Haber Detayı
20 Temmuz 2016 - Çarşamba 19:57
 
"AKP İçindeki Örgüt Elemanları Ne Olacak?"
Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Kemal Demirkırkan, 15 Temmuz'daki darbe girişimini şiddetle kınadıklarını belirtti. Demirkırkan, "AKP içindeki FETÖ elemanları ne olacak" diye sordu
Siyaset Haberi

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Kemal Demirkırkan'ın haftalık basın toplantısındaki gündemi 15 Temmuz'daki darbe girişimi oldu. CHP İl Saymanı Ömer Bıçak ve CHP İl Yönetim Kurulu Üyesi Vedat Sever'in de katıldığı basın toplantısında konuşan CHP İl Başkanı Kemal Demirkırkan, darbe girişiminde bulunan Fethullahçı grubun, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin desteğiyle güçlendiğini belirtti. Demirkırkan, "Ülkemizin tarihinde ilk kez kendi Meclis’ini bombalayan ve parlamenter sistemi hedef alan bir kalkışma girişimiyle karşı karşıya kaldık. Daha önce de belirtiğimiz gibi bu girişimi şiddetle kınıyoruz. Darbe girişimi sırasında hayatını kaybeden şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa diliyorum. Bugün herkesin birbirine sorduğu soru 'kalkışma girişimi neden ve nasıl gerçekleşti' sorusudur.  Kalkışmanın girişiminin elbet arka planını da göz atmak gerekir. Bu hale nasıl geldik? Yapılan bütün uyarılara rağmen hükümetin başbakanları, bakanları yıllarca 'ne istediniz de, vermedik' demedi mi?" ifadelerini kullandı.

MİLLETVEKİLLERİ VE YÖNETİCİLER CEMAATE DESTEK VERDİ

Adalet ve Kalkınma Partili milletvekilleri ve yöneticilerin Fethullah Gülen'e her zaman destek verdiğini söyleyen Demirkırkan, "Cemaat devlete sızmış, buna kargalar bile güler, Muhterem Fetullah Gülen Hocaefendi’ye Antalya’dan selamlarımı iletiyorum, O’na çete denemez, O başımızın üzerindedir, cemaatle AKP arasında fitne ateşi yakamayacaklardır, diyenler AKP'lilerdir. Şimdinin Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, 'Bugün de sayın Fetullah Gülen Hocaefendi’nin MHP’ninki ile benzer ve hatta aynı olan projesini takdirle karşıladım,' demiştir. Şamil Tayyar, 'Sol gözünden ameliyat olan saygıdeğer Fetullah Gülen Hocaefendi’ye acil şifalar dilerim' demiştir, Bülent Arınç, 'Amerika'ya giden benim, olimpiyatlara koşan benim. Bu hizmetlerin ne kadar iyi olduğunu anlatan benim. Ama Gökçek bunlardan fazlasını yapmıştır. Belediye başkanlığı adaylığında ve seçimlerde bu yapının kucağına oturmuştur. Bu yapıya Ankara’yı parsel parsel satmıştır' demiştir. Özel paraların bastırıldığı Türkçe Olimpiyatları'nda 'Ne olursun Türkiye’ye dön' diye yalvaranın kim olduğunu hepimiz hatırlıyoruz" şeklinde konuştu.

ZİYARET İÇİN SIRAYA GİRMİŞLERDİ

Daha önce Fethullan Gülen aleyhinde konuşanların çeşitli suçlamalarla karşılaştığını aktaran Demirkırkan, "İlimizde bugün AKP içerisinde yer alanların hemen tamamının bizleri Ergenekoncu, Darbeci diye suçlarken bu kumpasları kuranları nasıl övdüğünü, yerel ve genel seçimlerde destek alabilmek için neler yaptıklarını, Pensilvanya’ya ziyaret için sıraya girdiklerini de hepimiz hatırlıyoruz. Arşivler buların örnekleriyle doludur.

Hukuku çiğneme pahasına yapılan atamalarla, verilen desteklerle devletin tüm kurumlarını, bu taraflı ve liyakatsiz ellere teslim edenlerin, devletin içine yerleştirenlerin  bu kalkışmada sorumluluğun yok mudur? Darbe girişimine yeltenenlerin, yapılan uyarılar dikkate alınmadan AKP iktidarı ile yıllarca gayri resmi koalisyon ortağı olarak pek çok hukuksuzluğa imza attıkları, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Kuvvetleri içinde yuvalanmalarına, yargının, kamu kurumlarının ve üniversitelerimizin ele geçirilmesine izin verdikleri göz ardı edilmemelidir" dedi.

"NE İSTEDİNİZ DE VERMEDİK" SÖZÜNÜN İÇERİĞİ ANLATILMALI

CHP İl Başkanı Kemal Demirkırkan, şu ifadeleri kullandı:

"Gülen cemaatine methiyeler düzen ve ne istediler de vermedik diyen AKP yöneticileri, nelerin istendiğini ve nelerin verildiğini dürüstçe kamuoyuna açıklamalıdır. Darbe girişiminin faili olarak gösterilen Gülen cemaatinin, yıllarca devletin tüm kurumlarında nasıl örgütlendiği ve AKP Hükümet’lerince örgütlenmeleri ne hangi kapsamda nasıl destek olunduğunun ayrıntılı bir şekilde araştırılması gerek­tiğini düşünüyoruz. Darbe girişimine giden­ yol taşlarının nasıl döşendiği kamuoyunun bilgisine sunulmalıdır. CHP bu konuda bir Meclis araştırması açılmasını talep etmiştir.

