Haber Detayı
30 Temmuz 2013 - Salı 06:21
 
Anadolu Gençlik Derneği, Mısır’daki darbeyi eleştirdi
Anadolu Gençlik Derneği (Agd) Afyonkarahisar Şube Başkanı Mevlüt Üyümez “Halkın iradesine rağmen ordunun Cumhurbaşkanı atama yetkisi ve hükümet oluşturma yetkisi yoktur” dedi.
İlçeler Haberi
Anadolu Gençlik Derneği, Mısır’daki darbeyi eleştirdi

 Anadolu Gençlik Derneği (Agd) Afyonkarahisar Şube Başkanı Mevlüt Üyümez, Mısır’da geçtiğimiz yıl yapılan seçimlerde yüzde 51 oranında oy alarak Cumhurbaşkanı seçilen Muhammet Mursi’nin bir darbeyle görevinden uzaklaştırıldığını anımsatarak, bu darbenin Muhammed Mursi’nin şahsına karşı değil Mısır halkının iradesine karşı işletilen bir süreç olduğunu bildirdi. Üyümez, Mısır’da demokrasi yanlılarına ateş açılmasıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Mısır Ordusu’nun halkın seçimlerde gösterdiği irade beyanına rağmen kendi halkına karşı bir tavır ortaya koyarak yönetime el koyduğunu belirtti.

DARBENİN HUKUKSAL HİÇBİR DAYANAĞI YOK

 

Darbenin hukuksal hiçbir dayanağı olmadığını ifade eden Üyümez, şunları kaydetti: “Halkın iradesine rağmen ordunun Cumhurbaşkanı atama yetkisi ve hükümet oluşturma yetkisi yoktur. Bir kısık muhalefetin seçimlerle iş başına gelmiş yönetimin bir darbeyle görevleden uzaklaştırmasını desteklemesi ise acizliktir. Mısır Cumhurbaşkanı Mursi’nin muhalefete bir mutabakat hükümeti kurma çağrısında da bulunmuş olmasına karşın, sürecin bu şekilde işletilmesi ırkçı emperyalizmin beklentilerine cevap verebilmek içindir. ABD, AB ve ırkçı emperyalizmin distribütörü olan diğer ülkelere Arap Baharı denilen süreçte Mısır’a dost görürken, Mısır’ı hem ekonomik açıdan faizci küresel sisteme entegre etmeye çalışmışlar hem de dış politikada farklı Müslüman ülkelerle cepheleşmeye itmek için uğraşmışlardır. Aynı ülkeler şimdi olup bitenler karşısında sessiz kalmayı tercih etmişlerdir.” Üyümez, çatışma ve gerilim ortamının etnik kökeni ve mezhebi ne olursa olsun İslam coğrafyasında yaşayan hiçbir insana fayda getirmeyeceğini vurguladı.>>görüntü

Kaynak: Editör:
Etiketler: Anadolu, Gençlik, Derneği, (Agd), Afyonkarahisar, Şube, Başkanı, Mevlüt, Üyümez,
Yorumlar
Haber Yazılımı