Haber Detayı
25 Ekim 2016 - Salı 17:29
 
Afyon motor sporlarının merkezi olacak
2009 seçimlerinde olduğu gibi 2014 yılında yapılan seçimlerde de proje demetiyle Afyonkarahisarlılar’ın karşısına çıkan Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, vaatlerini bir bir yerine getirmeye devam ediyor.
Spor Haberi


           Türkiye’nin en büyük Spor Kompleksini ilimize kazandıran Afyonkarahisar Belediyesi bu kez de Motor Sporlarına ait tüm branşların aynı anda yapılabileceği tesisİ hayata geçirmek için kolları sıvadı.Afyonkarahisar Belediyesi öncülüğünde Türkiye Motosiklet Federasyonu’nun destekleriyle 3 etap halinde sürdürülen çalışmaların ikinci etabı için de düğmeye basıldı.

 

ÜÇÜ BİRARADA

 

             Motor Sporları branşlarından olan Motocross, Enduro, Süper Enduro, ATV, UTV, Süper Moto Drag Pisti gibi tam altı branşın aynı ayna yapılabileceği tesisin temeline başlanırken, bir diğer tesis ise Spor Kompleksi’ne sadece 1,5 km. uzaklıkta.  1200 metre uzunluktaki pistin çalışmalarına ise devam ediliyor. Türkiye’de sadece Konya’da bulunan,  hem otomobil drag,  hemde motor drag yarışlarının yapılabileceği pistin 2017 yılında bitirilmesi amaçlanıyor. Bölgede üçüncü bir projeyi daha hayata geçirmeyi hedefleyen Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, projeyi, Başbakan Binali Yıldırım’a arz etti.  Vali Aziz Yıldırım’ın da destekleriyle en az 3,5  kilometre uzunluğunda, 12 metre genişliğinde hazırlanacak asfalt pisti,. Hem otomobil yarış pisti olarak kullanılacak, hemde motor yarış pisti olarak kullanılacak 350 bin metrekare düz bir alanın bulunması için çalışmalara başlandı.

 

HAYALİMİZ GERÇEK OLUYOR

 

           Düzenlenen programın açılış konuşmasını Motor Sporları Federasyonu Başkanı Bekir Yunus Uçar yaptı. Türkiye Motosiklet Federasyonu olarak hayalini kurdukları bir günü yaşadıklarını söyleyen Motor Sporları Federasyonu Başkanı Bekir Yunus Uçar “ Bize bu günü yaşatan önce Allah’a, sonra himayeleriyle bize kucak açan Sayın Valimize, Belediye Başkanımız Burhanettin Çoban’a teşekkürlerimi sunuyorum. Biz hayal kuran federasyonuz, hayallerinin peşinde koşan bir federasyonuz. Türkiye’de Motor Sporları Merkezi olarak hayalini kurduğumuz bir noktadayız. Motor Sporlarına dair tüm branşların yapılabileceği ve buradan daha çok Kenan Sofoğlu, Harun Çabuk gibi Şule Hanım gibi motosiklet gönüllülerinin yetişebileceği bir ortamı oluşturmanın ilk günü ve startını veriyoruz. Burada 160 bin dönümlük bir arazi içerisinde ATV yarışlarını, süper moto yarışlarının motokros yarışlarının Enduro ve Süper Enduro yarışmalarının yapılabileceği bir alanın yapımını başlatıyoruz” dedi. Kısa bir süre içerisinde Türkiye Şampiyonası boyutundaki yarışmalar düzenlemeyi amaçladıklarını kaydeden Motor Sporları Federasyonu Başkanı Bekir Yunus Uçar “13 Yıl spor teşkilatında görev yapmış biri olarak hayranlıkla izledik buradaki tesislerin varlığı ve modernizasyonunu.

 

AFYON’DA MUHTEŞEM TESİSLER VAR

 

           Ülkemizin birçok ilinde insanların hayal bile edemeyecekleri, muhteşem tesisler burada kurulmuş. Buradaki tesisler, bütün branşlara hizmet edebilecek vasıfta, özellikte dünya standartlarında olan tesisler. Hem Afyonkarahisarlılar hemde Türk gençliği bu tesislerin değerini bilmeli. Milletin devletin ve ülke sporundaki bütün güzelliklerin himayesini gerçekleştiren Sayın Cumhurbaşkanımızın yüreğindeki o gönüllülüğe sahip Valilere ve Belediye Başkanlarına ihtiyacımız vardı. Bugün onların desteği ile buradayız. En çabuk, en faydalı,  en hayırlı şekilde bu tesisi Türk Sporuna ve motor sporlarına kazandıracağımızı ümit ediyorum…” diye konuştu.

