Haber Detayı
31 Ekim 2015 - Cumartesi 15:45
 
Afyon Haber Asteroid dünyanın yakınından geçecek
Bugün 20.00'de "2015 tb145" isimli Asteroid'in dünyanın yakınından geçmesi bekleniyor
Bilim Haberi
Afyon Haber Asteroid dünyanın yakınından geçecek

Astreoid'in bugün TSİ 20:00'de dünyanın yakınından geçmesi bekleniyor. "2015 tb145" isimli asteroid, dünyaya 480 bin kilometre kadar yaklaşacak. 400 metre çapındaki astreoid, dünyanın yanından saniyede 35 kilometre hızla geçecek.

Bu karşılaşma sırasında gökbilimciler, uzun bir aradan sonra bir asteroid'i ilk kez bu kadar yakından görüntülemeyi hedefliyor. 2013 yıllında Rusya'ya 20 metre çapında bir astreoid'in düşmesi sonucu evlerin camları kırılmış ve binden fazla kişi yaralanmıştı.

Küçük göktaşları sık sık dünyaya düşüyor ancak bunlar atmosfere girdikten sonra parçalanarak yok oluyor.

ASTEROİD NEDİR?

Asteroidler uzaydaki kaya parçalarıdır. Bazen ikincil gezegenler olarak da adlandırılır. Çünkü gezegenlerden çok da küçüktürler. Bilim adamlarının inanışına göre güneş sistemimizde böyle büyük çaplı milyonlarca asteroit var. Bazen bu küçük asteroitler dünyaya çarpar. Bu küçük darbeler az hasar verir.

Daha büyük asteroitler sorunlara neden olur. 1,6 kilometreden büyük Asteroidler, Tsunami denilen dev dalgalara neden olur ve atmosfere büyük miktarda toz gönderir ve bu atmosferi büyük ölçüde etkiler. Birçok hayvan ve bitki darbe ve dalgalardan sonra hemen yok olur. Bazıları da yeni iklime alışamadıklarından daha sonra ölür.

Bilim adamları 250 milyon yıl önce ve 65 milyon yıl önce iki dev asteroitin dünyaya çarptığını söylüyor.

Afyon Haber Afyonhaberleri afyon sondakika haberleri

Kaynak: Editör:
Etiketler: afyon haber, afyon haberleri,
Yorumlar
Haber Yazılımı