Haber Detayı
19 Haziran 2019 - Çarşamba 15:41
 
Amatör liglerde taslak hazırlandı
Süper Amatör, Birinci ve İkinci Amatör kümede 2019-2020 sezonunda toplam 65 takım mücadele edecek. Amatörde yeni sezon futbol heyecanı Eylül ayında başlayacak.
Spor Haberi
Amatör liglerde taslak hazırlandı

AFYONKARAHİSAR, yerel amatör futbol liglerinde 2018-19 sezonu tamamlandı. Düşen ve çıkan takımlarla yeniden şekil alan ligler Futbol İl Temsilciliği tarafından tescillendi. Amatörde yeni sezon futbol heyecanı Eylül ayında başlayacak. Kulüpler bu sürede 3 aylık tatil dönemi yaşayacak.

 

Amatör futbol liglerinde 2019-2020 sezonu ilk Süper Amatör Ligle başlayacak. 12 takımın katılımıyla oynanacak ligde mücadele etme hakkı olan takımlardan 9’unu mevcut takımlar oluştururken, 3’ü Birinci Amatör Küme’den yükseldi. 2013 yılında uygulamaya konulan Süper Amatör Ligin 16’ncı sezonunda merkezden iki takım olacak. Dolayısıyla sporseverler merkezde daha fazla maç izleme fırsatı olacak.  

SÜPER AMATÖR LİG EYLÜL SONUNDA BAŞLAYACAK

Futbol İl Temsilciliği, Süper Amatör Ligde yeni sezon başlama tarihini Bölgesel Amatör Lige göre belirleyecek. Bölgesel Amatör Ligi 21 Eylül’de başlaması kuvvetli ihtimal. Haliyle Süper Amatör Ligde ya aynı tarihte start alacak ya da bir hafta sonra 29 Eylül’de başlayacak. Yeni sezon takvim taslağı belirtilen tarihlere göre hazırlanacak.

Süper Amatör Ligde yeni sezonda Karşıyaka, Hocalar ve Bayat alt ligden yükselen yeni takımlar olacak. Bayat 5 yıl aradan sonra yeniden Süper Amatör Lige çıkarken, Karşıkaya ve Hocalar Belediyespor ilk kez mücadele edecek.

Çobanlar Belediyespor ile Kayıhan Belediyespor’daa Süper Amatör Ligden düşen takımlar oldu.

SÜPER AMATÖRÜ BİRİNCİ AMATÖR TAKİP EDECEK

Süper Amatör Ligden sonra yerel amatör lig heyecanını Birinci ve İkinci amatör küme ligleri takip edecek. Düşen ve çıkan takımlarla yeni bir görünüm kazanan Birinci Amatör Küme’de 2019-2020 sezonunda 25 takım mücadele edecek. Bunların 2’si  Süper Amatör Ligden düştü, 3’ü  İkinci Amatör Küme’den yükseldi. Geri kalanları ise mevcut 16 takım oluşturuyor. Geçen sezon 3 gruptan oluşan ligin yeni sezonda yine aynı şekilde dizayn edilmesi bekleniyor.

Süper Amatör Ligden düşen Kayıhan Belediyespor ile Çobanlar Belediyespor, İhsaniye Belediyespor ile Akçinspor, Mahmutköy ile Ortapınar Birinci Amatör’ün yeni takımları olacak.

Bu sezon Birinci amatörde yer alan Akören, Mahmutköy   ve Ovam Sandıklı Kumalar küme düşme üzüntüsünü yaşadı.

İkinci Amatör kümede yeni sezonda 25 takım olacak. Bu takımların 3’ü Birinci Amatör kümeden düştü, geri kalanlar ise mevcut takımlar.

Liglere katılma hakkı olmasına rağmen mazeret bildirip çekilecek takım olursa kendi liglerinde oynanan Play-Off grubu sıralaması baz alınarak takımlara sırayla teklifte bulunulacak. Alaattin Yeşilçay hisar 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Amatör, liglerde, taslak, hazırlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı