Haber Detayı
05 Ağustos 2013 - Pazartesi 01:04
 
“Yayalara, bisikletlilere saygı göstermiyoruz”
Afyonkarahisar Vali İrfan Balkanlıoğlu başkanlığında, Karayolu Trafik Güvenliği Eylem Planı Afyonkarahisar İl Koordinasyon Kurulu toplantısı gerçekleştirildi.
Gündem Haberi
 “Yayalara, bisikletlilere saygı göstermiyoruz”

Vali İrfan Balkanlıoğlu’nun başkanlığında yapılan ve ilgili kurum ve kuruluş yöneticilerinin katıldıkları Koordinasyon Kurulu Toplantısında Karayolları Trafik Güvenliği Eylem Planı Kapsamında yürütülecek faaliyetlerin koordinasyonunun sağlanması ile takip ve değerlendirmesinin yapılması konuları görüşüldü. Toplantının açılışında konuşan Vali Balkanlıoğlu, “Afyonkarahisar ana karayollarının kesişim noktasındadır.  Dolayısıyla burada çok fazla trafik geçişi var. Nerde trafik geçişi fazlaysa orada kaza belada fazla olmaktadır. Bazen yol güzel olsa da vatandaş sürat yapıyor, bu sefer da fazla sürat nedeniyle kazalar oluyor. Bazen de yol dümdüz olunca monotonlaşıyor, insanlar uyuyabiliyor ve bu nedenle kaza yapabiliyor. Birde trafik kazalarının çok fazla olduğu kör noktalarımız mevcuttur. Trafik sadece Emniyet birimlerinin çözmesi gereken bir sorun değil. Her kurumun bu konu ile ilgili olarak yapması gerekenler ile üzerine düşen görevler var. Öncelikle trafikle ilgili çocuklarımıza eğitim verilmeli. Başkasının hakkına saygılı olma öğretilmeli. İnsanlar günlük yaşantılarında her ne kadar nazik olsalar da ne yazık ki trafikte çoğu zaman aynı nezaketi birbirlerine gösteremeyebiliyorlar.  Ne yazık ki trafikte sabırsızız.

“Başkasının hakkına saygılı olma öğretilmeli”

Trafikte birbirimize ikram etme nezaketi gösteremiyoruz. Yayalara, bisikletlilere saygı göstermiyoruz. Bisikleti araçtan saymıyoruz. Trafikte herkesin bizim kadar hakkı olduğunu düşünmeliyiz. Ne yazık ki o koltuğa oturduğumuz zaman davranışlarımız değişiyor. İşte tüm bunları önleyebilmek için çocuklarımızı çok küçük yaşlarda eğitmemiz gerekiyor. Dolayısıyla burada eğitimcilerimize, sürücü okullarına ve onları denetleyecek olan kurumlara çok büyük iş düşüyor. Elbette yollarımızın da düzgün olmalı. Bunu sağlayabilmek için de Özel İdare’ye ve karayollarına çok iş düşmektedir. Yollarda çukurlar, mıcırlar, keskin virajlar olabiliyor. Trafikteki sorunlar sadece direksiyona geçen insanlara ceza yazılması ile giderilemez. Bu nedenle belirtilen tüm bu sorunlar sadece trafik ve emniyetin çözeceği sorunlar değildir. Zaten o yüzden Devletimiz Karayolu Trafik Güvenliği Eylem Planı Koordinasyon Kurulu Toplantısına bütün kurumlardan görevlilerin katılmasını istiyor.

“İnsan hayatı çok önemli”

Bu toplantılarda herkes fikir üretsin ki sorunlar ve trafik kazaları azalsın ölümler en aza insin. İnsan hayatı çok önemli, bu nedenle bir kişinin hayatının dahi kurtulması bizim için çok önemli. Dolayısıyla yapacağımız iş son derece önemli. dedi. Trafik kazalarının önlenmesi amacıyla yapılacak olan çalışmalarla ilgili olarak toplantıya katılanların görüşleri alındıktan sonra söz alan Vali Balkanlıoğlu, trafik güvenliğinin sağlanabilmesi, altyapı hizmetleri, acil müdahale ve ilkyardım, kaza sonrası kurtarma hizmetleri, eğitim, ilgili mevzuat, düzenleme ve denetim hizmetlerinin yerine getirilmesi ile trafik hizmetlerinin sürekli, düzenli, zamanında, işbirliği ve uyum içerisinde verilmesi için tüm kurumların koordinasyon içerisinde çalışması gerektiğini belirtti. Toplantıya Vali İrfan Balkanlıoğlu’nun yanı sıra Vali Yardımcısı Akgün Corav, İl Jandarma Komutanı J.Kd.Albay Yusuf Kenan Topçu, İl Emniyet Müdürü Mustafa Uçkan, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü, Karayolları 31. Şube Şefliği, İl Müftülüğü, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanlığı, Sürücü Kursları Birlik ve Dayanışma Derneği Başkanlığı temsilcilerinin katıldıkları toplantıda,  Karayolları Trafik Güvenliği Eylem Planı’nın 2015 ve 2020 yıllarına ilişkin ilan edilen hedeflerle ilgili görüşler paylaşıldı.>>görüntü

Kaynak: Editör:
Etiketler: Afyonkarahisar, Vali, İrfan, Balkanlıoğlu, başkanlığında, Karayolu, Trafik, Güve
Yorumlar
Haber Yazılımı