Haber Detayı
28 Ekim 2015 - Çarşamba 18:23
 
Afyon Haber AFYON HIZLI TRENLERİN KAVŞAK NOKTASI OLACAK
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar programı kapsamında Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu toplantısına iştirak etti.
Gündem Haberi
Afyon Haber AFYON HIZLI TRENLERİN KAVŞAK NOKTASI OLACAK

Toplantı öncesinde bir dizi ziyaretler gerçekleştiren Prof. Dr. Veysel Eroğlu şehir merkezinde bir kermesin açılışını gerçekleştirdi. Açılışın ardından Afyonkarahisar’da sayılı mermer fabrikalarından bir kaçını ziyaret eden Prof. Dr. Eroğlu, ekonominin temelinde üretmek var bu minvalde fabrikaların kurulmasını destekliyoruz ve gurur duyuyoruz diye konuştu.

AFYON HIZLI TRENLERİN KAVŞAK NOKTASI OLACAK

Ziyaretlerin ardından Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu toplantısına iştirak etti. Burada bir konuşma yapan Prof. Dr. Eroğlu, “ Burada olmaktan ayrı bir mutluluk duyuyorum. Sizlerden ayrı bir pozitif elektrik alıyorum. Afyonkarahisar’a hizmet etmek benim için ibadettir, bir vefa borcudur.” dedi. Afyonkarahisar’ın bir kavşak noktası olmasına dikkat çeken Prof. Dr. Eroğlu, Afyonkarahisar artık hızlı trenlerin de kavşak noktası olacak dedi. Bunun planlamasının yapıldığına değinen Prof. Dr. Eroğlu, bizzat kendisinin takip ettiğini söyledi. Fuar ve Kongre merkezinin öneminden bahseden Prof. Dr. Eroğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “ Burada bir kongre ve fuar merkezi yapılması şart. Bu konuda çalışmaları başlattık. İnşallah bunu seçimlerden sonra el birliğiyle hep beraber gerçekleştirelim. Burada kurulacak bir kongre ve fuar merkezi tamamen solu geçer buna inanıyorum ben.” Türkiye’nin mutluluk sıralamasında Afyonkarahisar’ın ikinci sırada olduğunu söyleyen Prof. Dr. Eroğlu, sadece mutlulukta değil istihdamda da ikinci sırada, sağlık sektöründe dördüncü sırada, ulaşımda dördüncü sırada, baraj ve göletlerde birinci sırada olduğunu ifade etti. Orman varlığı açısından da Afyonkarahisar’ı değerlendiren Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar’ın orman varlığını en çok artıran il olduğunu söyledi.

AFYONKARAHİSAR’I ŞAHA KALDIRACAĞIZ

Teknolojinin önemine değinen Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu ; “ Teknolojiyi en iyi şekilde kullanmak en yeni en modern makineler getirmek ilerleme sağlamak açısından gerçekten çok büyük öneme sahip. Bakın burada bir organize sanayi bölgesi kurmayı planlıyoruz ve burayı 6’ncı derece teşvikten yararlandırmayı planlıyoruz. Afyonkarahisar için büyük düşüneceğiz. Afyonkarahisar’ı termal turizminde şaha kaldıracağız. Sağlık turizminde büyük hamleler yaptık. Türkiye’deki en modern cihazları buraya getirdik.” dedi. EGEGEP kapsamında 2019 yılına kadar Afyonkarahisar’a yapılacaklardan bahseden Prof. Dr. Eroğlu, “ Saygıdeğer Afyonkarahisarlılar buraya hizmet etmek boynumuzun borcudur.  Afyonkarahisar’a 2019 yılına kadar; 78 adet baraj ve gölet, 220 adet sulama tesisi ile sulanmadık arazi bırakmayacağız, 41 adet içme suyu temin tesisi ile memba kalitesinde su getireceğiz, 214 adet dere ıslahı ile taşkınlar önlenecek, 977 adet köprü, 7 adet şehir ve 14 adet bal ormanı, 50 adet mesire yeri, 35 adet otomatik meteorolojik gözlem istasyonu yapacağız.  Saymakla bitmez…” diye konuştu. Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu Daha sonra Esnaf ve Sanatkârlar Odalar Birliği ile düzenlenen yemek programına iştirak etti.Afyon Haber 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Afyon, Haber, AFYON, HIZLI, TRENLERİN, KAVŞAK, NOKTASI, OLACAK,
Yorumlar
Haber Yazılımı