Haber Detayı
12 Aralık 2013 - Perşembe 00:00
 
Tıp Fakültesi AMFİ ve Derslik Binası Temeli Atıldı
Akü Tıp Fakültesi Diş Hekimliği ve Eczacılık bölümlerinin bulunduğu AMFİ ve Derslik Binası Temel Atma Töreni yoğun bir katılım ile gerçekleşti. Törende konuşan AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak Tıp Fakültemizin 686 öğrencisi ile Diş Hekimliği ve Eczacılık Fakültesi öğrencilerinin Temel Tıp Bilimleri Eğitimleri bu binada verileceğinin altını çizdi.
Eğitim Haberi
 Tıp Fakültesi AMFİ ve Derslik Binası Temeli Atıldı

Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi (Diş Hekimliği ve Eczacılık) Amfi ve Derslik Binasının temel atma töreni, 12 Aralık 2013 Perşembe günü yapıldı. Törene Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Afyonkarahisar Başsavcısı Âdem Yazar, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, İl Jandarma Komutanı J. Kurmay Albay Yusuf Kenan Topçu, İl Emniyet Müdürü Mustafa Uçkan, AKÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Süleyman Taşgetiren, Prof. Dr. Hakkı Yazıcı, AKÜ Genel Sekreter Vekili Doç. Dr. M. Hilmi Uçan ile il protokol üyelerinin yanı sıra AKÜ idarecileri, akademik ve idari personeli katıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından törende ilk konuşmayı AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak yaptı. 2013 mali yılı kapsamında planlanan son temel atma töreninigerçekleştirdiklerini vurgulayan Prof. Dr. Mustafa Solak, "Amfi ve Derslik Binası ihalesi, 24 Nisan 2013 tarihinde yapılmış olup, toplam 6.527 metrekare kapalı alana sahiptir.İnşaat bittiğinde 10 milyon Türk Lirasına mal olacaktır. İnşaatın önümüzdeki eğitim öğretim yılına hazır hale getirilmesi planlanmıştır. Proje kapsamında;Tüp geçit, güvenlik danışma, fuaye, öğretim üyesi odaları, öğrenci işleri bürosu, arşiv, baskı odası, 1 takım 526 dolap kapasiteli öğrenci dolapları odası, 3 adet anatomi laboratuvarı ve etüt salonu, 1 adet kafeterya, 2 adet 351 kişilik çok amaçlı salon, 2 adet 256 kişilik ve 1 adet 252 kişilik amfi derslikler ile bay ve bayan sosyal alanlar yer almaktadır. Binanın tamamlanmasının ardından Tıp Fakültemizin 686 öğrencisi ile Diş Hekimliği ve Eczacılık Fakültesi öğrencilerinin Temel Tıp Bilimleri Eğitimleri bu binada verilecektir" diye konuştu.

“Hastanede odalar genişletildi”

Sağlık kampüsü olarak da anılan Ali Çetinkaya Kampüsünde son dönemde gerçekleştirilen çalışmalara da değinen Rektör Solak, "10 yılı aşkındır hizmet veren Uygulama ve Araştırma Hastanemizin, acil servis girişi, yataklı servislerin büyük onarım ve tadilat işleri, morg, depo ve kafeterya inşaatları tamamlandı. Özellikle acil servis girişi, mevsimsel değişikliklere uygun, hasta ve hasta yakınları için çok daha kullanışlı hale getirildi. Hasta ve sağlık hizmeti akışının düzenli sürdürülmesi için kampüs içi çevre, ulaşım ve yol düzenlemeleri yapıldı. Uygulama ve Araştırma Hastanemizde yer alan yataklı tedavi odaları tek ve iki yataklı hale getirilerek hizmete sunuldu. 33 bin metrekare kapalı alana sahip 200 Yataklı Acil Yardım ve Fizik Tedavi veRehabilitasyon Hastanesi inşaatı bitirildi. Ardından yaklaşık 24 milyon Türk lirası harcanarak alınan cihaz ve ekipman ile yeni hastanemiz sağlık eğitimi ve hizmetine sokuldu.

“İhale bedeli 10 milyon lira olarak belirlendi”

Tüm poliklinik hizmetlerinin verileceği Poliklinik Binasının temeli sizlerin de katılımıyla 27 Eylül 2013 tarihinde atıldı. İhale bedeli 10 milyon lira olan bina, yaklaşık 10.000 metrekare kapalı alana sahiptir. İnşaat çalışmaları hızla devam etmektedir. Bir milyon 200 bin Türk lirası bedelle alımı gerçekleşen Bilgisayarlı Tomografi Cihazımız da 2013 yılı Kasım ayı itibariyle hizmete sunulmuştur. 2014 mali yılı bütçesi kapsamında 180 Yataklı Kanser Tanı ve Tedavi Merkezi projemiz uygun görülmüş; 2014 yılı bütçesinin TBMM'deonaylamasından sonra projenin uygulamaya geçirilmesi planlanmıştır" dedi. 

“Rektörümüzü ve ekibini bir kez daha tebrik ediyorum”

Törende daha sonra söz alan Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu ise "Rektörümüzü ve ekibini bir kez daha tebrik ediyorum. Fakültelerimizdeki yenileşme ve iyileşmeler, bizi son derece mutlu ediyor. Gittikçe gelişen, gittikçe kampüsleşmesini tamamlayan güzel ve saygın bir üniversite ile karşı karşıyayız. Daha önce biliyorsunuz hastaneler sistemi farklıydı. Tamamı kaynağı devletten aldıkları gibi farklı yönetimler, farklı birimler yoğun israfa, zaman kaybına yol açıyordu. İyi de hizmet üretemiyorlardı. Her hastaneninayrı yönetimi, ayrı başhekimi, başhekim yardımcıları, müdürü, müstahdemi, laboratuvarları vardı. Bunların hepsi şu an birleşti. Tek başhekim, tek laboratuar oldular. İşler sürat kazandı ve beraberinde hizmet kalitesi arttı.

“Binaların aynı alanda olması işleri kolaylaştıracak”

Kamu hastanelerimiz özel hastanelerle yarışır duruma geldi. Şimdi biliyorsunuz temel tıp eğitimi, fizik,kimya, biyoloji dersleri müşterek görülür. Tıp Fakülteleri, eczacılık, diş hekimliği ve hatta belki de veteriner hekimlik bu dersleri müşterek görür. Dolayısıyla bunlar için ayrı laboratuvar, ayrı kampüs, ayrı bina ayrı hocalara hiç gerek yok. Hepsinin bir arada olması hem zaman kazandıracak. Hem öğrenciler müşterek ders görüp ilk sınıflarda kaynaşacak. Hem de birçok açıdan tasarruf sağlanacak. Bu fakültelerin birarada kampüsleşmesi öğrenciler ve öğretim üyeleri için de son derece önemli. Bu hizmetlerden faydalanacak insanlar için son derece faydalı ve kaliteli hizmet üretilecek güzel binalara üniversitemiz imza atıyor, kendilerini kutluyorum" şeklinde konuştu.  Konuşmaların ardından Afyonkarahisar İl Müftüsü Burhan İşliyen'in okuduğu duadan sonra hava muhalefeti nedeniyle temel atma töreni temsili olarak gerçekleştirildi. Tören yapılan ikramın ardından sona erdi.>>haber merkezi

Kaynak: Editör:
Etiketler: Akü, Tıp, Fakültesi, Diş, Hekimliği, Eczacılık, bölümlerinin, bulunduğu, AMFİ, D
Yorumlar
Haber Yazılımı