Haber Detayı
25 Mart 2014 - Salı 00:00
 
AKSAM Afyon Türküleriyle Coşturdu
Afyonkarahisar’da faaliyet gösteren Alimoğlu Kültür Sanat Araştırma Derneği (AKSAM) Türk Halk Müziği Topluluğu Afyonkarahisar Türküleri Konseri’yle Afyonlu’lara coşku dolu bir gece yaşattı. Konserde topluluğa AKSAM Türk Halk Oyunları Topluluğu da sahne de eşlik etti.
Sanat Haberi
AKSAM Afyon Türküleriyle Coşturdu

Afyon Kocatepe Üniversitesi (ANS) Ahmet Necdet Sezer Kampüsü (ANS) Atatürk Kongre Merkezi’nde gerçekleşen konsere AKÜ Rektörü Mustafa Solak ile vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Salonda oturacak yer kalmayınca koridorlara oturan sanatseverler, konseri buradan izledi. AKSAM Türk Halk Müziği Topluluğu’nun şefliğini Kubilay Aksoy yaptı. Programın sunuculuğunu AKSAM Çocuk Sanat Akademisi eğitmenlerinden Kıymet Şen yaptı. Koronun sahne almasıyla başlayan konser baştan sonra coşkuyla geçti. İlk bölümde Afyonkarahisar Yöresi türküleri seslendirildi. İkinci bölümde ise koroyla birlikte sahneye halk oyunları topluluğu çıktı. Türküler kulaklara seslenirken oyunlar da gözlere hitap etti. Halk oyunları topluluğu üyelerinin sahne dışında gerçekleştirdiği danslarda vatandaşlar da yerlerinde duramayarak eşlik etti. Gecenin sonunda sanatseverler alkışlarıyla duydukları memnuniyeti ve takdirleri ifade etti. Vatandaşlar AKSAM’ın bunun gibi faaliyetlerinin Afyonkarahisar’ın ihtiyacı olan sosyal etkinlik açığını kapattığını söyledi. Şef Kubilay Aksoy da gördükleri ilgiden çok memnun olduklarını dile getirdi. Aksoy, “Bir toplumun tarihi, sosyal ve kültürel anlamda duygularını, düşüncelerini, olaylarını dile getiren türkülerimizi yaşatmak bizim gelecek nesillere olan borcumuz. Yaptığımız çalışmaları sanatseverlerle paylaşmak için AKSAM çatısı altında ciddi gayret sarf ediyoruz. Bu gayretin neticesinde salonun tıklım tıklım dolduğunu ve program sonrasında vatandaşların yüzünde okuduğumuz memnuniyet ifadesi bizim için tarifi mümkün olmayan bir mutluluk.” şeklinde konuştu.

Yürüyen Kütüphaneler Müzik Müzesini Gezdi

Öten yandan Yaşlılar Haftası nedeniyle Afyon Huzurevi Yaşlı Bakım Rehabilitasyon Merkezi sakinleri Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı İbrahim Alimoğlu Müzik Müzesi’ni gezdi. Yaşlı çınarlara Huzurevi Müdürü Muzaffer Erol ve Müdür Yardımcısı Dursun Arslan refakat etti. Antika eserleri ve eski müzik aletlerin görülüp tanınması amacıyla gerçekleştirilen geziden huzurevi sakinlerinin oldukça memnun olduğu gözlendi. Orhan Aksar isimli huzurevi sakini, “Biz çocukken bu radyoları dinlerdik. Şimdi görüne o günleri yeniden yaşadım.” sözleriyle duygularını ifade etti. Huzurevinin diğer sakinlerinden Mehmet Enül ve Şenol Akın da gördükleri antika eserler ve müzik aletleriyle geçmiş günlerden anılarını şöyle anlattı, “Bizim evimizde bu radyolardan vardı. Yurt dışına çıktığımızda alıp gelmiştik. Burada gördüğümüz şu daha kaliteli olanlardan biz alamazdık onlar zengin işiydi.”>>Haber Merkezi

Kaynak: Editör:
Etiketler: Afyonkarahisar’da, faaliyet, gösteren, Alimoğlu, Kültür, Sanat, Araştırma, Derne
Yorumlar
Haber Yazılımı