Haber Detayı
27 Ekim 2015 - Salı 16:39
 
afyon haber Ekolojik sorunlar AKÜ’de masaya yatırıldı
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Doğa Koruma, Biyoizlem Uygulama ve Araştırma Merkezi ile AKÜ Genç TEMA ortaklaşa düzenlenen konferansta AKÜ Fen Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Doç. Dr. Uğur Cengiz Erişmiş ekolojik sorunlar ve çevre farkındalığı hususunda bilgiler verdi.
Eğitim Haberi
afyon haber Ekolojik sorunlar AKÜ’de masaya yatırıldı

“Doğal Varlıklarımız” konulu konferans ANS Kampusünde bulunan Erdal Akar Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Doğa Koruma, Biyoizlem Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Uğur Cengiz Erişmiş’in verdiği konferansa öğretim elemanlar ve öğrenciler katıldı.Konferansta ilk olarak AKÜ Genç TEMA Başkanı Veysel Akay ve Afyon TEMA Vakfı İl Temsilcisi Yardımcısı Ali Can Erim TEMA Vakfını ve Vakfın yaptığı etkinlikleri tanıttı.

 

Sanayileşme ekolojiyi tehdit ediyor

Doç. Dr. Uğur Cengiz Erişmiş verdiği konferansta dünyada ekolojik sorunların insanlık gündemine oturmasının geçmişinin 19. yüzyıla kadar gittiğini söyledi. İnsanoğlunun en fazla uğraştığı sorunların ekolojik ve politik sorunlar olduğunu belirten Erişmiş, “Sanayinin hızla ilerlemesi, özellikle Sanayi Devrimi’nden sonra teknolojinin artmasıyla beraber ekolojik anlamda ciddi sorunlar ortaya çıkmaya başladı. Bu sorunlar içinde ilk başlarda önemsenmeyen, doğal kaynakları bitmez tükenmez kaynak diye gören, doğadaki ürünleri sürekli tüketen ve tahrip eden bir boyut kazanıyor” dedi. Erişmiş aç kalma korkusunun insanların en önemli özellikleri arasında olduğunu ifade eden Erişmiş, “İnsanoğlunun en önemli özelliklerinden bir tanesi aç kalma korkusudur. İnsanoğlu kıtlık yaşamaktan hep korkmuştur. Bu yüzden de fazla üretmek ve en çok mala sahip olmak güdüsüyle doğayı hoyratça kullanmaya başladı” diye konuştu.

ÇERNOBİLDEN DERS ALINMALI

İnsanoğlunun fazla üretme güdüsüyle çevreyi hoyratça kullanmasının sonucunda 20. yüzyılın ortalarından itibaren doğanın adeta sinyaller vermeye başladığını anlatan Erişmiş, şu bilgileri paylaştı: “Bununla ilgili olarak da 197 yılında Stokholm’de bir Çevre Konferansı düzenleniyor. Burada da ülkeler bazında bakıldığında fazla katılım olmuyor. Çünkü o zamanlar çevre bilinci yeteri kadar, kitlesel değil. Bu bilinç henüz o yıllarda birebir insana temas etmiş durumda da değil. 1980’li yıllarda Çernobil’de bir patlama meydana geldi. Bu patlama ile birlikte ciddi bir endişe ortaya çıkıyor. Bu endişelerle birlikte kalkınma ile ilgili örgütler uluslararası bir takım toplantılar yaparak bizleri de bağlayan bir takım kararlar alınıyor. Biz de bazı sözleşmelere taraf oluyoruz. Ülkelerarasında yapılan bir takım sözleşmelere taraf olduğumuzdan dolayı çevre ile ilgili sorunlar ve konular insanlık gündemine 21. yüzyıldan itibaren oturmuş oldu” diye konuştu. Erişmiş konuşmasında ayrıca biyoçeşitlilik ve ekonomi, ülkemizde biyoçeşitliliğin durumuna da değindi. Konferans soruların yanıtlanmasının ardından sona erdi.>>>AFYON HABER

Kaynak: Editör:
Etiketler: afyon, haber, Ekolojik, sorunlar, AKÜ’de, masaya, yatırıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı