Haber Detayı
08 Temmuz 2019 - Pazartesi 17:55
 
Bağımsızlığı bir kez daha anladık
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) ve Anadolu Ajansı (AA) işbirliği ile düzenlenen “15 Temmuz Milli Direniş, Unutmadık, Unutturmayacağız” adlı serginin açılışı geniş katılımla gerçekleşti
Gündem Haberi
Bağımsızlığı bir kez daha anladık

Demokrasi de “Milli Mücadele Etkinleri Günü” kapsamında üniversitemiz ve Anadolu Ajansı iş birliği ile 15 Temmuz fotoğraf sergisi açılışı ile bir araya geldik diye sözlerine başlayan Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş ; “Fotoğraf hatıra demektir, hatıraları canlandıran bir araçtır. 15 Temmuz hatırlanması gereken hatıralarla dolu bir gece ve devamı olan bir süreçtir. Hepimizin daha zihninde oldukça canlı olan bu gece ve sonrası fotoğraflanarak bir karşılığını bulmuştur. Bu karşılığı hatırlayarak zihnimizi, inancımızı dinç tutarak bu tür faaliyetleri gerçekleştiriyoruz.  Zaten Demokrasi de “Milli Mücadele Etkinleri Günü” Üniversitemiz de, İlimiz de bütün Türkiye de kurumlar da ve Sivil Toplum kuruluş’larında bu faaliyetlerin bütünlüğünü biliyoruz, Yürütülmesi gerektiğine de inanıyoruz. Çünkü Türkiye gerçekten 15 Temmuzda bağımsızlığın ne anlama geldiğini anladı. Hain bir darbe girişimi ile karşı karşıya kaldığını düşünmedi sadece aynı zamanda Ülkenin sömürgeleştirilebileceğini, bağımsızlığını kaybedebileceğini gördü. Buna karşı herkes ne yapması gerektiğini daha önceden biliyormuşçasına tepkisini koydu. Eğer bugün burada yine berabersek o gece ki şanlı direnişin sayesindedir” dedi. 

Ülkemiz üzerinden oynanan oyunun önemli bir halkasıydı

15 Temmuz’un ülkemiz üzerinden oynanan oyunların bir halkası olduğunu ifade ederek sözlerine başlayan Vali Tutulmaz, “Bu hafta 3 yıl önce yaşadığımız sıkıntılı gün ve arkasından vatandaşlarımızın kahramanlığının hatırlanması, anılması adına önemli bir haftadır. 15 Temmuz Destanını ve o gün şehit olan değerli şehitlerimizi ve gazilerimizi anma adına önemli bir haftadayız. 15 Temmuz, ülkemiz üzerinden oynanan oyunun önemli bir halkasıydı. Bu halkalar daha devam ediyor, bitmedi. Halkımızın feraseti bunu çok güzel bir şekilde gördü ve tepkisini anında ortaya koydu.” diye konuştu. 

Halkımızı etkinliklere davet ediyoruz

Fotoğrafın önemine değinerek sözlerine devam eden Vali Tutulmaz, “İşte o gün yaşanan ve ondan sonraki süreçte yaşanan kahramanlıklar birlikte davranabilme ve ülkeye sahip çıkabilme adına yapılanlar burada fotoğraflarla bizlere sunuluyor. Fotoğraf gerçekten de bir kare ama sayfalarca, kitaplarca anlatılacak olayı küçük bir şekilde yakalayabiliyor. Buradaki her karede bunu görüyoruz. Bu haftaki etkinliklerin dolu dolu geçmesini diliyoruz, halkımızı bu hafta kapsamında gerçekleşecek etkinliklerde görmek istiyoruz. Allah bu millete tekrar bu tür sıkıntılar yaşatmasın diyor ve hepinize saygılarımı sunuyorum.” dedi. Konuşmaların ardından serginin açılışı yapılarak sergide yer alan fotoğraflar başta Vali Tutulmaz olmak üzere tüm protokol üyelerince incelendi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bağımsızlığı, bir, kez, daha, anladık,
Yorumlar
Haber Yazılımı