Haber Detayı
10 Aralık 2013 - Salı 00:00
 
AKܒde “insan hakları” paneli
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Öğretim Görevlisi Serkan Şen, insanların ‘Neden insan haklarını korumalıyız?’ sorusuna doğru cevap vermeleri halinde, insan haklarının korunması konusunda yol kat edilmiş olacağını söyledi.
Eğitim Haberi
AKܒde “insan hakları” paneli

AKÜ Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (MYO) tarafından ‘10 Aralık İnsan Hakları Günü’ kapsamında bir panel düzenlendi. AKÜ Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu konferans salonunda gerçekleşen konferansa öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı. Moderatörlüğünü Öğretim Görevlisi Serkan Şen'in yaptığı panelde, Öğretim Görevlisi Asuman Yılmazer, Öğretim Görevlisi Yusuf Akdemir ile AKÜ Ahmet Necdet Sezer Uygulama ve Araştırma Hastanesi Müdür Yardımcısı Filiz Özden Yılmaz panelist olarak yer aldılar. Panelde ilk konuşmayı yapan Öğretim Görevlisi Serkan Şen, "Neden insan haklarını korumalıyız? Bunun cevabını verdiğimiz takdirde insan haklarının korunması konusunda yol kat etmiş olacağız. Zıtlıkların olmaması için insan hakları bilincinin geliştirilmesi lazım. Büyük balık küçük balığı yutmasın diye, inançlarından ötürü insanların katledilmemesi için insan hakları bilincinin geliştirilmesi gerekiyor. Renginden dolayı insanların farklı muameleler görmemesi için, cinsiyet ayrımının sona ermesi için insan hakları bilincinin geliştirilmesi gerekiyor. Varlıklıların yoksulu ezmemesi için de insan hakları bilinci geliştirilmeli” dedi.

“Özgürlük Hukuk Düzeyinin Yasaklamadığı Davranışlardır”

Panelistlerin konuşmalarıyla devam eden etkinlikte AKÜ Atatürk Sağlık Hizmetleri MYO Öğretim Görevlisi Yusuf Akdemir, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'ne de değindiği sunumunda, "İnsan hangi haklara sahip olduğunu bilmeden haklarını arayamaz. Temel anayasal haklarımız, ilk defa 1961 Anayasası ile yürürlüğe girmiştir. Mahkemede, devlet dairelerinde eşitsiniz. Özgürlük ise hukuk düzeyinin yasaklamadığı davranışlardır. Doğduğumuz günden itibaren haklara sahibiz. Düşünce, haberleşme, din ve vicdan özgürlüğü, bilim ve sanat özgürlüğü gibi özgürlüklere sahibiz. İnsan hakları düşüncesi, Sanayi Devrimi ile birlikte başladı. Birleşmiş Milletler kurulduktan sonra insan hakları kavramında önemli gelişmeler sağlandı" diye konuştu. Panel, konuşmaların ardından soru cevap şeklinde devam etti.>>haber merkezi

Kaynak: Editör:
Etiketler: Afyon, Kocatepe, Üniversitesi, (AKÜ), Öğretim, Görevlisi, Serkan, Şen, insanları
Yorumlar
Haber Yazılımı