 

YAPACAĞIZ DEDİK, YAPTIK

 

            Yeni bir projeyi daha hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ise “2009 yılında Afyonkarahisar’da Türkiye’nin en büyük Spor Kompleksini yapacağız dediğimiz zaman benim kendi meclis üyelerimizden, halkımızdan bu projeye inanmayanlar vardı. Hatta küçümseyenler…“ Afyon’da böyle bir şey yapılır mı, Burası İstanbul değil, Ankara değil, Antalya değil diyenler vardı. “Allah’a şükürler olsun aynı alandaki en büyük ve en kombine Spor Kompleksi Afyon’a yapıldı ve geçen yıldan bu tarafa ülkemiz sporuna hizmet ediyor. Afyonkarahisar, yolların ve medeniyetlerin buluştuğu bir yer. Aynı zamanda termal turizmde önemli bir yer. Yapılacak olanlarla birlikte 10’a yakın beş yıldızlı tesisleri olan 30 binden fazla yatak kapasitesine sahip termal turizminde önemli bir il. Burada hem Türkiye’nin, hemde dünyanın dikkatini çekmek için spordaki çeşitliliği arttırıyoruz” dedi.

 

MOTOSİKLET FEDERASYONUMUZUN ÖNDERLİĞİNDE YAPACAĞIZ

 

            Motor Sporlarına olan ilginin gün geçtikçe arttığına dikkat çeken Başkan Burhanettin Çoban; “Motor sporu denince 10’a yakın branş var. Hepsini Afyon’a yapma kararı aldık. Gençlik Sporları Genel Müdürlüğümüz Motor Sporları Pisi yapılmak üzere buradaki 164 bin metrekarelik alanı Belediyemize teslim etti. İnşallah Türkiye Motosiklet Federasyonu öncülüğünde burada Motor Sporlarına yönelik 6 branşta spor yapılabilecek tesisin birini buraya yapıyoruz. İkinci tesisimiz buraya 1,5 km. uzaklıkta, bitişi ise 500 metre uzaklıkta olan yerde Türkiye’de sadece şu anda Konya’da bulunan, 1200 uzunlukta hem otomobil drag pistini, hem motor drag pistinin çalışmalarına başladık, 2017 yılında bitirmeyi amaçlıyoruz.  Buradaki üçüncü projemizi ise Sayın Başbakanımıza arz ettik.  Motor Reyzing…. En az 3 kilometre uzunluğunda, 12 metre genişliğinde asfalt pist üzerinde hem otomobil yarış pisti olarak kullanılacak, hemde motor yarış pisti olarak kullanılacak 350 bin metrekare düz bir alan gerekiyor. Bu konuyu da Sayın Başbakanımıza arz ettik. Sayın Valimizin destekleriyle bu arazinin bulunmasıyla birlikte projeyi yine Motosiklet Federasyonu’nun önderliğinde yapmayı hedefliyoruz.

 

“BİZE MAZERET YOK”

 

            Bütün Motor Spor yarışlarının, otomobil yarışlarının bu şekilde tüm branşlarının aynı ayda yapılabildiği Türkiye’de belki de dünyada bir il yok. Bu bir hayal değil, nasıl 2009’da Türkiye’nin en büyük spor kompleksini Afyon’a yapacağız dediğimizde insanlar buna inanmamıştı, hatta küçümsemişti. “Afyon Motor Sporları Merkezi Dünya Burada Buluşuyor" slogandan ibaret kalmayacak. Dünya sporcularını, biz Afyonkarahisar’da buluşturacağız. Allah’a hamd olsun içimizde bu inanç var, geleceğe dair ümitlerimiz var, imkanlarımız var. Un var, şeker var, yağ da var, bunu yapacak ustalarımızda (Motor Sporları Federasyonu) var. Bize mazeret yok. Allah’ın izniyle bunu başaracağız. Bu konuda bize destek olan Gençlik Spor Genel Müdürlüğümüze Gençlik Spor İl Müdürlüğümüze, , Türkiye Motosiklet Federasyonuna ve Sayın Valimize çok teşekkür ediyorum. Sayın Bakanımız geleneksel hale getirdiği bayram müjdeleri arasında, yeni yapılacak motor tesisimizde inşallah yerini alacak. Böylelikle bu proje aynı zamanda bir belediye taahhüdünü geçecek bir devlet taahhüdü haline gelecek.  İnşallah bu projemiz müjdeler arasında yerini alırsa da Belediye’den daha çok, devletimizin taahhüdü altına girecek. Bu gün alt yapısına başladığımız tesisin tamamlanmasıyla birlikte Kasım ayı içerisinde iki farklı Şampiyonayı burada yapmayı hedefliyoruz” dedi.

