Haber Detayı
07 Mayıs 2014 - Çarşamba 00:00
 
Araçlarda bahar bakımı
Soğuk kış günlerini artık geride bıraktık. Bahar ayı ile birlikte aracınızı bakımını yaparak hem aracınızın parçalarının ömrünü artıracak hem de güvenli bir sürüş sağlayacaksınız. Bunun için ise yapılması gerekenleri yıllardır Afyonkarahisar’da hizmet veren LTS oto teknik servis yöneticisi Cafer Güzgü anlattı.
Ekonomi Haberi
Araçlarda bahar bakımı

Otomobiller baharın gelmesiyle birlikte birçok bakıma ihtiyaç duyarlar. Yağmur, çamur ve güneş gibi birçok etken araçların yıpranmasında büyük bir paya sahip... Kıştan çıkan araçlar havaların etkisi ile yıpranmış olup, iyi bir bakımı hak ediyor.

 

Araçlarınızı bahara hazırlıyorlar

 

Afyonkarahisar’da birçok firma, otomobilinizi sizin yerinize bahara hazırlıyor. Bu hizmeti veren firmalardan biri de Organize Sanayi Bölgesinde yıllardır faaliyetlerini sürdüren LTS oto teknik servis. Servisin ortağı ve yöneticisi Cafer Güzgü, yaklaşan yaz mevsimi öncesinde araç kullanıcılarına bakım konusunda uyarılarda bulundu. Güzgü, araçların periyodik bakım aralıklarının, üretici firmaların belirlediği zamanlarda yani genelde bir yıl veya belirlenen dönemlerde (10 bin/15 bin/20 bin/30 bin km) yapılması gerektiğini anlattı. Bu bakım dönemlerinde araçlardaki sıvıların (motor yağı), filtrelerin (hava filtresi, yağ filtresi, yakıt filtresi, polen filtresi) ayarların ve mekanik parçaların bakımları, kontrolleri ve değişimlerinin de yapıldığına dikkat çekti. Güzgü, bu bakımlara ilave olarak far ayarı, bujilerin değişimi, boya kontrolü, test cihazı ile motor kontrolü, egzoz gazı dumanının kontrolü, v kayışı kontrolü fren hidroliği, vites kutusu-diferansiyel yağı, cam yıkama sıvısı, cıvata sıkılık kontrolü, lastiklerin aşma ve basınç kontrolü, elektrik donanımı gibi kontrollerin de yapılması gerektiğine dikkat çekti.

 

Ucuz motor yağına dikkat

 

Aracınızı kullanmasınız bile her yıl bakım yaptırmanız gerekiyor. Sebeplerinden biri de motor yağı. Güzgü, motor yağının moleküler yapısının bir birine eşit, kül oranı düşük, yüksek sıcaklığa dayanıklı ve araç üreticisinin tavsiye ettiği motor yağı kullanılması gerektiğine dikkat çekti. Piyasada düşük kalite de ucuz yağlar bulunduğuna dikkat çeken Güzgü, “Periyodik bakım paketinde en yüksek rakamı da tutan yağ fiyatıdır, ucuz yağ periyodik bakım fiyatını düşürür ancak aracınız da çok ciddi zararlara yol açabilir, günümüz araçları katalizatör ve dizel partikül filtresine sahip son derece teknolojik araçlardır. Bunlar egzozdan çıkan gazların çevreye zarar vermesini önleyen sistemlerdir. Bu nedenle periyodik bakım deyip geçmemek gerekir. konusunda uzman servislerden alınan hizmetin ve yapılan işleminde garantisini satın alarak bu hizmeti almanızı öneririm” dedi.    

 

Klima dezenfektasyonu

Özellikle klimalı araçlarda bahar temizliğini öneren Güzgü, özellikle klimalı araç sürücülerinin dikkatli olması gerektiğini kaydederek, “Araçlarda yaz kış kullanılan klimanın Lejyoner hastalığına neden olduğu bilinmektedir. Klima içerisinde oluşan nemli ortam legionella pneumophila dediğimiz bakteri türünün çoğalması için uygun ortamdır. Suyun havaya saçılması sırasında, solunum yoluyla akciğerlere girerek akciğer enfeksiyonlarına neden olduğu ve hastalığın ölümcül olduğu bilinmektedir. Bu nedenle araçlarda kullanılan klimaların bakterilerinin yok edilmesi için yılda en az bir defa dezenfekte edilmesi gerekmektedir. Bizim için insan hayatı hiçbir şeyin üstünde degildir. Biz servis olarak klima dezenfekte uygulamasını başlattık” şeklinde konuştu.

 

Güzgü LTS’nin yeniliklerini anlattı        

 

Güzgü, LTS Lider oto teknik servis yeniliklerinden de bahsetti. “Çevre ve Şehircilik Bakanlığından yetkili egzoz emisyon ölçüm istasyonu olarak araçların egzoz emisyon ölçümlerinin de yaptıklarını” ifade eden Güzgü, lastik sökme takma, balans, lastik tamiri, yanal kayma, fren testi, motor performans testilerini ve oto ekspertiz hizmetini yaparak daha kaliteli hizmet sunduklarını anlattı. İkinci el araç satın alacak olan vatandaşları da uyaran Güzgü, “araçlarını genel hatları ile beğendikten ve fiyat konusunda anlaştıktan sonra servisimize araçlarını getirerek ekspertiz yaptırmalarını daha sonra aracı alıp almama konusunda karar vermelerini öneriyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Soğuk, kış, günlerini, artık, geride, bıraktık, Bahar, ayı, birlikte, aracınızı,
Yorumlar
Haber Yazılımı