Haber Detayı
02 Kasım 2016 - Çarşamba 16:05 Bu haber 1610 kez okundu
 
Afyon, kocataş ustanın keçeleriyle tanıtılacak
Afyonkarahisar’da yarım asırdır keçe sanatıyla uğraşan Ahmet Yaşar Kocataş, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından, 'Yaşayan İnsan Hazineleri' listesine alındı. UNESCO’nun konuya ilgili berat ve ödülünü bugün( 3 Kasım Perşembe) Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden alacak Kocataş, UNESCO’nun tanıtım yer alarak Afyonkarahisar’ın da tanıtımını yapacak.
Kültür Haberi
Afyon, kocataş ustanın keçeleriyle tanıtılacak

UNESCO tarafından kültürel mirasın korunması ve desteklenmesi amacıyla, Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması’na yönelik 2003 yılında kabul edilen ve Türkiye’nin de taraf olduğu sözleşme kapsamında hazırlanan, 'Yaşayan İnsan Hazineleri' listesine Afyonkarahisarlı keçe ustası Ahmet Yaşar Kocataş da eklendi. Her yıl bir ya da iki kişinin kabul edildiği 'UNESCO Yaşayan İnsan Hazineleri'ne Afyonkarahisar’dan giren keçe ustası Ahmet Yaşar Kocataş, UNESCO’nun tanıtım listesinde yer alacak. UNESCO görülecek yerler listesinde ziyaret edilecek kültürel miraslar arasında yer alacak Kocataş ve keçe eserleriyle birlikte Afyonkarahisar’ın da tanıtımı yapılacak. Fes ve Mevlevi sikkesi gibi keçe eserleri büyük ilgi gören Kocataş’ın keçeleri, Afyonkarahisar’ın tarihi geçmişinin de tanıtılmasını sağlayacak.

Konusunda ender bulunan bilgiye sahip olan, usta çırak ilişkisinde yetişmiş ve çıraklar yetiştirmiş, en az 10 yıllık ustalar arasından Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın teklifi ile UNESCO tarafından belirlenen 'Yaşayan İnsan Hazineleri' listesine 2003 yılından bu yana 20 isim eklendi. Geçmiş yıllarda UNESCO tarafından listeye alınan 5 usta son 5 yıl içinde hayatını kaybederken, Afyonkarahisarlı keçe ustası Ahmet Yaşar Kocataş da keçecilik sanatıyla listeye dahil edildi. UNESCO’nun 'Yaşayan İnsan Hazineleri Listesi' berat ve ödülünü bugün (3 Kasım Perşembe) Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden alacak Kocataş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a elleriyle hazırladığı keçe seccade ile Mevlevi sikkesi hediye edecek.

Kaynak: Editör:
Etiketler: afyon haber,
Yorumlar
Haber Yazılımı