Haber Detayı
22 Ocak 2014 - Çarşamba 00:00 Bu haber 583 kez okundu
 
“Dillere Destan Pazar Yeri Yapıyoruz”
Afyonkarahisar’daki İğde Dede Türbesi alanında Gökçe Mahallesi sakinleri ile bir araya gelen Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, vatandaşlarla birlikte yemek yedi, istek ve önerilerini dinledi. Çoban, "Sit alanında olmayan mahallelerde, hiçbir sokağımızı beton parke yoldan mahrum etmedik dedi.
Siyaset Haberi
 “Dillere Destan Pazar Yeri Yapıyoruz”

Bu bölgede uygulanacak kentsel dönüşümle ilgili mahalle halkını bilgilendiren Başkan Çoban, "Dönüşüm, mahallenize çok büyük değer katacak. Geniş caddeleriniz, okullarınız ve camileriniz olacak. Belediye bir kuruş rant sağlamayacak, bilakis para harcayacak" dedi.

   "Seçim Çalışması Değil Rutin Organizasyon"

İğde Dede Türbesi alanında Gökçe Mahallesi sakinleri ile bir araya gelen Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, mahalle halkı ile birlikte yemek yiyip, istek ve önerilerini dinledi. Yemek sonrası mahalle halkına hitap eden Başkan Çoban, göreve geldiği günden bugüne bu tür organizasyonları, her ay bir mahallede gerçekleştirdiklerini belirterek, seçimle çalışmasıymış gibi algılanmamasını istedi. Sözlerini örneklerle destekleyen Başkan Çoban, 2011 yılında bu bölgede yer alan Hacı Yahya Mahallesi, 2012 yılında yine bu bölgedeki Hacı Nasuh ve diğer mahallerin halkı ile bir araya geldiğini hatırlattı. 

“Sizinle Vatandaş Arasında Duvarlar Olmayacak”

Halkla her zaman iç içe olduğunu belirten Başkan Çoban, bu konuda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kendilerine talimat verdiğini belirterek şöyle konuştu: "Başbakanımız bize, 'vatandaşla iç içe olacaksınız, sizinle vatandaş arasında duvarlar olmayacak, vatandaş sizinle her zaman görüşebilecek' diyor. Bu nedenle öğleden sonra gelmek kaydıyla ben Başkan'la görüşmek istiyorum diyen herkes mutlaka benimle görüşür. Ayrıca, göreve geldiğim ilk ay Yardım Birim Sorumlusu Mesut Akkaş'a 'elimizden geldiğince gücümüz yettiğince garip guraba ile beraber olacağız, onların dertleriyle dertleneceğiz ve ihtiyaçlarını gidermeye çalışacağız' şeklinde talimat verdim. Dul hanımefendilere ve kocası cezaevine düşmüş hanımlara öncelik vereceğiz dedim. Allah'a şükür o günden bu güne kadar geçmişle kıyaslanmayacak şekilde desteklerimiz oldu. Bunun yanında Sayın Valilerimizle işbirliği yaparak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla çok ciddi yardımlar yapılmasını sağladık. Örneğin son 5 yılda ihtiyaç sahibi 20 vatandaşımıza ev yaptık"

“Allah'a Hamd Olsun Öyle İş Makineleri Aldık Ki Artık Bize Dağlar Bile Vız Geliyor”

Gökçe Mahallesi'nde ve genel olarak Örenbağ bölgesinde son 5 yılda altyapı başta olmak üzere birçok hizmet yaptıklarını ifade eden Başkan Çoban, "Sit alanında olmayan mahallelerde, hiçbir sokağımızı beton parke yoldan mahrum etmedik. Yine kaldırımlarımızı geleneklerimize uygun şekilde yaptık. Bu bölgede yıllardır konuşulan Hıdırlık yolu vardı. Bu yolu da biz yaptık. Bakın geçen yıl bu bölgede bir yangın oldu. Geçmişte sokakların darlığından dolayı yangına müdahale etmek zordu; ancak biz iyi ki bu yolu açmışız ki çok rahat bir şekilde bu yangına müdahale ettik. Bu arada Hıdırlık yolunu doğaltaş parke yapmıştık, vatandaşlarımızın talebi üzerine, 2014 yılında bu yolumuzu ya beton parke ya da sıcak asfalt yapacağız. Allah'a hamd olsun öyle iş makineleri aldık ki artık bize dağlar bile vız geliyor. Ferhat'ın deldiği dağlar gibi biz bugün dağları deliyoruz. Sadece Hıdırlık'ı değil, Keltepe'yi deliyoruz, İnaz'ın kayalarını deliyoruz. Stadyumun oradaki Beleştepe olarak tabir edilen kaleyi de bir yıl içinde yerle bir edeceğiz" dedi.

Akarçay,  Türkiye Çapında Proje Oldu

Beş yıl içinde Afyonkarahisar'daki değişimin herkes tarafından fark edildiğini kaydeden Başkan Çoban; "Kale etrafındaki 20 tane mahallemizde kanalizasyon yoktu hepsini bitirdik. Bu şekilde toplam 67 mahallemizi tamamladık. Akarçay da dahil olmak üzere 60 tane park yaptık. Tabi Akarçay'a park demek doğru olmaz. Çünkü Türkiye çapında proje oldu. Yine çocuklarımızın eğitim hakkı için şuana kadar 8 tane Bilgi Evi yaptık, dokuzuncunun inşaatına başladık. Eski otogar alınan bulunduğu alana Türkiye'nin en büyük katlı pazaryerini yapıyoruz. Öyle pazaryeri ki hem asansörü var hem de yürüyen bandı var. Otoparkı ve çevre düzenlemesiyle Türkiye'ye örnek bir pazaryeri olacak. Sadece pazaryeri için 12 milyon 500 bin lira para harcadık. Yüzde 90'ı bitti" diye konuştu. 

“İnşallah Buralara Yeni Bir İmar Vereceğiz”

Bu bölgede uygulanacak kentsel dönüşümle ilgili mahalle halkını bilgilendiren Başkan Çoban, "Mısri Camii etrafında 250 bin metrekare, Örenbağ dediğimiz bu bölgede 170 bin metrekare alan, Kentsel Dönüşüm alanı olarak ilan edildi. Kâr mı edeceğiz zarar mı edeceğiz ne olacak diye sorabilirisiniz. Sizlere şunu söyleyeyim vatandaş bu işten kazanacak. Mısri Camii etrafındaki evleri, 4 yıl önce 10 bin TL-15 bin TL satışa çıkarılıyor ama dönüp bakmıyordu. Şimdi gidin 10-15 bin TL olan yerleri 50 bin TL'ye almak isteseniz vermiyorlar" ifadelerini kullandı. Kentsel dönüşüm çalışmalarında izlenecek yolu da ayrıntılı olarak mahalle sakinlerine anlatan Başkan Çoban, "Biz bu işin önce planlamasını yaptıracağız. Bir şirket gelecek burada tek tek evlerin tespitini yapacak. Bu ev 40 metre kare, şu ev 60 metrekare şeklinde tespitte bulunup bir katsayı belirlenecek. İnşallah buralara yeni bir imar vereceğiz ama böyle olmayacak. Geniş caddeler, çocuklar için oyun olanları, okul alanları, büyük camimiz olacak. Belediye kendine bir kuruş rant sağlamayacak, bilakis belediye para katacak. Başbakanımız çok güzel bir kanun çıkardı. Bu süre zarfında kira yardımından tutunda düşük faizli ya da faizsiz kredilere kadar birçok imkân var. Sizlerin isteğine göre, TOKİ ya da yerel müteahhitlerle çalışacağız. Başlaması en az iki yıl sürer ama başlandığı zaman hızlı bir şekilde biter. Eğer vatandaşın arsası bir daireyi karşılamaya yetmiyorsa, karşılamayan kısım için çok güzel kredi imkânları var. Ayrıca vatandaş her türlü ruhsat, harç vesaire ödemelerden muaf olacak" dedi.

Mahalleye Fırın İstediler

 Ziyareti nedeniyle Belediye Başkanı Burhanettin Çoban'a teşekkür eden Gökçe Mahallesi Muhtarı Kemal Akman, Başkan Çoban'dan sadece mahalle fırını istediklerini söyledi. Şu ana kadar 12 mahalle fırını yaptıklarını belirten Başkan Çoban, "Bu bölgede belediye ait bir yer bulun ya da arsa bina satan varsa hemen alalım ve işlemlere başlayalım" dedi. Başkan Çoban, eşi Emine Çoban ve Başkan Yardımcısı Ayfer Örten'in de katıldığı program sonrası, mahalle çocuklarına çeşitli oyuncaklar dağıttı.>>haber merkezi

Kaynak: Editör:
Etiketler: Afyonkarahisar’daki, İğde, Dede, Türbesi, alanında, Gökçe, Mahallesi, sakinleri,
Yorumlar
Haber Yazılımı