Haber Detayı
01 Ağustos 2019 - Perşembe 11:05
 
Bedesten çarşısına esnaftan tam puan
Afyonkarahisar'ın Sandıklı İlçesi'nde bulunan Bedesten Çarşısı'nda bulanan işini severek yapan esnaflarla keyifli röportajlar gerçekleştirdik. Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl'den memnun olduklarını belirten esnaflar sektörleri ile ilgili olarak piyasa değerlendirmelerinde bulundu.
İlçeler Haberi
Bedesten çarşısına  esnaftan tam puan

Yaklaşık bir yıl önce Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl'ün açtığı, esnaflar için verimli iş alanı yerli ve yabancı turistler için gezi amaçlı yoğun ilgi odağı olan Bedesten Çarşısı  ayrı ayrı pek çok iş alanında esnaflara kapısını açtı. Akşam saatlerinde Bedesten Yaz Akşamları Sandıklı Halkından yoğun ilgi aldı.

"MUSTAFA ÇÖLE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUZ"

Müşterisine spor malzemeleri sunan 29 yıllık esnaf Ali Yeşilyayla ile yaptığımız röportajda kendisinden yaptıkları çalışmaları dinledik. Yeşilyayla," Ben 29 yıllık esnafım ve spor malzemeleri satıyorum. Son 10 yıldır havuz bonesi üretiyorum ve 1 yıl öncesinde Belediye Başkanımız Mustafa Çöl'ün  burayı yapmasından sonra burayı bize kiraya verdi öncelikle kendisine çok teşekkür ediyorum. Daha önce üretimimizi 30 metre kare kadar bir yer de yapıyorduk şuan ise 350 metre kare alanda çalışıyoruz. Bundan dolayı işlerimiz en 3 katı arttı ve İstanbul, İzmir, Elazığ ve Bursa gibi bölgelere havuz bonesi gönderiyoruz. Otellerin çoğuna ve toptan malzeme satan yerlere sürekli gönderimler yapıyoruz. Günlük üretim kapasitemiz 2000 adet her türlü baskıyı yapabiliyoruz ayrıca reklam tişörtü gibi üretimler de yapıyoruz. Atölyemiz de çalışanların yanı sıra da evlere de makine vererek ev hanımlarına iş imkanı sunuyoruz" ifadelerini kullandı.

BEDESTEN'DE KADIN ESNAF AĞIRLIKLI

Bedesten Çarşısı'nda bulunan Gül Çeyiz'in sahibi Gülçağ Ulusoy  sektörüyle ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu. Ulusoy," Bedesten Çarşısı'nda Gül Çeyiz olarak vatandaşlarımıza hizmet vermekteyim. Dükkanımızda çeyiz ve organizasyon adına her şey mevcut. Hepimizin bildiği gibi bir kriz vardı ve bundan dolayı düğünler organizasyonlar ertelenmiş durumda. Ama yeni yeni işlerimiz rayına girmiş durumda artık yavaş yavaş piyasalarda para dönmeye başladı. Bizim tek sıkıntımız deneyimli eleman bulmak oluyor bu konu da sıkıntı çekiyoruz. Biz maddi odaklı değil gönül odaklı işler yapıyoruz. Sandıklı Belediye Başkanımız Mustafa Çöl'de gerçekten Bedesten'e çok önem veriyor.Sizin de şahit olduğunuz gibi Bedesten Yaz Akşamları adı altında her hafta bir etkinlik düzenliyoruz. Bu etkinlikte halkımız buraya geliyor ve eğlenceli vakitler geçiriyor. Buranın ayrı bir özelliği ise esnafın genel olarak kadın olması ve KOSGEP destekli çoğu dükkan yani kadın girişimcilere önem veriliyor. Başkanımızda elinden gelen her şeyi yapıyor. Ben buradan Belediye Başkanımız Mustafa Çöl'e çok teşekkür etmek istiyorum ve bütün vatandaşlarımızı buraya bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

"BİZ ESNAF OLARAK MEMNUNUZ"

Bedesten Çarşısı'nda çalışmakta olan Habihal Cafe'nin sahibi Bayram Acar Bedesten ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu. Acar," Öncelikle ben Sandıklı Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Çöl'e teşekkür ediyorum çünkü Sandıklı'mıza çok güzel bir yatırım yaptı. Burası Bedesten Çarşısı ve Sandıklı'nın kendine özgü kültürünü koruyan ve yeniliklere açık olan bir yer. Burada her hafta konserler veriliyor biz esnaf olarak çok memnunuz. Cafemizin isminin anlamı ise sohbet etmek muhabbet kurmak gibi manalardır. Türkiye genelinde bir kriz söz konusu olduğu işler genel olarak durgun ama artık yavaş yavaş artmaya başladı. Bu işler emek sarf edersen kazanırsın ben rabbime şükrediyorum" dedi.

BEDESTEN'DEN YURT DIŞINA İHRAÇ

Birbiroğlu Bakırcılık olarak babasının mesleğini devam ettiren kadın esnafımız Ayşe Hanımdan  bakırcılık ile ilgili bilgiler edindik. Ayşe Hanım,"  Birbiroğlu Bakırcılık olarak hediyelik eşya, süs eşyaları, mutfak ihtiyaçları gibi pek çok ürünlerimiz var. Ben babamın mesleğini devam ettiriyorum bura da bakırın tarihi çok eski tarihlere dayandığı için hem otantik hem de modern ürünleri bulunduruyoruz. Ülke içi satışların haricinde Yurtdışı satışlarımız da var babamla birlikte devam ediyoruz. Belediye başkanım Mustafa Çöl'e de ilgi ve alakası için çok teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

ÖZEL AYSEL BÜYÜKKORKMAZ

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bedesten, çarşısına, , esnaftan, tam, puan,
Yorumlar
Haber Yazılımı