her zaman gündemde olmuştur. Bunların bir kısmı başarılı olmuş, bir kısmı da teşebbüs aşamasında kalmıştır. Bugüne kadar gelen darbelerin dışında son darbe girişimi öncekilerden çok farklı bir konumdadır. Dört yönüyle öncekilerden farklı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun birincisi ihanettir. İkincisi direniştir. Üçüncüsü büyük bir liderliktir. Dördüncüsü de bu darbelerin arkasında bulunan yabancı güçlerin aleni şekilde ortaya çıkmalarıdır.” Dedi.

İyot Gibi Ortaya Çıktılar

Darbe teşebbüslerinin dış güçlerin etkisi altında gerçekleştiğine dikkat çeken Vali Tutulmaz, “İhanettir diyoruz, içimizden olan insanlar bu milletin değerlerini kullanan insanlar, bu milletin paralarını ve gücünü kullanan insanlar yine bu millete karşı bu milletin toplarıyla, tanklarıyla bir kalkışmada bulunmuşlardır. Ancak karşılarında milletimizi bulmuşlardır. Bu yönüyle dirençtir. Gerçekten Edirne’den Hakkari’ye kadar toplumumuzun her kesimi bu hain darbe girişimine karşı büyük bir mücadele vermiş ve sonuçta darbe girişimi bertaraf edilerek verilen mücadele kazanılmıştır. Milletimizin sokaklara dökülmesinde büyük bir liderlik örneği vardır. Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere o gün Başbakan olan Binali Yıldırım’ın başkanlığında ülkemizin her bölgesinde yöneticilerimiz büyük bir liderlik örneği göstermiş ve toplumumuzun başarılı olmasında önemli bir katkı sağlamışlardır. Ama en önemlisi de bugüne kadar darbeler önemli bir oranda dış güçlerin etkisi ile olmasıdır. Bizim zayıf yönlerimizi kullanarak bu şekilde darbe teşebbüslerinde bulunmuşlar, darbe konusunda çoğu zaman muvaffak olmuşlardır. Ancak her seferinde bunu ülkemizin bir iç meselesi olduğunu söyleyerek kendilerini kenara çekmişlerdir. Ancak bu darbe teşebbüsünde iyot gibi ortaya çıkmışlardır” diye konuştu.

Biz Güçlü Olmak Zorundayız

 

Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada güçlü olması gerektiğini vurgulayan Tutulmaz, “Şu anda bu darbenin koordinatörü olan şahıs, birçok ülkede sivil toplum kuruluşunun temsilcisi gibi kabul edilmiş ve o ülkeler içerisinde yaşamaya devam etmektedirler. Avrupa ülkelerinde, ABD’de FETÖ örgütü örgütlenmesine devam etmektedir. Ülkemizde büyük bir hainlik yapmışlardır. O ülkelere sığınan bu kişiler kahraman olarak kabul görmektedirler. Dolayısı ile biz güçlü olmak zorundayız. Bu coğrafyada yaşamanın başka bir yolu yoktur. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu tür olumsuz olaylar olacaktır. O zaman biz aklımızı kullanacağız. Üreteceğiz ve güçlü olacağız. Tabi bu tür girişimlerden, darbe teşebbüslerinden, darbelerden ders çıkaracağız. Eğer bizler gerekli dersi çıkarmazsak kısa bir süre sonra benzer bir darbe girişimi ile karşı karşıya kalabiliriz. Her 10 yılda bir bu ülke üzerinde oyun oynanıyor. Ne gün ülkemiz yukarı doğru çıkmaya başladı, ekonomi düzelmeye başladı hemen bir darbe teşebbüsü yada benzeri bir olay ile karşılaşıyoruz. Çünkü bu coğrafya zor. Bu coğrafyada çok değişik gruplar, kişiler, inanç yapıları aklımıza gelecek her şey var. Eğer iyi örgütlenmezsek, milli birlik ve beraberliğimizi iyi kuramazsak, ekonomizmi güçlü yapamazsak, muhakkak bizim zayıf yanımızı bulacaklar ve oradan gelecekler. Demokrasimizi güçlendirmemiz lazım. Demokrasimizi güçlendirmediğimiz sürece birlik ve beraberliğimizi sağlamak noktasında yeterince başarılı olamayız. Bu duygu ve düşüncelerle ülkemizin kuruluşunda, kurtuluşunda ve 15 Temmuz’da şehit olan vatandaşlarımıza rahmet diliyorum. Mekanları cennet olsun. Gazilerimize afiyet, yaralı olanlara acil şifalar diliyorum. Allah bir daha darbe ve benzeri huzursuzlukları toplumumuza yaşatmasın diyor, hepinize saygılarımı sunuyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından AKÜ Devlet Konservatuvar Bölümünün düzenlendiği konser etkinliği gerçekleşti. Saatler 00.13’ü göstermesi ile tüm camilerden eş zamanlı olarak sela okundu. İl Müftüsü Şükrü Kabukçu’nun Kent Meydanı’ndaki duası ile resmi program son buldu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 3.cü, yılında, coşku, ile, kutlandı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
3.cü yılında coşku ile kutlandı
3.cü yılında coşku ile kutlandı
3.cü yılında coşku ile kutlandı
3.cü yılında coşku ile kutlandı
3.cü yılında coşku ile kutlandı
3.cü yılında coşku ile kutlandı
3.cü yılında coşku ile kutlandı
3.cü yılında coşku ile kutlandı
3.cü yılında coşku ile kutlandı
3.cü yılında coşku ile kutlandı
3.cü yılında coşku ile kutlandı
3.cü yılında coşku ile kutlandı
Yorumlar
Diğer Haberler
Sultandağı belediyesi meclis üyeleri ; mehmetçiğimizin yanındayız
Sultandağı belediyesi meclis üyeleri ; mehmetçiğimizin yanındayız
Mevsim sucukları mağdur oldu isim benzerliği çıktı
Mevsim sucukları mağdur oldu isim benzerliği çıktı
Çölovası’nın Yörük Düğünleri seyahat dergisinde
Çölovası’nın Yörük Düğünleri seyahat dergisinde
Şehit Polis Memuru Yücel Başpınar’a Son Görev Yapıldı
Şehit Polis Memuru Yücel Başpınar’a Son Görev Yapıldı
Serteser’e ıcıvıltech 2019 daveti
Serteser’e ıcıvıltech 2019 daveti
Uyum Mahalle Buluşmaları-21 Afyonkarahisar’da Gerçekleştirildi
Uyum Mahalle Buluşmaları-21 Afyonkarahisar’da Gerçekleştirildi
Uyum mahalle buluşmaları toplantısı yapılıyor
Uyum mahalle buluşmaları toplantısı yapılıyor
Sosyal medya fenomenlerinin Afyonkarahisar ilgisi artıyor
Sosyal medya fenomenlerinin Afyonkarahisar ilgisi artıyor
Memur-sen afyonkarahisar il divan toplantısı
Memur-sen afyonkarahisar il divan toplantısı
Büyük Taarruz’un 100. Yıl Dönümüne Yönelik Proje Önerileri Çalıştayı Başladı
Büyük Taarruz’un 100. Yıl Dönümüne Yönelik Proje Önerileri Çalıştayı Başladı
OKUMAK ÖZGÜRLÜKTÜR
OKUMAK ÖZGÜRLÜKTÜR
Fatih mahallesinde içme suyu ana hat yenileme çalışmalarına başlandı
Fatih mahallesinde içme suyu ana hat yenileme çalışmalarına başlandı
Uygunsuz görüntüleri çıkan kadından şoke eden açıklama
Uygunsuz görüntüleri çıkan kadından şoke eden açıklama
Dünya Emzirme Haftası etkinlikleri sürüyor
Dünya Emzirme Haftası etkinlikleri sürüyor
‘Bir yetim bir dilek bir yetimhane’ projesi’ne ilk destek başkan zeybek’ten
‘Bir yetim bir dilek bir yetimhane’ projesi’ne ilk destek başkan zeybek’ten
Zafer Kalkınma Ajansı Afyonkarahisar’da Toplandı
Zafer Kalkınma Ajansı Afyonkarahisar’da Toplandı
Çocuk Evinde Ömer Bilal Akpınar Kütüphanesi Açıldı
Çocuk Evinde Ömer Bilal Akpınar Kütüphanesi Açıldı
Kılıçarslan Belediyesi’nden görkemli asker eğlencesi
Kılıçarslan Belediyesi’nden görkemli asker eğlencesi
Temiz çevre, temiz afyonkarahisar
Temiz çevre, temiz afyonkarahisar
Süslü Kadınlar Pazar günü pedallayacak
Süslü Kadınlar Pazar günü pedallayacak
Taytak, dsi genel müdürü aydın’la görüştü
Taytak, dsi genel müdürü aydın’la görüştü
“Milyonlarca insan Dünya Motokros Şampiyonası
“Milyonlarca insan Dünya Motokros Şampiyonası'nı ile Afyonkarahisar’ı izledi”
Ormanların Gizli Gözleri Devrede
Ormanların Gizli Gözleri Devrede
Dünya motokros şampiyonası öncesi açılış  seremonisi yapıldı
Dünya motokros şampiyonası öncesi açılış seremonisi yapıldı
Vali Mustafa Tutulmaz Çay İlçesinde Temaslarda Bulundu
Vali Mustafa Tutulmaz Çay İlçesinde Temaslarda Bulundu
Eğitim Öğretim Dönemi Vali Tutulmaz Başkanlığında Tüm Yönleriyle Ele Alındı
Eğitim Öğretim Dönemi Vali Tutulmaz Başkanlığında Tüm Yönleriyle Ele Alındı
Zafer meydanı otoparkı işletmeye alınacak
Zafer meydanı otoparkı işletmeye alınacak
Aydın belediyesi  hayran kaldı
Aydın belediyesi hayran kaldı
Sezen’den Devlet Hastanesinde tedavi gören vatandaşlara ziyaret
Sezen’den Devlet Hastanesinde tedavi gören vatandaşlara ziyaret
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Hak-İş’in Eğitim Semineri İçin Afyonkarahisar’daydı
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Hak-İş’in Eğitim Semineri İçin Afyonkarahisar’daydı
Haber Yazılımı