 

BAŞKANIMIZI TEBRİK EDİYORUM

 

            Afyonkarahisar Valisi Aziz Yıldırım ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi;  “Aslında burada yapılacak faaliyetler ile ilgili teknik bilgileri, hem Sayın Belediye Başkanımız, hem de Federasyonu Başkanımız nasıl yapılacağını güzel bir şekilde anlattılar. Ben olaya farklı bir yönden bakmaya çalışacağım. Yarışmak insanın doğasında vardır. Yarışmak illaki kendini üstün gösterme değil, yapılan işin daha güzel hale getirilebilmesi yarışması olarak da düşünülebilir. Yani bir işi yapıyorsunuz ertesi gün bakıyorsunuz ki bunu şöyle yapsam daha güzel olurdu diye düşünebiliyoruz. Tabii ki bunlar hayatı güzelleştiriyor. Burada yapılan Spor Kompleksinin bir eksiğini tamamlayan değerli Belediye Başkanımıza, Federasyon Başkanımıza, Gençlik Spor İl Müdürümüze ve bu konuda buradaki pistlerin hazırlanmasında bizlere yardımcı olan değerli arkadaşlarımıza da sizlerin huzurunda teşekkür etmeyi bir borç biliyorum. Her zaman bizim ve gençlerimizin televizyonlarda izlediği yarışmaları artık burada ve yapılacak olan diğer pistlerde canlı olarak görebileceğiz. Belki televizyonlarda izlediğimiz ve kendilerine hayran kaldığımız dünyaca ünlü ve herkes tarafından tanınan motokroscuları, motor yarışmacılarını belki burada yarışırken göreceğiz. Hakikaten önemli bir faaliyet, hayatı güzelleştiren işlerdir bunlar. Belki bu alanda değerli Federasyon Başkanımızın söyledikleri gibi belki yeni sporcularımız yetişecektir.

 

MOTOSİKLET GÖSTERİLERİ YAPILDI

 

            Burada yarışan dünyaca ünlü motorkrosçuları işte dünyanın başka başka ülkelerindeki önemli yarışlarda seyredeceğiz. Neden bizim beş tane daha Kenan Sofuoğlu’muz olmasın. Bunlar önemli, bunun içinde bizlerde burada gayret sarf edeceğiz. İnşallah bu vesileyle başka bir alanda, başka bir sporda çağ açılıyor, bunu da hepinize müjdelemiş olalım. Bütün sebep olanlara tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Başbakanımıza, Gençlik Spor Bakanımıza, tatbikî bizim yani Afyonkarahisar’ımızın değerli evladı değerli Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na, Belediye Başkanımıza, Federasyon Başkanımıza ve emeği geçen herkese sizlerin huzurunda defalarca teşekkürü bir bor biliyorum. Allah yar ve yardımcımız olsun.“dedi.        

 