Yaşanan bu acı tecrübeler ülkemizde laikliğin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur. Umuyorum yaşananlardan gerekli dersler çıkarılmış ve demokrasi ile hukuk devletinden vazgeçilmesinin sonuçları görülmüştür. Dün ülkemizin başına Pensilvanyayı bela edenlere sesleniyorum. Ülkemizin bugün yine kol kola, yan yana yola devam ettiğiniz diğer cemaat, vakıf ve derneklerden zarar görmeyeceğimizin garantisi var mı?

Dün besleyip büyüttüğünüz canavar bugün bütün ülkenin başına bela oldu. Bu yapının Balyoz, Ergenekon, OdaTV gibi davalarda silahlı kuvvetleri mensuplarımızı darmadağın edip, komuta kademesini yukarıdan aşağıya değiştirmesine, Silahlı Kuvvetlerin güven erozyonuna uğramasına seyirci kalan iktidarın suçu yok mudur?

Bugün terörist diye görevden alınanlar yıllardır gazetelerde, kitaplarda adı geçenler değil miydi? Devletin içini saran bu terör örgütü ile ilgili olarak 3 yılda yapılamayanı 1 günde nasıl yapıyorsunuz?"

DEVLETİN HER YERİNDE ÖRGÜTLENMİŞLER

Cemaatin darbeye ihtiyacı olmayacak derecede devlet içinde örgütlendiğine dikkat çeken Demirkırkan, "Sizi bu kalkışmadan kurtaran daha önce darbeci diye işten el çektirdiğiniz, sizin de savcısı olduğunuzu iddia ettiğiniz Ergenekonda, Balyozda Kumpas davalarında Silivri'de derdest edilip, hapislerde yatan Türk Silahlı Kuvvetlerinin subayları değil midir? Görevden alınanlara bakılırsa FETÖ zaten devletin ve TSK'nın kalbi denilen yerlere çöreklenmiş, kozmik odalara girmiş. Siz bunu nasıl fark etmediniz? Cumhurbaşkanı’nın yaverlerinden, Başbakanlık çalışanlarına, bakanlıklarda, Silahlı Kuvvetlerde ve Emniyet içinde  en etkin kademelere kadar adamlar zaten ülkenin bütün yönetim kademelerini ele geçirmiş. Darbeye ihtiyaçları yok ki…

Adalet ve Kalkınma Partisi, Yüksek Askeri Şura'da bu grubun ilişiğinin kesilmesine ilişkin kararlara şerh koymuştur. Süreç içinde kendi adamları zannettikleri kişilerin nasıl bu kalkışma içinde olduklarını gördük. Bu kalkışmanın önlenmesinde en büyük katkı, milletimizin yanı sıra Atatürkçü, vatansever subaylardır. Darbe girişimi sonrası yaşananların ve yapılanların yalnızca darbeci askerlere ve polislere yönelik bir operasyon olmanın dışına çıkılarak, tarafsız ve muhalif kesimleri de kapsamamalıdır. Buradan sormak istiyorum: AKP içindeki bu örgütün elemanları ne olacak? Bu bir iddiadan ötedir. Bunu gündeme getiren Bülent Arınç'tır. Yerel seçimden önce Afyonkarahisar'da verilen beyanatları, 'Bizim Cemaat'le sorunuz yok' diyenleri biliyor ve hatırlıyoruz" dedi.

DEVLETİ KURAN CHP, YIKILMASINA MÜSAADE ETMEZ

CHP'nin darbelere nasıl baktığı ile ilgili bir soruyu yanıtlayan Demirkırkan, "Cumhuriyet Halk Partisi açısından bakacak olursak, darbelerde en kötü duruma gelecek olan sosyal demokratlar ve solculardır. Yine öyle olacaktı. Kimseyi töhmet altında bırakmak istemiyoruz ama darbe olsaydı bugün sokaklarda demokrasi havarisi kesilenlerin bir kısmı darbecilerden bir şeyler isteyeceklerdi" diye konuştu. "İlk gün AKP'lilerden çok CHP ve MHP'lileri sokakta gördük. Bunu nasıl yorumluyorsunuz" sorusuna da cevap veren Demirkırkan, "Cumhuriyet Halk Partisi, devleti kuran partidir, devletin yıkılmasına müsaade etmeyecektir. CHP hiçbir zaman FETÖ ile yanyana olmamıştır. Biz her zaman hukukun üstünlüğü ilkesi doğrultusunda görüşlerimizi açıkladık" diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: "AKP, İçindeki, Örgüt, Elemanları, Ne, Olacak?",
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Yorumlar
Haber Yazılımı