Haber Detayı
17 Temmuz 2019 - Çarşamba 17:28
 
Afyonkarahisar esnafı çok şanslı
Afyonkarahisar Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi (ESKKK) Başkanı Mahmut Emin Birliktir Afyon esnafının durumu ve piyasalar hakkında Hisar Gazetesi'ne konuştu. Afyon esnafı çok şanslı diyen Birliktir konuyla alakalı olarak önemli değerlendirmelerde bulundu.
Ekonomi Haberi
Afyonkarahisar esnafı çok şanslı

Piyasalar hakkında da konuşan Birliktir,"Afyonkarahisar esnafı dışarıyı bilmediği için durumlarla ilgili olarak aslında çok şanslılar. Afyonkarahisar Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi birinci sınıf bir kooperatif. Dolayısıyla herkesin anlaması açısından söylüyorum banka mali güçleri ve yöneticileri idaresi olarak sınıflandırma yaptım diyor. Toplam da 21 kategori oluyor ve 21 kategori içerisinde 1. sınıftayız. Biz esnafa kefil oluyoruz. Birinci sınıf olanlara 200 bin lira kredi kullandıracağım diyor. Ben bu konuyla ilgili olarak esnafımıza da çok teşekkür ediyorum hala ödeme kültürünü devam ettiriyorlar" şeklinde konuştu.

BÜYÜK BİR FİRMANIN BATMASI TÜM ESNAFI ETKİLİYOR

Esnafların yaşadığı zorlukları da dile getiren Birliktir," Biz bölgedeki İllerin çoğundan daha büyüğüz. Esnafımıza çok teşekkür ederim birlikte kazandığımız bir derece. Maalesef ama artık eskisi gibi yardımlaşması yok.  Mesela eskiden bir çekiniz olduğu zaman esnaf kendi arasında bunu hallederdi. Bir tane büyük firmanın batması veya konkordato ilan etmesi esnafımızı da zor duruma sokuyor, bunun arkasında neler olduğunu bilmiyorlar.Bizim gibi bir çok esnafın sicilinin bozulmasına neden oluyorlar" dedi.

ESNAF EVİNE GÖTÜRECEĞİ EKMEĞİN DERDİNDE

Esnaf eve götüreceği ekmeğin derdinde diyen Birliktir,"Sanki benim esnafım mı seni zora soktu da benim esnafımın parasını ödemiyorsun. Sıcak parada çok büyük sıkıntı var. Acilen yasada düzenlenmesi gereken maddeler var, art niyetli firmaların olduğunu düşünüyorum.İşlerde azalma var durma noktasında acilen iç piyasanın canlanması lazım. Kriz var demiyorum sadece sıcak para eksikliği var. Esnaf evine götüreceği ekmeğin peşinde ve eskiden olan siftahlı günlerini özlüyor. Dolayısıyla ben bir başkan ve onların sesi olarak iç piyasa daraldı patlamak üzere ve işçisinin sigortasını ödeyemeyen bir sürü esnafımız var” ifadelerini kullandı.

AYSEL BÜYÜKKORKMAZ/ÖZEL

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Afyonkarahisar, esnafı, çok, şanslı,
Yorumlar
Haber Yazılımı