Haber Detayı
16 Temmuz 2019 - Salı 18:48
 
3.cü yılında coşku ile kutlandı
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri 3.cü yılında coşku ile kutlandı. Afyonkarahisar'da 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümü etkinliğinde vatandaşlar demokrasi nöbeti için bir araya geldi.
Gündem Haberi
3.cü yılında coşku ile kutlandı

15 Temmuz darbe girişiminin üçüncü yıl dönümü nedeniyle Afyonkarahisar'da Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında vatandaşlar yeni yapılan Kent Meydanı'nda demokrasi nöbeti için toplandı. Etkinliğe, Vali Mustafa Tutulmaz, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü (AKÜ) Mehmet Karakaş, İl Jandarma Komutanı Albay Hamza Çömez, İl Emniyet Müdürü Gürsel Yıldız, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Nurullah Okumuş, AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Hüseyin Sezen ve çok sayıda vatandaş katıldı. Mehter takımının gösterileriyle başlayan etkinlik Kuran okunmasıyla devam etti. Yapılan konuşmalarda ise darbe girişimi kınandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşması canlı olarak meydandaki ekranlardan verilirken, alanda polis geniş güvenlik önlemleri aldı. Meydanı dolduran kalabalığa çeşitli ikramlarda bulunuldu. Meydanda polisin yanı sıra sağlık görevlileri, UMKE ve AKUT ekipleri ve belediye itfaiye ekipleri de hazır bulunduruldu. Kent meydanında açılan fotoğraf sergisini gezen Afyonkarahisarlı vatandaşlarM15 Temmuz Hatıra Defteri'ne duygu ve düşüncelerini yazdı.

Dünya’nın en iyisi olmalıyız

Programın açılış konuşmasını Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversite ( AFSU)  Rektörü Prof.Dr. Nurullah Okumuş yaptı, Okumuş hitabında; “Gözü dönmüş vatan hainlerinin bu Ülkenin silahını uçağını milletimize karşı kullandı. Allaha şükürler olsun ki samimi yöneticilerimizin basireti ve Cumhurbaşkanımızın çağırısı ile memleketin her yer yerinde meydanları dolduran kahraman milletimiz bu hain saldırıya karşı bedenlerini siper etmişlerdir. 15 temmuz gecesi fetö-pyd örgütü karşısında kararlı bir aktör olarak oyunu bozan aziz milletimizle ne kadar gurur duysak azdır. Hain darbe girişiminin ardından bu ülke 15 Temmuzun anlamını hiçbir zaman unutmayacak. O gece ve sonrasında yazılan destan edebiyete kadar hatırlanmaya devam edecektir. Şunu unutmamalıyız ki bu cennet vatanımızın her daim düşmanları olacaktır ve olmaya devam edecektir. Bizim üstümüze düşen hayatın her alanında dünyanın en iyisi olmak için elimizden gelenden daha fazlasını yapmalıyız. Dünyanın en iyi bilim adamları en iyi mühendisleri en iyi hekimleri bizim ülkemizde yetiştirmeliyiz ancak vatanını milletini bayrağını seven ülkesini çok seven insanlar yetiştirmeliyiz. Bizler vatanımız için canımızı feda etmeye hazır olursak bırakın terör örgütlerini tüm dünya üzerimize gelse bize yıkamaz” diyerek sözlerini tamamladı.

Ne kadar yüce bir millet olduğumuzu bir kez daha gösterdik

Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş’ta 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında bir konuşma yaptı. 15 Temmuz 16 Temmuz’a döndüğünde o zifiri karanlık gecenin sabaha doğru aydınlığını htiğimizde Milletimizin ne kadar yüce, soylu ve büyük Millet olduğunu bir kez daha gördük diyen Karakaş; “O gece ne olduğunu sorduğumuzda ben bir akademisyen bir sosyolog bir vatandaş olarak 3 şeyin olduğunu gördüm. Hain bir kalkışma oldu, iradesini bir dolara satmış gözü dönmüş hainlerin halk’ın paraları ile alınan silahlarla halk’a kurşun yağdıran hainlerin ihanetini gördük. Bu ihanet karşısında canını, malını, evladını feda eden insanlar gördük. Hiç düşünmeden şehit olmak için meydanlara koşanları gördük. Bunun adı direnişti. Bu direniş öyle bir direniş,soylu bir direnişti ki bağımsızlık mücadelesinin direnişiydi.Geleceğin var oluş mücadelesiydi. Eğer böyle bir direniş batıda olmuş olsaydı ciltler dolusu kitaplar yazılır, filmler çekilir efsaneleştirildi. Ama zaman zaman bizde aşağı çekilmeye itibarsızlaştırılmaya çalışılmaktadır, buna asla izin vermeyeceğiz.  Her türlü övgüye mazhar olacak bir direniştir bu.  Jeostrateji değeri oldukça yüksek olan bir coğrafyada yaşadığımızı tekrar hatırladık o gece” dedi.

Türk Halkı Dünya’ya örnek bir millet

Afyonkarahisar İl Genel Meclisi Başkanı (İGM)  Burhanettin Çoban’da katılan vatandaşlara hitaben bir konuşma yaptı, Çoban konuşmasında; “ 15 Temmuz gecesi maalesef bu Ülkenin birliğine, dirliğine, demokrasisine kast etmiş hainler o Şerefli üniforma içinde demokrasimizi elimizden almaya çalıştılar. Tüm dünya’da geçmişte olduğu gibi, Türkiye de hiç bir şeyin eskisi gibi olmadığını bir kez daha gösterdik. Milletimiz o gece tanklara, toplara, tüfeklere karşı göğsünü siper etti. Milletimiz demokrasisine sahip çıktı. Biz tüm Dünya’ya demokrasi dersi verdik. Türk halkı Dünya’ya örnek bir Millet olduğunu herkese gösterdi” diye belirtti.

“BU HAİNLER DURDUK YERE ÇIKMADI”

Hain örgütün durduk yere çıkmadığını kaydeden Başkan Zeybek; “Bu hain FETÖ örgütü durduk yerde çıkmadı. 1980 ihtilalinde üniversitede öğrenciydik. Kendisi, arananlar listesinde olmasına rağmen, hiçbir şey yapılmıyor, her tarafta vaazlarına, nasihatlerine devam ediyordu. Bunun altında bir çapanoğlu olduğu o günden belliydi. Birilerinin adamı olduğu, peşinde birilerinin olduğu ayan beyan ortadaydı. Durduk yerde de bu büyümedi. Nihayetinde 15 Temmuz’da yapacağını yaptı, ülkemize, insanımıza gözünü kırpmadan 1980 ihtilalini yapanların, insanlara yapmadıkları zulümleri hunharca gerçekleştirdi ve 248 vatan evladımız şehit oldu, yüzlerce de insanımız yaralandı. Bu hainlerin bize en çok yaklaştığı konu bizim en zayıf olduğumuz nokta olan dini konulardı” dedi.

“En zayıf noktamızdan vuruyorlar”

Milletimizin gözünü kırpmadan ülkemizin demokrasisine sahip çıktığına dikkat çeken Başkan Zeybek, sözlerini şöyle tamamladı“1960 ihtilali, 1980 ihtilalini gören bu millet, o gün hiç gözünü kırpmadan meydanları doldurarak Sayın Cumhurbaşkanımıza, ülkemize, demokrasimize sahip çıktı. İnşallah bu ihtilaller, devrimler 15 Temmuzla birlikte, AK Parti Hükümetimizle birlikte, Sayın Cumhurbaşkanımızla birlikte yerle yeksan olur. Ülkemizi, vatanımızı çok seviyoruz, bayrağımızı çok seviyoruz. Zamanın Amerika Dışişleri Bakanına soruyorlar, ‘Ülkenizdeki istikrarı nasıl sağlarsınız’ ? Söylediği kelime şu ‘İçimizdeki hainleri bulur, öldürürüz, dışardakileri de besleriz’ Bu güzelim topraklarda içimiz, dışımız hain kaynıyor. Bizi de en zayıf noktamızdan vuruyorlar. Dini kisve altında vuruyorlar. Cenabı-ı Allah ‘Ben kuluma şah damarından daha yakınım’ diye buyuruyor. Bunlara fırsat vermeden, elimizi açıp Cenab-ı Allah’tan isteyelim. Bizi yaratan bizi çok iyi biliyor, düşüncemizi, aklımızı hiç kimseye kiraya vermeden önümüzdeki günlerin vatanımız ülkemiz açısından daha aydınlık olmasını temenni ediyorum. Başta 15 Temmuz gecesi Şehit olan kardeşlerimiz olmak üzere vatanımızı vatan yapan canlarını feda eden Aziz Şehitlerimize, askerlerimize, polislerimize Cenab-ı Haktan rahmet diliyorum. Gazilerimize uzun ömürler diliyorum” dedi.

Darbe Girişiminin Dört Yönü Var

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinliklerinde konuşan Vali Mustafa Tutulmaz, 15 Temmuz’da yaşanan darbe kalkışmasının dört yönü olduğunu belirterek, “Tarihimizin son 200 yılı darbe teşebbüsleri ve darbelerin tarihi olarak geçmektedir. Gerek Osmanlı’nın son 100 yılında, gerekse Cumhuriyetimizin önemli bir kısmında darbeler her zaman gündemde olmuştur. Bunların bir kısmı başarılı olmuş, bir kısmı da teşebbüs aşamasında kalmıştır. Bugüne kadar gelen darbelerin dışında son darbe girişimi öncekilerden çok farklı bir konumdadır. Dört yönüyle öncekilerden farklı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun birincisi ihanettir. İkincisi direniştir. Üçüncüsü büyük bir liderliktir. Dördüncüsü de bu darbelerin arkasında bulunan yabancı güçlerin aleni şekilde ortaya çıkmalarıdır.” Dedi.

İyot Gibi Ortaya Çıktılar

Darbe teşebbüslerinin dış güçlerin etkisi altında gerçekleştiğine dikkat çeken Vali Tutulmaz, “İhanettir diyoruz, içimizden olan insanlar bu milletin değerlerini kullanan insanlar, bu milletin paralarını ve gücünü kullanan insanlar yine bu millete karşı bu milletin toplarıyla, tanklarıyla bir kalkışmada bulunmuşlardır. Ancak karşılarında milletimizi bulmuşlardır. Bu yönüyle dirençtir. Gerçekten Edirne’den Hakkari’ye kadar toplumumuzun her kesimi bu hain darbe girişimine karşı büyük bir mücadele vermiş ve sonuçta darbe girişimi bertaraf edilerek verilen mücadele kazanılmıştır. Milletimizin sokaklara dökülmesinde büyük bir liderlik örneği vardır. Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere o gün Başbakan olan Binali Yıldırım’ın başkanlığında ülkemizin her bölgesinde yöneticilerimiz büyük bir liderlik örneği göstermiş ve toplumumuzun başarılı olmasında önemli bir katkı sağlamışlardır. Ama en önemlisi de bugüne kadar darbeler önemli bir oranda dış güçlerin etkisi ile olmasıdır. Bizim zayıf yönlerimizi kullanarak bu şekilde darbe teşebbüslerinde bulunmuşlar, darbe konusunda çoğu zaman muvaffak olmuşlardır. Ancak her seferinde bunu ülkemizin bir iç meselesi olduğunu söyleyerek kendilerini kenara çekmişlerdir. Ancak bu darbe teşebbüsünde iyot gibi ortaya çıkmışlardır” diye konuştu.

Biz Güçlü Olmak Zorundayız

 

Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada güçlü olması gerektiğini vurgulayan Tutulmaz, “Şu anda bu darbenin koordinatörü olan şahıs, birçok ülkede sivil toplum kuruluşunun temsilcisi gibi kabul edilmiş ve o ülkeler içerisinde yaşamaya devam etmektedirler. Avrupa ülkelerinde, ABD’de FETÖ örgütü örgütlenmesine devam etmektedir. Ülkemizde büyük bir hainlik yapmışlardır. O ülkelere sığınan bu kişiler kahraman olarak kabul görmektedirler. Dolayısı ile biz güçlü olmak zorundayız. Bu coğrafyada yaşamanın başka bir yolu yoktur. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu tür olumsuz olaylar olacaktır. O zaman biz aklımızı kullanacağız. Üreteceğiz ve güçlü olacağız. Tabi bu tür girişimlerden, darbe teşebbüslerinden, darbelerden ders çıkaracağız. Eğer bizler gerekli dersi çıkarmazsak kısa bir süre sonra benzer bir darbe girişimi ile karşı karşıya kalabiliriz. Her 10 yılda bir bu ülke üzerinde oyun oynanıyor. Ne gün ülkemiz yukarı doğru çıkmaya başladı, ekonomi düzelmeye başladı hemen bir darbe teşebbüsü yada benzeri bir olay ile karşılaşıyoruz. Çünkü bu coğrafya zor. Bu coğrafyada çok değişik gruplar, kişiler, inanç yapıları aklımıza gelecek her şey var. Eğer iyi örgütlenmezsek, milli birlik ve beraberliğimizi iyi kuramazsak, ekonomizmi güçlü yapamazsak, muhakkak bizim zayıf yanımızı bulacaklar ve oradan gelecekler. Demokrasimizi güçlendirmemiz lazım. Demokrasimizi güçlendirmediğimiz sürece birlik ve beraberliğimizi sağlamak noktasında yeterince başarılı olamayız. Bu duygu ve düşüncelerle ülkemizin kuruluşunda, kurtuluşunda ve 15 Temmuz’da şehit olan vatandaşlarımıza rahmet diliyorum. Mekanları cennet olsun. Gazilerimize afiyet, yaralı olanlara acil şifalar diliyorum. Allah bir daha darbe ve benzeri huzursuzlukları toplumumuza yaşatmasın diyor, hepinize saygılarımı sunuyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından AKÜ Devlet Konservatuvar Bölümünün düzenlendiği konser etkinliği gerçekleşti. Saatler 00.13’ü göstermesi ile tüm camilerden eş zamanlı olarak sela okundu. İl Müftüsü Şükrü Kabukçu’nun Kent Meydanı’ndaki duası ile resmi program son buldu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 3.cü, yılında, coşku, ile, kutlandı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
3.cü yılında coşku ile kutlandı
3.cü yılında coşku ile kutlandı
3.cü yılında coşku ile kutlandı
3.cü yılında coşku ile kutlandı
3.cü yılında coşku ile kutlandı
3.cü yılında coşku ile kutlandı
3.cü yılında coşku ile kutlandı
3.cü yılında coşku ile kutlandı
3.cü yılında coşku ile kutlandı
3.cü yılında coşku ile kutlandı
3.cü yılında coşku ile kutlandı
3.cü yılında coşku ile kutlandı
Yorumlar
Diğer Haberler
Çobanlar’da tekstil fabrikasınınkadın ustaları sertifikalarına aldı
Çobanlar’da tekstil fabrikasınınkadın ustaları sertifikalarına aldı
450 şef Afyon’u keşfetti
450 şef Afyon’u keşfetti
Afyonkarahisar da Domuz etide yedirdiler
Afyonkarahisar da Domuz etide yedirdiler
“Fabrikadan yaklaşık 1500 kişi istifade edecek”
“Fabrikadan yaklaşık 1500 kişi istifade edecek”
Zafer’in 2019 yılı afyonkarahisar faaliyetleri ve 2020 planları
Zafer’in 2019 yılı afyonkarahisar faaliyetleri ve 2020 planları
Kızılay gıda yardımlarına devam ediyor
Kızılay gıda yardımlarına devam ediyor
Akdağ Göleti buz tuttu, ördekler göl üzerinde kameralara poz verdi
Akdağ Göleti buz tuttu, ördekler göl üzerinde kameralara poz verdi
   İhsaniye turizm meslek lisesi ile özgül termal arasında işbirliği
İhsaniye turizm meslek lisesi ile özgül termal arasında işbirliği
Emirdağ’da karla mücadele çalışması başladı
Emirdağ’da karla mücadele çalışması başladı
“Yeni yıl sağlık, huzur ve barışla yazılsın”
“Yeni yıl sağlık, huzur ve barışla yazılsın”
AK Parti Döğer, Erkmen ve Işıklar’da kongreye gitti
AK Parti Döğer, Erkmen ve Işıklar’da kongreye gitti
“Ellerimizi yıkamayı ihmal etmeyelim”
“Ellerimizi yıkamayı ihmal etmeyelim”
Başkan Nergiz’den duyarlı davranış
Başkan Nergiz’den duyarlı davranış
Rusya
Rusya'dan Türkiye'ye kritik çağrı: Savaş uçakları için...
Başkan Koyuncu Ankara’dan heybesi dolu döndü
Başkan Koyuncu Ankara’dan heybesi dolu döndü
Sevgi bohçası izler bırakıyor
Sevgi bohçası izler bırakıyor
AKÜ, gastronomi şehrinin akredite üniversitesi oldu
AKÜ, gastronomi şehrinin akredite üniversitesi oldu
“Teknoloji Fakültesi mühendislik eğitimi veriyor”
“Teknoloji Fakültesi mühendislik eğitimi veriyor”
Sinada, “edebiyat akademisi” oldu
Sinada, “edebiyat akademisi” oldu
Afyon’da üretim, gastronomi kültürünü geliştirdi
Afyon’da üretim, gastronomi kültürünü geliştirdi
Küçükhüyük Belediyesi’nden asker eğlencesi
Küçükhüyük Belediyesi’nden asker eğlencesi
TARIMKON gıda terörüne karşı mücadele başlattı
TARIMKON gıda terörüne karşı mücadele başlattı
Tarihi eserleri satmaya kalkınca yakalandılar
Tarihi eserleri satmaya kalkınca yakalandılar
Kabukçu çalışmaları değerlendirdi
Kabukçu çalışmaları değerlendirdi
Vali Tutulmaz, Hocalar İlçesinde Vatandaşları Dinledi
Vali Tutulmaz, Hocalar İlçesinde Vatandaşları Dinledi
Sokak hayvanları unutulmadı
Sokak hayvanları unutulmadı
Muhtar suya zam yapınca köylüler susuz kaldı
Muhtar suya zam yapınca köylüler susuz kaldı
Vali Tutulmaz Yılın Son Halk Toplantısında Vatandaşı Dinledi
Vali Tutulmaz Yılın Son Halk Toplantısında Vatandaşı Dinledi
2 kg Kubar Esrar maddesi yakalandı
2 kg Kubar Esrar maddesi yakalandı
Emirdağ “çay dere”de temizlik çalışmaları başladı
Emirdağ “çay dere”de temizlik çalışmaları başladı
Haber Yazılımı