Haber Detayı
22 Ocak 2014 - Çarşamba 00:00 Bu haber 896 kez okundu
 
Alpata, Elektrik üretimi ve Sera İşine Giriyor
Alpata Tarım ve Gıda Limited Şirketi, Alpata 2 jeotermal sıcak su kuyusu ile 75 derece sıcak su elde ederek ikinci sıcak su kuyusunu da tamamlayarak, başarıya ulaştı. Proje hakkında bilgiler veren Alpata Tarım ve Gıda Limited Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Alpata: “Şu anda ikinci kuyuyu bitirdik. Üçüncü ve dördüncü kuyuyu da yapacağız. Ondan sonra da sera ve elektrik üretimiyle ilgili yatırım yapacağız “ dedi.
Ekonomi Haberi
Alpata, Elektrik üretimi ve Sera İşine Giriyor

Termalin başkenti olan Afyonkarahisar’da yeni bir sıcak su kaynağı daha bulundu. Alpata Tarım ve Gıda Limited Şirketi tarafından Afyonkarahisar yeni otogara 4 kilometre uzaklıkta olan Bayatcık köyü Saraydüzü mevkiinde geçtiğimiz yılda 1,5 yıl süren çalışmalar sonucunda Alpata 1 jeotermal sıcak su kuyusu tamamlanmıştı. Analiz çalışmaları sonrası 750 metreye inilerek,  kuyu tamamlandı ve 100 litre/saniyede 100 derece sıcak su elde edilmişti. Alpata Tarım ve Gıda Limited Şirketi, bu kapsamda jeotermal sıcak su kuyusu çalışmalarına devam etti. Çalışmalar kapsamında 2013 yılı eylül ayında Alpata 2 jeotermal sıcak su kuyusu için sondaj çalışmalarına başlandı. Bu çalışmalarda da sona gelindi ve Alpata 2 jeotermal sıcak su kuyusunda 1100 metre derine inildi. 45 litre/saniye debisi olan suyun sıcaklığı 75 derece olarak ölçüldü.

İlk Yatırımları Sera Olacak

Çalışmaları tamamlanan Alpata 2 Jeotermal sıcak su kuyusu hakında bilgiler veren Alpata Tarım ve Gıda Limited Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Alpata: “Birinci kuyumuzu geçen sene kış döneminde bitirmiştik. Ondan sonra tekrar bir araştırma çalışmasına girdik. Bu konuda fiziksel etütler yapıldı. Bundan 3 buçuk ay önce çalışmalara tekrar başladık ve bu süre içerisinde ikinci kuyuyu tamamladık. Bin 110 metre aşağıya indik ve şu anki suyu elde ettik. Çıkan suyun derecesi 70-75 derece civarında. Suyun debisi 40-45 litre/saniye civarında. Kuyumuzun adı ‘Alpata 2’ olarak geçiyor. Alpata 1’ de bildiğiniz gibi 100 derece gibi bir su elde ettik. Debisi de 100 litre/saniye civarındaydı. Şu anda ikinci kuyuyu bitirdik. Üçüncü ve dördüncü kuyuyu da yapacağız. Ondan sonra da sera ve elektrik üretimiyle ilgili yatırım yapacağız. İlk etaptaki yatırımımız da sera olacak” ifadelerini kullandı.  3 yıldır hem kuyu hem de AR-GE çalışmalarına devam eden Alpata Tarım ve Gıda Limited Şirketi, fizik etütleri de yaparak bu alanda da başarılı çalışmalarını hızla sürdürüyor.>>haber merkezi

Kaynak: Editör:
Etiketler: Alpata, Tarım, Gıda, Limited, Şirketi, Alpata, 2, jeotermal, sıcak, su, kuyusu,
Yorumlar
Haber Yazılımı