Haber Detayı
09 Temmuz 2019 - Salı 17:51
 
Amatörler sponsor desteği bekliyor
Evet, yanlış duymadınız amatör spor kulüpleri sponsor desteği bir nevi kurtarıcalarını bekliyor. Ama onları duyan yok. Teker, teker kapanıyorlar kimseler aldırmıyor, nedenini niçin ‘ini araştırıp çare bulması gerekenler de başka iklimlerde yaşadıkları için sahipsiz kalan amatör takımlar spor dünyasından kuyruklu yıldız gibi kayıp gidiyor.
Spor Haberi
Amatörler sponsor desteği bekliyor

 Bu yara çok derin bir yara, amatörler 19 yıl önce benim bıraktığım yerdeler, az gitmişler, uz gitmişler dönüp baksalar ki bir arpa boyu bile yol gitmemişler. Amatör kulüp eskiden olduğu gibi yine bir iki kişinin omuzunda yaşam mücadelesi veriyor.  Sezon başı geldi mi amatör yönetici kulüp vize ücretini, lisans ücretlerini karşılayabilmek için kapı kapı dolaşıyor ola ki parayı bulamazlarsa takımı ligden çekme durumunda kalırlarken diğer yanda Belediye meclisi basketbol takımına yılda 2.500.000 TL. Eski parayla İki buçuk trilyon verebiliyor. İnsanın bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu diyesi geliyor.  Amatör futbol özerk olduğunda amatör takımların işlemleri ücret karşılığında yapılmaya başladığında ‘’ Özerklik buysa istemiyoruz üstü kalsın ‘’ diyerek düşüncelerimi açıklamış çalışmakta olduğum gazetede vasıtasıyla da bunu tüm ilgililere duyurmuştum. Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu da bu konuda duyarsız kalınca özerkliğin faturası da garip amatör takım yöneticisine kesilmeye devam ediyor.  Amatör takımlarımızın yaşamasını istiyorsak acilen aşağıda sıralayacağım hususları hayata geçirmeliyiz. Yok duyarsızlığımız devam edecek olursa çok değil üç beş sene sonra amatör kulüp kalmayacağını hesaba katmalıyız.

1-Başta Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu olmak üzere , ASKF’ler ve kulüp yöneticileri acilen sponsor bulma arayışına girip, her kulüp için bir sponsor bulmalıdırlar.

2-Okul-Kulüp-aile iş birliği içinde çalışma yapıp bu projeyi en kısa zamanda hayata geçirmelidirler.

3- Futbol Federasyonu tarafından Amatör takımlardan alınan ücret aktarma dışında tamamen

kaldırılmalı, aktarmalardan da sembolik bir ücret alınmalıdır.

4-Milli Eğitim Bakanlığı ve spor Bakanlığı ile Konfederasyon yöneticileri derhal temasa geçmeli,

amatör kulüplerde birer beden eğitimi öğretmeninin görev yapması sağlanmalıdır.

5-Büyükşehir Belediyesi ve metropol Belediyeler madem spor kulüplerine yüklü miktarda yardım yapabiliyor bu yardımı kendi öz evlatlarından esirgememeli her amatör kulübe sahip çıkmalılar. Amatör spor kulüplerinin yöneticilerini ve şehrin spor duayenlerini davet edip, sorunları dinlemeliler nasıl halledileceği konusun dada yöneticilerin görüşlerini almalıdırlar. Tüm kulüpler kendi kulübümüz’’ ki öyledir ‘’ diyerek her kulübe bir spor yöneticisi atamalı bu yöneticiye olmazsa olmaz harcamaları yapma yetkisi vermeli ki memleket gençliği sağlıklı ortamlarda ehil kişiler yönetiminde istenildiği gibi yetişip vatana, millete ve ailesine hayırlı birer birey olsunlar. Bu saydıklarım günümüz Türkiyesi için hiç de zor şeyler değil. Yeter ki başta Belediye Başkanlarımız bu projeye sahip çıksınlar. Kulüp yöneticileri, ASKF yöneticileri ve onların üst kuruluşu Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu yöneticileri silkinip kendilerine gelip kış uykusundan uyansınlar, uyansınlar da kulüplerimizi 50 yıl önceki gibi yönetilmekten kurtarsınlar, kulüplerimiz bir iki kişi tarafından değil en azından bulunduğu mahalle sakinleri tarafından yönetilsin. Kulüplerde yakınında bulunan okulun beden eğitimi öğretmeninin görev yapması behemehâl sağlanmalı, ücretleri bakanlıkça karşılanmalıdır. Amatör spor kulüplerinde spor yapan gençler öz yavrularımız yada torunlarımızdır. Onlar bizim geleceğimizdir. Geleceğimiz olan gençlerin güçlü spor kulüplerinde ehil ellerde spor yaparak yetişmesi yarınların garantiye alınması dır.  Şimdilik bu hususları konu başlıkları ile verdim. Ümit ederim İlgilenmesi gereken sorumlular, yani yöneticiler bu konuları açıp, enine boyuna değerlendirip çare bulma konusunda acele ederler, aksi takdir de Tüm Türkiye’de yılarca  spor yapmış ve  spor adamı olarak bu sıkıntıları gündeme taşımayı kendime vazife addedip dile getirdim. Meselelerin çözülmesi için çalışacak kişi ve kuruluşlara başarılar diler, yapacakları çalışmalar için peşinen teşekkürlerimi sunarım. Haber yorum Alaattin Yeşilçay

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Amatörler, sponsor, desteği, bekliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı