Haber Detayı
20 Ağustos 2019 - Salı 13:32
 
Bu türbelerin kapıları neden kilitli?
Kadınana, Sahipler Sultan ve birçok aralarında bulunduğu tarîhi şahsiyetlerin türbeleri, yıllardır kapalı.
Gündem Haberi
Bu türbelerin kapıları neden kilitli?

Kısa bir süre bu yana açık olan türbelerin kapılarına, bilinmeyen bir neden ile kilit vuruldu. Türbelerin açılmasıyla ilgili isteklere Kültür Bakanlığı kulaklarını tıkamış durumda. Ziyaret edip tarihî simalara dua etmek isteyen halk ise bu duruma tepkili.
Türbelerin kapısı kilitli yetkililer sessiz
Ülkemiz insanı ecdadını çok seviyor, ondan her daim övünerek bahsediyor olsa da onların hatırasına hakkıyla sahip çıkmayı maalesef başaramıyor. Bu konuda binlerce örnek sıralamak mümkün; fakat son günlerde yaşanan tek bir örnek üzerinde durmak bile bu garabetin boyutunu anlamaya yetebilir. İstanbul'da bulunan en önemli türbelerin kapısı görevli eksikliği nedeniyle uzun zamandır kilitli. O çok meşhur bürokratik anlaşmazlıklardan, tarihî ve kültürel değere sahip türbeler de nasibini aldıAfyonkarahisar’da yerli ve yabancı birçok ziyaretçinin kapısından döndüğü türbelerin sayısı açık olanların 5 katı olmuş durumda. Üstelik kapalı türbeler içinde Kadınana Sahipler Sultan, Şehre Küstüm gibi tarihimize mal olmuş isimlere ait olanlar da var. Gelen ziyaretçilerin kapıdan dönmesi, pencere kenarlarından içeri bakma çabaları içine düştüğümüz içler acısı durumu göstermeye yetiyor. Kapısındaki kilit neredeyse paslanmak üzere olan türbenin bahçesini ve önemli şahsiyetlerin yattığı mezarlığı, ziyaret için gelenlerden çok, çay içip vakit geçirmek için gelenler dolduruyor. Yerli ziyaretçiler ülkelerinin bu konudaki tutumunu iyi bildikleri için durumu çok fazla garipsemese de yabancılar böylesine önemli yerlerin kapalı olmasını anlamakta güçlük çekiyor. 
Kadınana türbesi yıllardır kapalı 
Gezdiğimiz yol üzerinde aylardır kapalı olan türbelerden biri de Afyonkarahisar iline suya kavuşturan Kadınana’ya ait. Selçuklu Sultanı III. Alaaddin Keykubat’ın Afyon’a yerleşen ve Afyon halkı için hizmet eden Asiye, Melek Peyker ve Naime Gevher Hanım adlı üç kızına ait iki türbe vardır. Bunlardan ilki, Asiye Hatun için yapılmış, tek kubbeli kare planlı bir yapı olup, 1940’ta onarım görmüştür. Kemerli kapısı doğuya bakar. Türbede tek sanduka vardır. Kadınana caddesindeki bu türbede yatmakta olan Asiye Hatun, halk için çok sayıda mezar yaptırmıştır. Mevlevi (Türbe) Camii yakınındaki kırma çatılı, kârgir yapılı türbe içinde yatan Melek Peyker, açıktan gelen şehir suyunun ark içinde gelmesi için; Naime Gevher ise şehir içindeki kanalizasyon ve köprülerin yapımı için, bilgilerini ve maddi güçlerini ortaya koymuşlardır. Ziyaretçiler Kadınana’yı sandukasını görmek için pencerelere eğilip içeri bakmaya çalışıyor; ama nafile.. Bu kadar uzun süredir türbeyi kapalı tutmanın izahının olmadığını düşünen ziyaretçiler ecdat mezarını görmek için geldikleri onca yoldan kendilerini boş döndürmeye kimsenin hakkı olmadığını söylüyor. 
Ecdat yadigarı meşhur Afyonkarahisar türbelerinin kimi yıllardır kimi ise aylardır açılmayı bekliyor. Ziyaretçileri paslı kilidiyle geri çeviren en önemli sebep ise bürokratik çıkmazlar. Fakat türbeleri ziyarete gelenlerin hak ettikleri bir açıklamaya ihtiyaçları var. Türbelere aylardır neden istihdam yapılamadı ve hem tarihî hem de manevî değere sahip olan bu güzelim yapıların açılması için Kültür Bakanlığı neden hiçbir şey yapma ihtiyacı hmiyor? ÖZEL: Alaattin Yeşilçay

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bu, türbelerin, kapıları, neden, kilitli?,
Yorumlar
Haber Yazılımı