Haber Detayı
11 Kasım 2015 - Çarşamba 19:11
 
Afyon Haber - Hafife Almayın!
Afyonkarahisar il Halk Sağlığı Müdürlüğü, 12 Kasım zatürre gününe dikkat çekerek, soğuk algınlıklarının hafife alınmaması gerektiğini vurguladı.
Sağlık Haberi
Afyon Haber - Hafife Almayın!

Halk sağlığı Müdürü Lüfi akgün konu hakkında yaptığı yazılı açıklamada, “Zatürre akciğerleri etkileyen solunum sistemi enfeksiyonudur. Sağlıklı bir akciğerler hava ile dolu küçük keseciklerden oluşurken, zatürreli akciğerlerde kesecikler iltihaplı sıvı ile doludur. Bu yüzden zatürreli kişilerde solunum sıkıntısı gözlenir. Soluk alıp vermede ağrı olup, yeterli solunamadığı için vücuda alınana oksijen alımı da yetersizdir. Çocuklarda daha sık görülen, etkeni; bakteri, virüs ve mantar olabilen zatürre sebebi ile her yıl bütün dünyada 5 yaş altı, yaklaşık 10-1 2 milyon bebek ve çocuğun öldüğü tahmin edilmektedir. Ülkemizde de yapılan araştırmalar 0-1 yaş bebek ölümlerinin % 48, 8'i; 1-4 yaş çocuk ölümlerinin % 42,1'inin sebebinin zatürre olduğunu göstermektedir. Bu ciddi hastalığa ve bu hastalıkla mücadeleye dikkat çekmek için Dünya Sağlık Örgütü ( WHO)  tarafından 12 Kasım Dünya Zatürre Günü olarak kabul edilmiştir” dedi.

 

ÇOCUKLARDA RİSK YÜKSEKTİR

Açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Bazı durumlarda yakın temas ile (hasta kişilerin öksürmesi, hapşırması vb. sonucu damlacıkların havaya saçılması sonucu) insandan insana bulaşan hastalık; genellikle kişilerin kendi ağız, boğaz ve sindirim sistemindeki mikropların akciğere ulaşması sonucu ortaya çıkar. Normal zamanda hastalık yapmayan bu mikroplar vücut direncinin düşmesi ile zatürreye sebep olur. Hastalığın başlıca belirtileri öksürük, yüksek ateş, nefes darlığı ve buna bağlı göğüs ağrısıdır. Atipik zatürre daha sinsi bir başlangıç söz konusu olabilir. ( birkaç gün devam eden iştahsızlık, halsizlik, eklem ağrısı vb.) Zatürre genellikle kış aylarında ve ilkbahar başlangıcında görülür. Çocuklarda beslenme yetersizliği, başka bir hastalık sebebi ile bağışıklık sisteminin zayıflaması, kalabalık ve sigara içilen ortamda yaşama gibi çevresel şartlar zatürreye yakalanma riskini arttırmaktadır. Bebek beslenmesinde önemli olan anne sütünü ilk altı ay alamayan bebek ve çocukların da zatürreye yakalanma riski yüksektir.

TEDAVİ DE ZOR OLABİLMEKTE

Günümüzde hastalığa neden olan mikroplar, özellikle bilinçsiz ilaç kullanımı sebebi ile, tedavide kullanılacak bazı ilaçlara karşı direnç geliştirebildikleri için hastalığın tedavisi de zor olabilmektedir. Bu yüzden hastalığa yakalanmadan önce önlem alınması ve hastalığın oluşmasının önüne geçilmesi daha önemlidir. Hastalığı önlemenin en etkili yolu özellikle bebeklik ve çocukluk döneminde yeterli ve dengeli beslenmeye; bebeklik ve çocukluk dönemi aşılarının aksatılmadan uygulanmasına dikkat edilmesidir. Yaşamın ilk altı ayında sadece anne sütü vererek başlayan yeterli beslenme çocuklarda doğal direncin gelişmesinde çok önemlidir. Ayrıca ev içinde hava kirliliğinin önlenmesi, sigara içilmemesi ve ellerin temizliğine dikkat edilmesi de zatürrenin ve zatürreye zemin hazırlayan hastalıkların önlenmesinde etkili yollardandır.” Afyon Haber

Kaynak: Editör:
Etiketler: Afyon Haber, Halk Sağlığı, afyon, sondakika, haber,
Yorumlar
Haber Yazılımı