Haber Detayı
05 Ağustos 2019 - Pazartesi 17:42
 
Ahşaba çizdiği resimler büyülüyor!
Çocuk yaşta resim yapmaya başlayan ve dört yıl önce hobi olarak başlayanMehmet Akarsu, atölyesinde ahşap üzerine çizdiği resimlerle büyük beğeni topluyor
Sanat Haberi
Ahşaba çizdiği resimler büyülüyor!

 Ahşaba çizdiği resimlerle tarihi yansıtıyor

Afyonkarahisar'da çocuk yaşta resim yapmaya hevesi olan Mehmet Akarsu, yıllar sonra kendi imkânlarıyla ahşaba çizdiği resimlerle tarihi yansıtıyor. 4 yıl önce hobi olarak başladığı çizdiği resimlerde Tarihi surlar, Ulu Camii, Çavuşbaş’ın dar sokakları (kûçe) ve evlerinin yanı sıra ayet ve hadislerin yer aldığı tablolar çizen Akarsu, tual üzerine çizdiği resimlere de bölgenin tarihi ve kültürel mirasını yansıtıyor.

 

Küçük dükkanın da hassas bir şekilde resim çizen Akarsu, sanatını geliştirmek istediğini söyledi. Akarsu, "Resim hevesim ilkokuldan beri var. 4 yıldır amatör resim yapıyorum. Başta karakalem resim yapıyordum. Son 4  yıldır ahşap üzerine resim yapıyorum. Atölyem var, kendi imkânımla resim yapıyorum. Ahşap üzerine resim yapma hevesim internetten izlediğim bir video ile başladı. Kimseden ders görmeden ahşap üzerine resim yaptım. Arkadaşlarımın resimlerimi beğenmesi üzerine hevesim daha da arttı ve daha fazla resim yapmaya başladım. Bu şekilde ilk sergim de açıldı. Bu sanatı daha ileri seviyeye götürmeyi düşünüyorum. Yaptığım iş ahşap üzerine yakma, dağlama ve Naht sanatıdır." dedi.

 

"İmkânım el verdiği sürece resim yapacağım"

 

Genellikle tarihi yansıtan resimler yaptığını dile getiren Akarsu, sözlerine şöyle devam etti: "Afyonkarahisar'ın eski halini ve eski evleri çiziyorum. Taş evleri ve surları da çizmeyi çok seviyorum. Afyonkarahisar'da bu işi yapan kimseyi daha görmemişim. Hedefim daha çok daha iyi ve güzel resim yapmaktır. İmkânım el verdiği sürece resim yapacağım. Evde kendi başıma çalışıyorum. Evde ahşabı yakarak resmi yaptığım için yanık kokusu veriyor. "

 

Akarsu, "Bu sabır isteyen bir şey. Bir resim saatlerce, günlerce hatta haftalarca sürüyor. Oya ya da nakış gibi ince ince bu iş yapılır. Marangoz bir arkadaşımdan tahta alıyorum. Aldığım tahtanın üzerinde karakalem çalışıyorum, ardından makinemle yakıyorum. Bu işin okulunu okumamışım. Resim sergim açılmadı ama  epey ilgi var. Hatta resimlerimi satın almak isteyenler de oldu." ifadelerini kullandı.

 

"Daha geniş sergiler açmak istiyorum"

 

Akarsu, Afyonkarahisar'da ahşap üzerine resim çizen tek kişi olduğunu belirterek, "Afyonkarahisar'da yağlı boya resmi yapan var ama ahşap üzerine resim yapan yok. İleride daha geniş sergiler açmak istiyorum. Amacım daha çok ve daha güzel resim yapmaktır. Şu anda ahşaptan 35 resmim var. Bu resimler benim yanımda çok değerlidir. Bunlara emek verdim." şeklinde konuştu.

 

"Evimizin ve atölyemin ihtiyaçlarını karşılıyorum"

 

Talaşmalı, çalışırken kendini mutlu htiğini, zamanın nasıl geçtiğini anlamadığını, bazen yemek yemeyi bile unuttuğunu aktardı.

Atölyesinde Türk-İslam tarihinden Orta Asya'dan gelen motifler üzerine çalıştığını ifade eden Akarsu konuşmasına şöyle devam etti:

"Kıl testeresi ile oyma yaparken tarihten gelen motiflere bakıyorum. Naht işlemeleri, avizeler, mücevher kutuları, duvar aplikleri süs eşyaları, hediyelik eşyalar, peçetelikler akla gelebilecek yani tahtadan yapılabilecek her şeyi yapıyorum. Çok büyük bir ekonomik beklentim yok. Evimizin ve atölyemin ihtiyaçlarını karşılıyorum. Bu da bana yetiyor."

 

"Gençlerin bu mesleği yapmasını istiyorum"

 

Gençlerin bu sanata yönelmesi için yetkililerden destek isteyen Akarsu, sözlerini şöyle tamamladı: "Gençlerin bu mesleği yapmasını istiyorum. Bu meslek kötü işlerden iyidir. Oturup resim yapmak insanı ferahlatıyor. Ahşaptır, fazla boya da yok. Bir makine ve tahtadır. Ayrıca yapımı da kolaydır. Yeter ki bir heves olsun. İleride atölye ya da kurs imkânı verilirse bu iş daha ilerler. İnşallah yetkililer destek verirler de ileride daha geniş bir atölyemiz olur ve resimlerimizi piyasaya süreriz." dedi. Alaattin Yeşilçay

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ahşaba, çizdiği, resimler, büyülüyor!,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Ahşaba çizdiği resimler büyülüyor!
Ahşaba çizdiği resimler büyülüyor!
Ahşaba çizdiği resimler büyülüyor!
Ahşaba çizdiği resimler büyülüyor!
Yorumlar
Haber Yazılımı