Haber Detayı
27 Kasım 2015 - Cuma 16:21
 
AFYON’LU GENÇLER SPORUN HER DALINA İLGİLİ
Afyon’da gençleri ve çocukları kötü alışkanlıklarda uzak tutmak, onların sosyal çevrelerini geliştirmek ve ailelerin tedirginlik yaşamalarını engellemek amacıyla yola çıkan ve yıllardır aynı başarıyla gerçekleştirdiği programlarla adından övgüyle söz ettiren Afyonkarahisar Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, bu yıl açtığı Yaz Spor Okulları'nda da aynı başarıya ulaştı.
Spor Haberi
AFYON’LU GENÇLER SPORUN HER DALINA İLGİLİ

Basketbol, futbol, jimnastik, voleybol, atıcılık, atletizm, badminton, Güreş, Halk Oyunları, Hentbol, Judo, Karate, Masa Tenisi, Satranç, Taekwondo, Tenis, Fitness, Herkes İçin Spor ve Yüzme dallarında eğitim veren Afyonkarahisar İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü'nün açtığı yaz spor okullarında kayıtlar 4 bin 273'e kadar yükseldi. Bunun dışında ilimizin çeşitli futbol kulüpleri ve Basketbol takımlarının açtığı spor yaz okulları bu yıl da devam ediyor. Açılan tüm dallara öğrenciler her yıl büyük ilgi gösterirken, en çok ilgi beklenin aksine 364 kayıt ile basketbola oldu.

AİLELER GENÇLERİN YANINDA

Afyonkarahisar'da yaşayan gençlerin, son dönemlerde spor anlamında artan başarılarla birlikte bu yıl spora olan ilgilerinin arttığı gözlemlenirken, çocukların en fazla kayıt yaptırdığı spor branşlarının, Afyon’un sporda öne çıktığı dallar olduğu göze çarptı. Tüm branşlarda yapılan çalışmalara katılımın hiç azalmadığı, Yaz Spor Okulları'nda, ailelerin çocuklarını yalnız bırakmadığı görüldü.

BASKETBOL GÖZ BEBEĞİ OLDU

Geçtiğimiz yıllarda basketbola artan ilginin bu yılda sürmesi, çocukların basketbolla ne kadar haşır neşir olduklarını gösterdi. Her yıl özellikle futbol branşına büyük katılım gerçekleşirken, basketbol ikinci sırada yoluna devam ediyordu. Bu yıl kayıt sayısında büyük bir farkın oluştuğu basketbol, 675 kayıt ile zirveyi futboldan aldı. En çok ilgiyi basketboldan sonra 472 Voleybol, 442 Futbol, 316 badminton, 294 atletizm, 257 Karate, 178 Güreş branşları aldığı görüldü. Sosyallik, başkalarını anlayabilme, oyun kurma, takım oyunu gibi önemli kıstasları olan, bireysel başarıdan ziyade diğer oyuncularla uyumun daha önemli olduğu spor branşlarından birisi olan voleybola, bu yıl ilgi oldukça arttı.

 

SAĞLIKLI GELİŞİM İÇİN : JİMNASTİK

Ailelerin çocuklarının sağlıklı bir şekilde gelişimi adına büyük ilgi gösterdikleri jimnastik, bu yıl da 252 kayıt ile aynı ilgiyi gördü. Özellikle 5-8 yaş arası çocukların çok fazla rağbet ettiği branş, ailelerin de ilk tercihi olarak dikkat çekerken disiplin, sıkı çalışma, sabır ve azim gerektiren bir dal olan jimnastikte, çalışmalarına ara vermeden devam eden sporcuların başarılı oldukları gözlerden kaçmıyor. Antrenör Derya Demirok önderliğinde çalışmalarını sürdüren miniklerin gözlerinde mutluluk görülmeye değer.

MİNİKLERDEN TENİS VE MASA TENİSİ SEVGİSİ

Diğer spor branşlarına nazaran geçtiğimiz yıllarda eksiklikler sebebiyle çok fazla ilgi görmeyen tenis, bu yıl kabuğundan sıyrılmayı başardı. 57 öğrencinin kayıt yaptırdığı branşa, ilgi her geçen gün daha da artacağa benziyor. Diğer spor branşlarında olduğu gibi çok fazla azim isteyen ve antrenmanların aksatılmaması gereken teniste gelecekte Afyonkarahisar'ın adı sıkça duyulacağa benziyor. Masa Tenisi'ne de ilginin her geçen gün arttığı Afyon’da, Salı ve Perşembe günleri saat 11.00-12.00 arası hocaları Emre Erkuş  önderliğinde çalışan miniklerin keyifleri görülmeye değer.

KARATE VE TAEKWONDA’DA LİSTEDE

Karate ve Taekwondo branşında Afyonkarahisar'ın gün geçtikçe yükselen başarı grafiğine yeni Türkiye şampiyonlukları, milli sporcular ve birçok iyi derece eklenince, yaz okullarında öğrencilerin dikkatini çekecek bir diğer branş haline geldi. Bu yıl 252 kayıt ile yine öne çıkan spor branşları arasında yer alan Karate olurken,e Taekwondo 200, yeni yeteneklerle birlikte Afyonkarahisar'da vazgeçilmez spor branşları arasında yer alacak. Özellikle geçtiğimiz yıl ve içinde bulunduğumuz yılda alınan birçok derece, çocukları bu spor branşa yöneltmek için yeterli olurken, jimnastik gibi sabır ve kondisyonun en üst seviyede olduğu karate ve taekwondoda, başarı için çok çalışmak ve azimli olmak şart.

ATICILIKDA BİRİNCİLİK VE REKORLAR BİTMİYOR

Geçtiğimiz yıllarda Atıcılık branşında elde edilen birinciliklerin ve kırılan rekorların, bu yıl atıcılığa olan ilgiyi arttırması gözlerden kaçmadı. Çocukların özellikle ilgi gösterdikleri spor dalında kullanılan ekipmanların fiyatlarının çok yüksek olması, kayıt yaptıranların sayısı artsa da toplam sayı diğer branşlara göre aşağılarda kaldı.

GENÇLİK SPORA ÖVGÜLER BİTMİYOR

Özellikle çocuklarının yaz tatilini verimli bir şekilde geçirmesinden büyük memnuniyet duyan aileler, Yaz Spor Okulları'nın büyük katkı sağladığının altını çizerek; "Bizler çocuklarımızı yaz aylarında ne şekilde aktivitelere yazdıracağımızı bilemiyorduk. Yazın verimli bir şekilde geçmesi, çocukların eğlenirken spor yapmaları ve bunu geliştirmeleri halinde başarılı birer sporcu olmaları bizleri çok mutlu ediyor. Bu bağlamda Yaz Spor Okulları'nın katkısı, faydası tartışılamaz. Çocukların yaz aylarını en iyi şekilde değerlendirebilmeleri, kötü alışkanlıklardan uzak durmaları adına yapılan çok önemli bir organizasyon. Bizler emeği geçen herkese bir kez daha teşekkür ediyoruz. Afyonkarahisar'ın  spor anlamında gelişimine büyük katkı sağlayan, başarıların, şampiyonlukların, kupaların gelmesinde kilit rol oynayan Yaz Spor Okulları'nın bu yılda çocuklarımız adına en verimli şekilde geçmesini ümit ediyoruz" diyerek düşüncelerini dile getirdiler.>>> Haber Merkezi 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Afyon Haber, Afyon Haber,
Yorumlar
Haber Yazılımı