Haber Detayı
27 Ekim 2015 - Salı 15:44
 
Afyon Haber KIBRIS BİZİM CANIMIZ FEDA OLSUN SUYUMUZ
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar programına hız kesmeden devam ediyor. Program kapsamında Prof. Dr. Eroğlu Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği ile gerçekleştirilen programa iştirak etti.
Gündem Haberi
Afyon Haber KIBRIS BİZİM CANIMIZ FEDA OLSUN SUYUMUZ

Programda “Asrın Projesi” olarak nitelendirilen KKTC’ye su temini projesi kapsamında Türkiye’den KKTC ye su götürerek asırlık bir rüyayı gerçeğe dönüştüren Bakan Veysel Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na,”Suyun Sinanı” nişanı verildi. Tarihi Afyon Konağı’nda gerçekleştirilen etkinliğe Bakan Eroğlu’nun yanı sıra İl Genel Meclis Başkanı (İGM) Salih Sel, AK Parti İl Başkanı İbrahim Yurdunuseven, sivil toplum örgütleri temsilcileri ve çok sayıda daire müdürü katıldı. Programda konuşan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Bu nişanı almak benim için bir gurur vesilesi. İnşallah layık olmaya çalışırız. Çünkü Mimar Sinan çok büyük bir mimar. Biz ondan dar günümüzde dahi ders alıyoruz. Biz belli bir zaman mühendislikte öncüydük ama sonraları ne yazık ki geri kaldık. Ama şimdi arkadaşlar güzel birlik kurdular hepsini kutluyorum. Çünkü bu büyük bir ihtiyaçtı. Neticede bilgilerin tecrübelerin aktarılması lazım bu olmazsa birlik beraberlik olmazsa ilerleme de olmaz. Amerikayı yeniden keşfetmek gibi bir tabir vardır. Biz devamlı Amerika’yı keşfetmişiz. Ama artık yeniden keşfetmeyeceğiz. Bilgi ve birikimlerimizi Türk Dünyasıyla İslam alemiyle paylaşacağız.

 

BÜYÜK ESERLERE İMZA ATTIK

Mimarlık ve mühendisliğin önemine dikkat çeken Bakan Veysel Eroğlu, büyük güzel eserlerin hep mimarlar ve mühendislerin elinden çıktığını söyledi. Eroğlu sözlerine şöyle devam etti: “Benim hayalim de inşaat yüksek mühendisi olmaktı. Neticede mezun olduktan sonrada büyük eserlere imza attık. Askerlik döneminde de yıllarca bitmeyen tesisleri cumartesi pazar gece gündüz çalışarak bitirdik. İSKİ genel müdürü olduğum zaman kendi kendime dedim ki dünyanın en ileri içme suyu arıtma tesisini, en ileri biyolojik arıtma tesisini İstanbul’a biz inşa edeceğiz. Netice de en ileri teknolojileri kullanarak en modern tesisleri kurduk. Bunları eskiden yabancılar yapıyordu ve yüksek maliyetlere yapılıyordu. Şimdi öz kaynaklarımızla yerli mühendislerimizle, daha düşük maliyete biz yapıyoruz. Türkiye’nin geldiği durum bu işte nereden nereye.”

 

ATILAN TEMELLER YILLARCA BEKLİYORDU

Türk müteahhitlerin dünyanın her yerinde çalıştıklarını ifade eden Bakan Veysel Eroğlu, “Türk müteahhitleri dünyada Çin’den sonra büyük projeler itibariyle ikinci sırada yer alıyor. Yabancıların yaptığı işlerden daha kaliteli daha estetik işler yapıyorlar. Bunu ben demiyorum gittiği ülkelerde diyorlar. Bu da gerçekten gurur verici. Biz bundan sonra daha iyi projeler yapmaya mecburuz yapıyoruz ve yapağız. İki şeyi yıkmak istediklerini bunlardan birinin istenirse dünyanın en iyi projelerinin yapılacağı, ikicisinin de temel atarken tarih ve saat verme… Eski Türkiye’de bir projenin temeli atılıp yılarca bekliyordu. Bizim hükümetimizde bunu da yıktık. Artık temel atarken saat ve tarih veriyoruz ve Allahın izniyle de zamanında açılını gerçekleştiriyoruz dedi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı zamanla yarışıyor” dedi.

 

KIBRIS BİZİM CANIMIZ FEDA OLSUN SUYUMUZ

Kıbrıs’a su götürme projesine değinen Prof. Dr. Veysel Eroğlu, açıklamasına şöyle devam etti; “Ben Afyon Lisesi’ndeyken Rumlar Kıbrıslı soydaşlarımıza büyük zulüm yapıyorlardı. Bizde burada büyük bir miting yaptık. Bütün Afyonkarahisar, ya taksim ya ölüm ve aynı zamanda bir de Kıbrıs bizin canımız feda olsun kanımız şeklinde sloganlarla inliyordu. Biz bunu Kıbrıs bizin canımız feda olsun suyumuz dedik. Daha sonra İstanbul’da adalara su götürdük. Bu sırada Kıbrıs’tan bir Bakan aradı biz de adayız bize de su getiremez misiniz dediler. Ben de yetki bizde olsaydı şimdiye kadar çoktan getirirdik dedim. Başbakanımıza Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a söylediğimde aynen şu sözü söyledi ‘Vakti gelince neden olmasın’ Netice itibariyle geldiğimiz durum ortada, Kıbrıs’a su akıyor şuanda. Yine tarih ve saat verdik zamanında açılışını gerçekleştirdik” dedi. Konuşmaların ardından Bakan Eroğlu’na Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği Başkanı Akif Özkaldı tarafından ‘Suyun Sinan’ı plaketi verildi.

etiket afyon haber afyon sondakiha haberleri asayiş haberleri 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Afyon, Haber, KIBRIS, BİZİM, CANIMIZ, FEDA, OLSUN, SUYUMUZ,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Afyon Haber KIBRIS BİZİM CANIMIZ FEDA OLSUN SUYUMUZ
Afyon Haber KIBRIS BİZİM CANIMIZ FEDA OLSUN SUYUMUZ
Afyon Haber KIBRIS BİZİM CANIMIZ FEDA OLSUN SUYUMUZ
Afyon Haber KIBRIS BİZİM CANIMIZ FEDA OLSUN SUYUMUZ
Afyon Haber KIBRIS BİZİM CANIMIZ FEDA OLSUN SUYUMUZ
Afyon Haber KIBRIS BİZİM CANIMIZ FEDA OLSUN SUYUMUZ
Afyon Haber KIBRIS BİZİM CANIMIZ FEDA OLSUN SUYUMUZ
Afyon Haber KIBRIS BİZİM CANIMIZ FEDA OLSUN SUYUMUZ
Yorumlar
Haber Yazılımı