Haber Detayı
03 Kasım 2015 - Salı 19:00
 
İKİNCİ BİR HAYAT OLUN
Organ Bağışı Haftası olarak kutlanan 3-9 Kasım tarihlerinde yine çeşitli etkinliklerle halkımızın konuya ilgisi çekilecek.
Sağlık Haberi
İKİNCİ BİR HAYAT OLUN

Sağlık Müdürü Dr. Necip Yemenici, organ bağışının nakil kısmında dünya standartlarını yakalandığının ama bağış kısmında hâlâ istenen seviyede olunmadığını söyledi.

EN FAZLA İHTİYAÇ BÖBREK NAKLİ

Türkiye genelinde organ bağışı bekleyen yaklaşık 30 bin hastanın olduğunu da vurgulayan Dr. Yemenici, "Organ bağışlarımız ile nakil bekleyen bu hastalarımızın hayatta ikinci bir şans elde etmesine vesile olabilir, kendilerini ve sevdiklerini sevindirebiliriz." dedi. Organ naklinde en fazla böbrek nakli bekleyenlerin olduğunu belirten Sağlık Müdürü Dr. Yemenici, sırasıyla kornea, karaciğer ve kalp nakli bekleyen hastaların da olduğunu söyledi.

HALKIMIZ TEMASA GEÇSİN

Ancak beyin ölümü gerçekleşenlerden, ailelerinin izni ile organ bağışı alınabileceğinin altını çizen Dr. Yemenici, "Mesela trafik kazalarında vefat edenlerin organlarını almak gibi bir durum ne yazık ki söz konusu değil. Organ bağışı yapacak hastanın da belli şartları taşıması gerekiyor. Bu konuda halkımız lütfen Sağlık Müdürlüğü ve hastanelerimizde bulunan Organ Bağışı Birimlerimiz ile temasa geçsin. Bizler bu konuda vatandaşlarımıza her zaman yardımcı olmaya hazırız." dedi. Her yıl 3-9 Kasım tarihlerinde kutlanan Organ Bağışı Haftası için ilimizde de çeşitli etkinlikler düzenlenecek.>

Kaynak: Editör:
Etiketler: afyon haber medyaafyon
Yorumlar
Haber Yazılımı