Haber Detayı
12 Haziran 2016 - Pazar 15:41 Bu haber 2456 kez okundu
 
Bir Başarı Hikâyesi: “Ekmek Teknesi”
Afyonkarahisar’da Sultan ve Sezai Çiftçi isimli girişimci çift, 6 yıl önce yöresel ürünler yapmak için açtığı imalathaneleri bugün iki tane Ekmek Teknesi adı altında 20 kişi istihdam eden işletme haline geldi.
Ekonomi Haberi
Bir Başarı Hikâyesi: “Ekmek Teknesi”

Afyonkarahisar’da yöresel ürünler imalathanesi fikrini eşiyle beraber düşündüklerini ifade eden İşletme Sahibi Sultan Çiftçi, kalitesinin tescillendiğini ve vatandaşlar tarafından tutulduğunu vurguladı.

 6 yıl önce küçük bir imalathane olarak işe başladıklarını bugün iki işletme ve 20 kişiyi istihdam eden bir işletme haline geldiklerini belirten Çiftçi, başarı serüvenini şöyle anlattı:

“İŞKUR’un girişimcilik kursuna katıldım. Daha sonra devlet desteklerinden yararlandım. İmalathanemizde yöresel ürünlerimiz olan bükme, katmer, gözleme ve ev ekmeği yaptık. Bu süre içerisinde vatandaşlar yaptığımız ürünlere büyük ilgi gösterdiler. Afyonkarahisar bizim ürünlerimizi çok beğendi. Bizi tanıyanlar dışında ürünlerimizin tadını alanlar bizden vazgeçemiyor. Ekmek Teknesi markasıyla şehrimizde ikinci işletmemizi açtık. İlk önce sadece ben ve eşimle çalışıyorduk. Şuanda iki işletmende toplam 20 kişiye ekmek kapısı olduk. İleriye dönük projelerimiz var. Damak tadımızla Afyonkarahisar’da başarılı olduğumuzu düşünüyorum. İnşallah ileri zamanlarda il dışına ürün göndermeyi planlıyoruz.”

“Ramazanda vazgeçilmez haldeyiz”

Afyonkarahisar’da yöresel ürünlerin ramazan ayında iftar ve sahur vakitlerinin vazgeçilmezi olduğunu dile getiren Çiftçi, bu tür işletmelerin girişimci kadınlara örnek olduğunu kaydetti.

İlk başlarda yöresel ürünlere insanların pek ilgi göstermeyeceklerini düşündüklerini belirten Çiftçi, ama vatandaşlardan gördükleri bu kadar yoğunluğa şaşırdıklarını ifade etti.

“Devletimizden ciddi destek gördük”

Girişimci eşine ve onun ‘Ekmek Teknesi’ fikrine tam destek veren Sezai Çiftçi de şunları kaydetti:“Ekmek Teknesi işletmesinin 6 yıl önce eşimin girişimcilik sertifikası alması sonucu kuruldu. Şuanda da İşkur’dan yine destek alıyoruz. Devletimizin işletmemize ciddi anlamda katkısı var. Özellikle bu destekler sürekli devam ediyor. Eşimde bu desteklerden yararlanıyor. Şuanda ikinci işletmemizi açtık. Toplamda da 20 kişiye ekmek kapısı olduk. İleriki zamanlarda başla projelerimizde var.”

Devletin kriz ortamında bile her türlü desteği verebildiğini dile getiren Çiftçi, Sigorta ve eleman maaşı desteklerinin işletmenin ilerlemesini sağladığını vurguladı.

Ekmek Teknesinde Afyonkarahisar’ın yöresel ürünlerinin imalatının yapıldığını belirten Çiftçi, “Şehrimizle özdeşleşmiş, bükme, katmer, ağzıaçık ve köy ekmeği yapıyoruz. Yine ramazan ayında olduğumuzdan dolayı pide yapıyoruz.  Vatandaşlarımızda çok büyük ilgi gösteriyor. Ürünlerimiz herkes tarafından beğeniliyor” diye konuştu.>>>Arif Yavuz Numan Bangir

Kaynak: Editör:
Etiketler: Afyon, Ekmek, Teknesi,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Bir Başarı Hikâyesi: “Ekmek Teknesi”
Bir Başarı Hikâyesi: “Ekmek Teknesi”
Bir Başarı Hikâyesi: “Ekmek Teknesi”
Bir Başarı Hikâyesi: “Ekmek Teknesi”
Bir Başarı Hikâyesi: “Ekmek Teknesi”
Bir Başarı Hikâyesi: “Ekmek Teknesi”
Yorumlar
Haber Yazılımı