Haber Detayı
07 Nisan 2017 - Cuma 18:50 Bu haber 1891 kez okundu
 
Afyon parkhayat hastanesinde bir ilk daha
Afyon PARKHAYAT hastanesi kardiyoloji doktoru Uzm. Dr. Hakan GÖÇER tarafından hastaya anjiyografi sonrası FFR yapılarak hasta ameliyattan kurtarıldı.
Sağlık Haberi
Afyon parkhayat hastanesinde bir ilk daha

FFR tekniği ile koroner damardaki darlığın iki tarafı arasındaki basınç farkına bakarak, darlığın derecesi saptandı. Koroner anjiyografide ciddi gibi gözüken ve ameliyat yapılan lezyonların FFR da ciddi olmadığı saptanınca hastalar ameliyat (By-Pass, PTCA –STENT) yapılmadan tıbbi tedavi ile takip ediliyor.

 

Dr. Hakan GÖÇER FFR konusunda şunları anlattı; FFR (Fractional Flow Reserve), fraksiyonel akım rezervi. Basınç ölçümüne dayalı epikardiyal koroner darlığı değerlendiren bir parametredir. Anjiyografik olarak orta derecede (%40-70 arası) saptanan darlıkların hemodinamik önemini değerlendirmede fraksiyonel akım yedeği (FFR) önemli bir girişimsel tanı aracıdır. İsminden de anlaşıldığı üzere, aslında akım yedeği ölçümünü sağlayan FFR, sadeleş- tirilmiş formülünde basitçe hiperemik distal koroner basıncın (Pdaort basıncına (Pd) oranı (Pd/Pa) olarak hesaplanmaktadır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: afyon haber, afyon, park, hayat, hastane,
Yorumlar
Haber Yazılımı