Haber Detayı
19 Şubat 2018 - Pazartesi 23:03
 
"Aylık kazanç borç ödemeye yetmiyor"
Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, özel sektörün borçlarla ayakta durmaya çalıştığını belirterek, “Vatandaş borca çalışır hale geldi. Çalışan, geçim sıkıntısı çekerken bir yandan da işsizlik tırmanıyor. Borç batağında yüzen çiftçilerimize darbe üstüne darbe vuruluyor. Bu da yetmiyormuş gibi şeker fabrikaları özelleştirilip peşkeş çekilmek isteniyor” dedi.
Siyaset Haberi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, OHAL’in kaldırılmadıkça ekonominin düzelmeyeceğini söyledi.

ÖZEL SEKTÖR DIŞ BORÇLARLA AYAKTA DURMAYA ÇALIŞIYOR

Özel sektörün dış borçlarla ayakta durmaya çalıştığını ifade eden Milletvekili Köksal, “Genel Kurulda görüştüğümüz torba yasanın adı yatırım ortamının iyileştirilmesi ama siz ne yaparsanız yapın, OHAL’i kaldırmadıkça ekonomi düzelmez. Yatırımcılar yeni yatırımlar yapmak yerine mevcutlarını korumak için uğraşırlar. Ülkemizdeki tabloya baktığımızda, özel sektör dış borçlarla ayakta durmaya çalışırken yandaşlar ne yazık ki devlet bankalarını babalarının çiftliği gibi kullanmaya çalışıyorlar. Özel sektörün dış borcu Aralık 2002’de 43 milyar dolarmış. Bugün, Aralık 2017’de yani AKP’nin on beş yıllık iktidarı sonunda özel sektörün dış borcu 307,8 milyar dolar olmuş. Türkiye’nin dış ticaret açığı Aralık 2002’de 247 milyarken Aralık 2017’de 960,7 milyar dolar olmuş. Türkiye ürettiğinden fazlasını tüketen bir ülke olmuş ve ne acı ki kaynaklarımız işçimize, çiftçimize, esnafımıza, sanayicimize değil, yurt dışına gider olmuş” dedi.

MİLLET BORCA ÇALIŞIYOR, İŞSİZLİK TIRMANIYOR

Türkiye’de işçinin, çiftçinin, esnafın, sanayicinin ve emekçinin umutsuz olduğunu dile getiren Köksal, “Ülke büyük bir darboğazda. Hemen her aile ayın sonunu zor getiriyor ve evine giren paranın neredeyse yarısını borca yatırıyor. Milyonlarca aile daha ayın ilk günlerinde parasız kalıyor. Millet âdeta borca çalışıyor. Çalışan, geçim sıkıntısı çekerken bir yandan da işsizlik tırmanıyor. Her 5 gencimizden 1’i işsiz ve yaklaşık 5 milyon gencimiz bu ülkede ne eğitim görüyor ne de çalışabiliyor. Şimdi, bir proje attınız ortaya: Köye Dönüş Projesi. Neymiş? Ekmek parasını kazanamayıp zorunlu olarak kente gidenlere yeniden köye dönme hakkı tanıyacakmışsınız. Ne yapacaklar köyde? Hayvancılık yapacaklarmış. Peki, nasıl yapacaklar hayvancılığı? Bedava yem kaynağı olan meraları talan ettiniz. Bunu da çıkardığınız torba yasaların içine gizlediğiniz sinsice maddelerle yaptınız. Şimdi bu torba yasayla da o meralara baz istasyonu kurulmasının yolunu açıyorsunuz. Baz istasyonunun çevreye karşı olumsuz etkileri umurunuzda bile değil, varsa yoksa yandaşlar ve onların paracıkları” diye konuştu.

ÇİFTÇİNİN FERYADI DUYULMUYOR, DARBE ÜSTÜNE DARBE VURULUYOR

Milletvekili Köksal konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Bir yandan “Köye dönün, hayvancılık yapın.” diyorsunuz bir yandan da meraları yok ediyorsunuz. Bir yandan “Köye dönün, hayvancılık yapın.” diyorsunuz bir yandan da besicilerin yüksek maliyetini düşürmek için hiçbir şey yapmıyorsunuz. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu? 2017 yılının karkas kesim ücretini ödemeden 2018 yılının karkas kesim ücretini nasıl ödemeyi düşünüyorsunuz? Ucuz et diye ithalata sarıldınız, o da çözüm getirmedi. “Köye dönün.” diyorsunuz, şu an köyde çiftçilik yapmak için uğraşan, ürününü satamayan, para kazanamayan, borç batağında yüzen çiftçinin feryadını duymuyorsunuz. Çiftçi borcunu borçla kapatmaya çalışırken, onu, ithal yem, pahalı tohum ve dünyanın en pahalı mazotunu kullanmaya mahkûm ederken, öte yandan hak ettiği desteklemeyi dahi eksik vererek ve bir yandan da ithal ürünler getirerek, ayrıca haşhaş, pancar gibi ürünlerde de kota uygulayarak çiftçiye darbe üstüne darbe vuruyorsunuz.”

ŞEKER FABRİKALARI ÖZELLEŞTİRİLİP PEŞKEŞ ÇEKİLİYOR

Yakın bir süreçte Türkiye’de pancar ekiminin de yapılamayacağını belirten Köksal, “Artık pancar da ekilmeyecek bu ülkede yakında. Neden? Çünkü yandaş firmalara, nişasta bazlı şeker üreten firmalara daha fazla pazar payı açmak için şeker fabrikalarını özelleştirip peşkeş çekeceksiniz; bunun için pancar ekilmeyecek bu ülkede. Bence bu ülkede yatırımcının önündeki en büyük engel de sizsiniz. Çiftçinin, besicinin, emekçinin emeğinin karşılığını almasındaki en büyük engel de sizsiniz. Milyonlarca işsiz gencimizin istihdam olanağından yararlanmasındaki en büyük engel de sizsiniz. Küçük esnafın, işçinin, emeklinin, emekçinin hak ettiği gibi yaşamasının önündeki en büyük engel de sizsiniz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: "Aylık, kazanç, borç, ödemeye, yetmiyor",
Yorumlar
Haber Yazılımı