Haber Detayı
20 Ağustos 2013 - Salı 00:00
 
Afyonkarahisar'da Toplu Sözleşme Protestosu
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Afyonkarahisar Temsilciği üyeleri, toplu sözleşme görüşmeleri sonrasında belirlenen memur maaş zam oranlarını yaptıkları basın açıklamasıyla protesto etti.
Gündem Haberi
Afyonkarahisar'da Toplu Sözleşme Protestosu

Anıtpark önünde bir araya gelen KESK üyeleri, basın açıklaması öncesi sloganlar atarak merkez PTT önüne kadar yürüdü. Burada eylemciler adına basın açıklamasını yapan KESK Merkez Yürütme Kurulu (Myk) üyesi Ali Kılıç, toplu sözleşmeye karşı başlatılan yürüyüş kollarına Afyonkarahisar'dan da destek verileceğini söyledi. Yürütülen toplu sözleşe sürecinin yangından mal kaçırırcasına ve memurların aleyhine sonuçlanan bir şekilde yürütüldüğünü dile getiren Kılıç, şunları söyledi: "Bu ülkenin eğitim emekçileri, sağlık emekçileri, yerel yöneticileri, sanatçıları, maliyecileri,70 milyona hizmet üreten kamu emekçilerinin yüzlerce talebiyle başlayan 2014-2015 yılları toplu sözleşme süreci, hükümetle yandaş sendikası Memur-Sen'in uzlaşmasıyla yangından mal kaçırırcasına sonuçlandı. Artan vergi dilimi nedeniyle ocak ayı başında aldığımız maaş artışı, yılın yarısına gelmeden erimeye başlıyor diye isyan ettik, maaşlarımızdaki artışı düşürdüler. Emeğimizin, alın terimizin karşılığı olan haklarımızın gasp edilmesine görülmemiş bir istek ve acelecilikle evet diyen Memur Sen, 2014 yılına ilişkin enflasyon farkını gündeme bile getirmedi. Neticede kendi koydukları yasaya bile uymayarak toplu değil tekli, iş sözleşmesi değil satış sözleşmesinin altına kara bir leke gibi imza attılar."

Kılıç, KESK olarak, sendikalı-sendikasız, tüm kamu emekçilerini ve toplumun tüm ezilen kesimlerini haklarına, taleplerine ve geleceklerine sahip çıkmaya çağırdı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar İl Başkanı Yalçın Görgöz ve parti yöneticilerinin de destek verdiği basın açıklamasının ardından gurup olaysız dağıldı. haberler.com İHA

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kamu, Emekçileri, Sendikaları, Konfederasyonu, (KESK), Afyonkarahisar, Temsilciğ
Yorumlar
Haber Yazılımı