       Konuşmaların ardından 15-16 Ekim 2016 tarihinde İspanya’da düzenlenen Honda 650 F Gençler Şampiyonasında Dünya 3.sü olan Harun Çabuk’un da aralarında bulunan sporcular ve protokol üyeleri  günün anısına hatıra fotoğrafı çektirdiler. 2016 yılının sonuna kadar motorkros, enduro, süperenduro, atv ve süpermotobranşlarında hizmet verecek olan ayrıca 2017 yılının sonuna kadar tamamlanması planlanan Drag Pisti ve Yarış Pistleri ile Spor Turizmine katkı sağlayacak olan tesisin tanıtım töreni sporcuların motosiklet gösterileri ile sona erdi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: afyon haber,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Diğer Haberler
Park koleji’nin gururu ramazan yaman türkiye şampiyonu oldu
AFDOS’lu sporculardan anlamlı yürüyüş
Afdos yürümeye devam ediyor
Sağlıklı yaşam yürüyüşü
AFDOS’un yürüyüşleri sürüyor
Sakarya taraftarı yenilgiyi hazmedemedi
Afdos eğerli tepe’de zirve yaptı
MMA SPORCULARI YALOVA’DA BULUŞTU
AFDOS ORNAŞKAYALIKLARI’NDA
AFYONKARAHİSAR’I DÜNYAYA TANITTIK…..
AFYON PAB’DAN ANLAMLI FAALİYET
SPOR CAMİASI YASTA
AFYON VE AYDINLI BİSİKLETÇİLER BİRARADA
AFJET’DE 'ŞİMŞİR' DÖNEMİ BAŞLADI
İGM’DE SPOR’DA ŞİDDET MASAYA YATIRILIYOR!
Atletler atatürk yol koşusu'nda ter döktü
YÜNTAŞ BELEDİYE: 3- TOKAT BELEDİYE PLEVNE: 1
Afdos erkmen’de
Bilge spor’da yaratıcı drama eğitimleri başladı
"Spor kompleksi ve destekler amatör sporu geliştirdi"
Afdos’dan uşak çıkarması
AFDOS’dan anlamlı etkinlik
Afyon belediyespor basketbol takımı forma ana sponsoru parkhayathastaneleri oldu
Milli Takımda Deprem!
TÜFAD Genel başkanı ismail dilber’den ziyaret
DARBE GİRİŞİMİ FUTBOLU DA ETKİLEDİ
FUTBOLA DOYACAĞIZ
46. TSYD EGE KUPASI AFYON'DA
Afjet Afyonspor'dan bomba transfer
Türkiye Minik Basketbolcuları Ödüllerini Aldılar
Bu ve bunun gibi organizasyonları görmek isteriz
Sandıklı'da otomobiller çarpıştı: 3 yaralı
Afyonlu tenisçi Side Mazi çeyrek finalde
Side Mazi 2 turnuvaya katılıyor
Afyonspor'dan imza şov
Afjet'ten bir transfer daha
Emirdağlı Çapa, Bolu Spor'unbaşına Geçti
GÜREŞTE ŞAMPİYONLAR BELLİ OLDU
MOTOR SPORU TUTKUNLARINA MÜJDE
Fenerbahçe Liberosu Afyon'da
Emirdağlı Gençler Terim'in Takibinde
Belediyespor'da Dört İmza Birden
Bisiklet Yarışmasına Büyük İlgi
Akü Kadın Bayrak Futbolu Takımı Rektör Prof. Dr. Solak’ı Ziyaret Etti
Genç Avukatlar, Engellilerle Yeşil Sahalarda Buluştu
Gala Gecesi’ne Başkan Orman Katıldı --afyonhaber--
afyonhaber-- Hakem Camiasından Başkan Çoban’a Teşekkür Ziyareti
Öğretmenevi Gsk Şampiyon Oldu --afyonhaber--
‘Bol Bol Basketbol’ Projesi Türkiye’ye Örnek Oluyor --afyonhaber--
AFDOS yağmur rüzgar dinlemedi
Ulusal Gazeteler
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
47
52
6
2
15
23
2
Medipol Başakşehir
46
41
4
4
14
22
3
Fenerbahçe
44
44
2
8
12
22
4
Beşiktaş
41
41
3
8
11
22
5
Kayserispor
38
33
5
8
10
23
6
Trabzonspor
36
38
5
9
9
23
7
Sivasspor
34
30
8
4
10
22
8
Göztepe
33
35
7
6
9
22
9
Akhisarspor
30
31
9
6
8
23
10
Kasımpaşa
29
36
10
5
8
23
11
Yeni Malatyaspor
28
24
8
7
7
22
12
Bursaspor
27
31
10
6
7
23
13
Gençlerbirliği
25
29
9
7
6
22
14
Antalyaspor
24
26
10
6
6
22
15
Alanyaspor
21
35
14
3
6
23
16
Atiker Konyaspor
21
23
12
6
5
23
17
Osmanlıspor FK
19
31
13
4
5
22
18
Kardemir Karabükspor
12
15
16
3
3
22

TRT Spor Haberler

En Son Haberler  |  Spor Toto Süper Lig
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv