Haber Detayı
24 Kasım 2015 - Salı 20:02
 
BU HAYATTA HERKES ÖĞRETMENDİR
24 Kasım Öğretmenler günü kapsamında Atatürkçü Düşünce Derneği anlamlı bir etkinliğe imza atarak Geleceğimizi yetiştiren öğretmenlerimizin gününü kutladı. ADD Başkanı Cengiz, “Aslında bu hayatta herkes öğretmendir. Yeter ki öğrenmek istesin yeter ki öğretmek istesin” dedi.
Gündem Haberi
BU HAYATTA HERKES ÖĞRETMENDİR

Seminere ÇYDD temsilcileri, CHP Merkez İlçe Başkanı Kemal Demirkırkan, çok sayıda öğretmenler, öğrenciler ve basın mensupları katıldı.

EĞİTİMDE SEVGİYİ VEREN ÖĞRETMEN

Başkan Veli Cengiz konuşmasında şunları vurguladı “Bugün 24 kasım öğretmenler günü. Baş öğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve ebediyete geçmiş olan tüm öğretmenlerimizi hürmetle, minnetle, sevgiyle anıyorum. Kabirleri cennet olsun inşallah. Öğretmen eğitimde sevgiyi veren o. Öğretimde saygıyı veren o. Baş yapıda bir mimar titizliği ve saygıyla dayanma gücünü tüm öğrencilere öğreten o. İşte bu nedenle Atatürk bir gün bir toplantıda arkadaşlarına şunu soruyor. ‘Ben kimim ? Beni nasıl tanımlıyorsunuz ?’ Silah arkadaşları şöyle yanıtlıyor ‘Vatanı kurtaran, cumhuriyeti kuran sizsiniz Paşam’. Atam ‘Geçin geçin bunları. Beni başka nasıl tanırsınız ?’ diye soruyor. Kimse istenilen cevabı söylemiyor. Sonra atam sözünü şöyle bitiriyor ‘Benim birinci görevim ve yaptıklarım öğretmenliktir. Ben bu milletin ve tüm dünyanın iyilikten, güzellikten yana olmasını öğretmeye çabaladım’ şeklinde ifade etmiştir.”

ÖĞRETMEK ÖĞRENMEYLE BAŞLAR

Cengiz şu ifadeleri kullandı, “Atatürk iyi bir öğretmendir. Atatürk 10 kuruşluk  harçlığının yarısını kitap alarak öğrenciliğini bitirmiştir. Öğretmek öğrenmeyle başlar. Eğer sen öğrenmeyi boşladıysan öğretmen olamazsın. Öğretmen eriyen bir mum gibi ışıldattıklarıyla yaşar. Öğretmen öğrencinin kanatlarını kırpan değil kanatlandıran kişidir. Kanat takan kişidir ve onu yeryüzünden gökyüzüne bir füze hızıyla fırlatan insandır. Yeter ki sevmekle başlasın işe. Size bir anımı anlatacağım. Bir gün sebze pazarına gittim. Bir tezgahtar bana birden heyecanlanarak ‘Buyrun hocam’ dedi. ‘Elma alacaktım’  dedim. Tabi hocam seçin buyrun dedi ve benim seçtiklerimden birini bir poşete diğerini diğer poşete atıyordu. En son 2 poşet oldu ve ben diğer poşeti kabul edemeyeceğimi söyledim . O ise, ‘Hocam ben sizin öğrencinizdim. Bu poşet oğluma sizin ellerinizden doldurulmuş elma’ dedi. İşte öğretmenlik budur. Biz öğrencimize her şeyi vermeye çalıştık, verdik, dokunduk. Küçükte olsa karşılığını alıyorsunuz  bu ince dokunuşların. Şu şiiri de tüm öğretmenlere ve öğretmen olmak isteyenlere söylemek istiyorum. Aslında bu hayatta herkes öğretmendir. Yeter ki öğrenmek istesin yeter ki öğretmek istesin.

Ben öğrenci, sen öğretmen;

Başarırsam hüner senin,

Kazanırsam zafer senin

Ama birde kaybedersem

Yok diyecek başka sözüm;

Yorum senin, yorum senin öğretmenim...”>>> Tuğçe BAĞLIOĞLU

Kaynak: Editör:
Etiketler: afyon haber, atatürkçü, düşünce, derneği,
Yorumlar
Haber Yazılımı