Haber Detayı
23 Ağustos 2019 - Cuma 11:29
 
Afyon’un sayılı silah tamircisi
Afyonkarahisar’da yaşayan ve il genelinde 2 silah tamircisinden biri olan Sami Tüysüzoğlu, atölyesinde ruhsatlı olarak hem askere, hem polise hem de avcılara hizmet veriyor.
Ekonomi Haberi
Afyon’un sayılı silah tamircisi

30 yıllık silah tamircisi hem polise, hem askere hizmet ediyor Afyonkarahisar’daki 2 silah tamircisinden biri. Afyonkarahisar’da yaşayan ve il genelinde 2 silah tamircisinden biri olan Sami Tüysüzoğlu, atölyesinde ruhsatlı olarak hem askere, hem polise hem de avcılara hizmet veriyor. Baba mesleği olan silah tamirciliğine hobi olarak başlayan ve babasından öğrendiği 30 yıldır bu işi yapmaya devam eden Tüysüzoğlu, mesleğini para için değil zevk için yaptığını dile getirdi. Atölyesinde ruhsatlı olarak çalıştığını vurgulayarak genellikle asker, polis ve avcılara hizmet ettiğini belirten tecrübeli usta, bu işi yapmaktan keyif aldığını söyledi.

"Askere, polise, avcılara hizmet ediyorum"

Afyonkarahisar’da sadece 2 silah tamircisi bulunduğu ve meslekte alttan yetişen eleman olmadığını aktaran Sami Tüysüzoğlu, "30 senedir bu işi yapıyorum. Baba mesleğim. Ben ruhsatlı çalışıyorum. Askere, polise, avcılara hizmet ediyorum. Babam da bu işi yapıyordu, ama ben buna hobi olarak başladım. Küçük yaşlarda babamın yanında dura dura bu mesleği öğrendim.. Şimdi de işime devam ediyorum. Afyonkarahisar’da bu mesleği yapan 2 kişi var. Bir ben varım, bir de Afyon’da içinde bir ustam var. Başka yok. İşimiz zor, zahmetli. Ama güzel bir meslek. Hobi olarak yaptığım bir iş, parasında değilim. Ama mesleğimizde alttan yetişen eleman yok. Bunun bir çıraklık eğitim merkezi de yok, bu işi merak eden de yok" şeklinde konuştu.

"Ben bütün patlayan silahları tamir ederim"

Gelişen teknoloji ile yeni nesil silahların özelliklerini takip etmenin kolay olmadığını belirten Sami Tüysüzoğlu, "Çok zor oluyor. Bunu internet üzerinden araştırıyoruz. Bazı şeyleri vermiyorlar, ama verilen bilgileri kendi imkanımız kadar bulup, yapıyoruz. Ben bütün patlayan silahları tamir ederim. Bütün mekanizmalarını yapabilirim. Ahşap kısmını da yapabiliyorum el işçiliği ile. En sevdiğim konu da bu. İkisini de yapabiliyorum" ifadelerini kullandı. Tüysüzoğlu ayrıca yamaç paraşütçülüğü yaptığını belirterek heyecan yaşadığını belirtti. Alaattin yeşilçay özel

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Afyon’un, sayılı, silah, tamircisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı