Haber Detayı
19 Ağustos 2013 - Pazartesi 00:00
 
“Manda Yetiştiriciliği Yeniden Hayat Bulmalı”
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 1980-2011 döneminde dünyada manda sayısının yüzde 60,8 artarken, Türkiye'de yüzde 91,9 azaldığını bildirerek, "Bir zamanlar 1 milyon başın üzerinde olan manda sayısı 2011 yılında 85 binin altına indikten sonra 2012 yılında yüzde 26,8 artarak tekrar 107 binin üzerine çıktı. Ülkemizde manda kaymağı ve manda yoğurdu tarih olmamalı. Bu lezzet kaybedilmemeli" dedi.
Ekonomi Haberi
 “Manda Yetiştiriciliği Yeniden Hayat Bulmalı”

Bayraktar, yaptığı açıklamada, dünyada giderek artan manda yetiştiriciliğinin Türkiye'de can çekiştiğini bildirdi. Şemsi Bayraktar, mandanın zengin içerikli, az kolesterollü sütü, az yağlı, diyete uygun Eti olduğunu, çiftçiler arasında, düşük kaliteli yemlerden daha çok yararlanması ile sosyo-ekonomik yapıya katkıda bulunduğunu belirtti.

"Afyonkarahisar’da Üretilen Kaymak Rulo Halinde Satılıyor”

Gübresinin toprağı zenginleştirmesi, özelikle Asya ülkelerinde çeki hayvanı olarak kullanılması ile dünyada mandaların önemli bir hayvan türü olarak yer aldığını vurgulayan Bayraktar, şunları kaydetti:"Manda deyince ülkemizde kaymak ve yoğurt, İtalya'da ise mozzarella akla gelmektedir. İtalyanların dünyaca ünlü peyniri, pizzanın vazgeçilmez lezzeti mozzarella manda sütünde yapılıyor. İtalya'da mozzarella ve dolayısıyla manda sütü o kadar değerlidir ki, mandaya 'Siyah Altın' adını vermişler. Ülkemizde manda sütü üretimi yapılan bazı bölgelerde yoğurt ve kaymak, bazı bölgelerde ise peynir üretimi ön plandadır. Afyonkarahisar bölgesinde üretilen kaymak rulo halinde sarılarak satılırken, ülkemizin dünyaca ünlü ekmek kadayıfı tatlısının da vazgeçilmez bir unsurudur."

Afyonkarahisar 7. Sırada

Ülkemizde manda halk arasında dombay, camış, camız veya kömüş isimleriyle anılmaktadır. Bu hayvanlar sulak ve bataklık alanlarda yaşamaktadırlar.Ülkemizde manda yetiştiriciliği ağırlıklı olarak aile işletmeciliği şeklinde küçük ölçekli işletmelerde yapılmaktadır. Yetiştiricilik, hemen hemen bütün illerde yapılmakta fakat bazı iller üretimde ağırlığını hissettirmektedir.Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre; 2012 yılında 107 bin 435 baş manda sayısında il sırayı yüzde 13,07 ile Samsun almakta, bu ilimizi yüzde 9,79'luk payla İstanbul, yüzde 8,29'luk payla da Diyarbakır izlemektedir.Manda kaymağıyla özdeşleşmiş ilimiz olan Afyonkarahisar hayvan sayısı bakımında yüzde 4,73'lük payla 7'nci sırada, sucuk ve pastırmasıyla özdeşleşmiş Kayseri ilimiz ise yüzde 3,40'lık payla 8'nci sırada yer almaktadır."

Manda Yetiştiriciliğine Teşvikine Yönelik Yapılanlar Ve Çözüm Önerileri

Türkiye'de geçmiş yıllarda mandacılık yaygın olduğunu hatta Mandacılık Araştırma Enstitüsü'nün bile kurulduğunu ve yıllarca faaliyette bulunduğunu, yetiştiricilikte dramatik gerilemeyle birlikte bu enstitünün de kapatıldığını belirten Bayraktar, manda yetiştiriciliğinin geliştirilmesi için son yıllarda yapılanları ve eski günlere dönülmesi için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı: "Manda yetiştiriciliğinin korunmasına ve ıslahına yönelik olarak halk elinde manda ıslah projesi başlatıldı.Damızlık mandalara hayvan başına destek verildi.Manda sütüne teşvik verildi.Ziraat Bankası ve Tarım ve Kredi Kooperatifleri kanalıyla üreticilere düşük faizli kredi kullandırıldı.Besilik erkek mandaya karkas kilogram başına destek verildi.Manda yetiştirici birlikleri kuruldu ve merkezi örgütlenmesi tamamlandı. Afyonkarahisar'da Kocatepe Üniversitesi'nde Mandacılık Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu. Bunlar önemli gelişmeler. Bütün bu güzel gelişmelere ilave olarak mandacılığın eski günlerine dönebilmesi için; Verilen desteklerin artarak devam etmesi,Elde edilen ürünlerin markalaşarak ülke içi ve dünya pazarlarına girmesinin sağlanması,İşletme ölçeklerinin ticari hale dönüştürülmesine yönelik projelerin hayata geçirilmesi,Bu alanda faaliyet gösteren yetiştirici örgütlerinin desteklenmesi büyük önem arz etmektedir."

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türkiye, Ziraat, Odaları, Birliği, (TZOB), Genel, Başkanı, Şemsi, Bayraktar, 198
Yorumlar
Haber Yazılımı