Haber Detayı
16 Eylül 2015 - Çarşamba 20:54 Bu haber 293 kez okundu
 
Başkan Çoban Mehteran takımı ile bir araya geldi
Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Afyonkarahisar Belediyesi Musiki Eğitim Merkezi Mehteran Takımını Lezzet Durağı’nda ağırladı.
Gündem Haberi
Başkan Çoban Mehteran takımı ile bir araya geldi

Düzenlenen akşam yemeğinde Mehteran Takımı’nın performansından duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Burhanettin Çoban; gerek il protokolünün gerekse halkımızın Mehteran Takımı’ndan övgüyle söz ettiğini belirtti.

Büyük taktir topladı

Mehteran Takımı’nın bu yıl düzenlenen Zafer Haftası etkinliklerinde önemli bir görevi ifa ettiğini söyleyen Başkan Çoban, Genelkurmay Başkanlığı’na bağlı Kuvvet Komutanlıklarını temsilen ilimize gelen askeri erkânın gösterileri ilgiyle takip ettiğini söyleyerek takdirlerini ilettiklerini ifade etti. Mehteran Takımı’na bir de müjde veren Başkan Burhanettin Çoban, Uydukent Bölgesinde kurulacak Kültür Merkezi’nde konservatuar etkinliklerinin yapılabileceği bir salon oluşturacaklarını açıkladı.

“Teklif geldiğinde hiç düşünmeden kabul ettik”

Musiki Eğitim Merkezi’nden Ebubekir Özen ve arkadaşlarının Mehteran Takımı kurmak istediklerine yönelik teklifini aldığında hiç düşünmeden kabul ettiklerini söyleyen Başkan Çoban;  “Bundan iki buçuk yıl önce Ebubekir Özen Hocamız arkadaşları ile birlikte bizi ziyaret ettiler. ‘Afyonkarahisar’da Mehter Takımı kurmayı arzu ediyor, çok güzel olacağına inanıyoruz” deyince hiç düşünmeden bu işin sevdalısı olarak “Bize sizi Allah gönderdi, bundan daha güzel teklif olur mu” dedik. Hemen bismillah dedik başından bu tarafa destek olan arkadaşlarımızın da desteği ile güzel takımı oluşturduk. Sizlerde büyük fedakârlıklar ortaya koyarak bizim içimizde var oldunuz. Bu takımı yeşerttiniz, yaşattınız, geliştirdiniz ve toplumdan, büyüklerimizden, protokolümüzden övgü alacak düzeye getirdiniz. Bundan dolayı hepinize, kimin emeği geçmiş ise görünen, görünmeyen baştan beri hepsine Afyonkarahisar halkı adına tarihi sorumluluk adına bizi, geçmişimizle, tarihimizle biraraya getirdiğiniz için teşekkür ediyorum. Burada bulunamayanlara da teşekkürümüzü iletirseniz mutlu olacağımı ifade ediyorum” dedi.

“İlk teşekkürü misafir komutanlar yaptı”

Mehteran Takımı’nın gösterilerinin tüm kesimler tarafından beğeniyle takip edildiğini kaydeden Başkan Çoban;  “Bildiğiniz üzere Genelkurmay Başkanlığımızın programı gereğince Zafer Haftlarında Genelkurmay Başkanlığı Mehteran Takımı görev almakta idi.  Geçen yıl sizler sadece Şuhut’ta görev almıştınız ancak bu sene hem Şuhut’ta hemde Afyonkarahisar’daki törenlerde Afyonkarahisar Belediyesi Musiki Cemiyeti Mehteran Takımı görev yaptı. Resmi programlardaki ilk önemli görevinizi çok güzel bir şekilde başardınız. Zafer Haftası dolayısıyla ilimize her yıl Genelkurmay Başkanlığı tarafından görevlendirilen kuvvet komutanlıklarının temsilcileri yıllardan beri eşleri ile birlikte bu törenlere gelir. İlk teşekkürü onlar yaptılar, “Başkanım tebrik ederiz, takım çok güzel bir etkinlik ortaya koydu” şeklinde memnuniyetlerini ortaya koydular. Sonra Sayın Valimiz başka bir yerde teşekkürünü ilettiler, yine halkımızdan sizlerden övgüyle bahseden birçok vatandaşımız oldu.” dedi.

Uydukent’e dev kültür merkezi

 Uydukent bölgesinde yeni  devasa bir Kültür Merkezi oluşturacaklarını söyleyen Başkan Çoban; “Kiler Marketin hemen arkasında mülkiyeti Belediyemize ait olan önünde 40 bin metrekare yeşil alan bulunacak yeni bir Kültür Merkezi yapacağız.  İçerisinde modern ses ve ışık sistemi ile modern sahnesi ile konservatuvarı, konferans, tiyatro, gibi etkinliklerin yapılabileceği salonu yapacağız.  Bu konuda Devlet Tiyatrolarının sanat yönetmenleri bizlere danışmanlık yapıyor.  Büyükşehirlerde bile zor görebileceğimiz bir yeri Afyonkarahisar’a kazandıracağız. Bu konservatuarlarımızda sizler, musiki topluluklarımız, okullarımız, yada ferdi olarak vatandaşlarımıza sınıflarda çeşitli enstrümanların dersleri verilecek. Konservatuvarımızı, üniversitemizin konservatuvarı ile birlikte projelendiriyoruz.  Allah izin verirse en geç 2016 yılının Mayıs ayında Kültür Merkezi’ne kazmayı vuracağız. Bir yıl içerisinde tamamlamayı planlıyoruz.  Konservatuvarımız sadece Mehter Takımımız değil,  musiki yani her türlü sanat müziği, halk müziği batı müziği, tasavvuf musikisi her türlü topluluğuna hizmet edecek şekilde planlanıyor. Bölgeye aynı zamanda termal su getirerek jeotermal  hamam, spor salonu, müzik aletleri müzesi, Erkekler Lokali, bin kişilik bir spor salonu yapacağız. Kısacası burası devasal bir yatırım olacak” şeklinde konuştu. Mehterbaşı Yusuf Akkün ise Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’a Mehteran Takımı’na gösterdiği ilgi ve desteklerinden dolayı teşekkür etti.Lezzet Durağı’nda düzenlenen programa Yüntaş Genel Müdürü Mehmet Sarlık, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Emel Sarlık, Mevlevi Müze Sorumlusu Hasan Özpunar’ın yanı sıra Mehteran Takımı ekibi katıldı

Kaynak: Editör:
Etiketler: Başkan, Çoban, Mehteran, takımı, ile, bir, araya, geldi,
Yorumlar
Haber Yazılımı