Haber Detayı
19 Ekim 2015 - Pazartesi 21:23
 
Çalışmalarımız, yeryüzünü aydınlatacaktır
Cihat Aşkın, “Bu çocuklarımız hepimiz için gelecekte birer gurur vesilesidir. İnanıyorum ki yakın zamanda Afyon’da örneğini gördüğümüz üzere diğer kentlerimizde, çeşitli semtlerimizde ki çalışmalarımız da aynen bu şekilde devam edip tüm yeryüzünü aydınlatacaktır” dedi.
Eğitim Haberi
Çalışmalarımız, yeryüzünü aydınlatacaktır

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Devlet Konservatuvarı’nın ev sahipliğinde CAKA Eğitim Sistemi Süreci Çalıştayı gerçekleştirildi. Çalıştay açılışında ülke çocuklarının evrensel eserlerin yanında kendi topraklarının ezgilerine hakim olmalarının önemine değinildi. Programın açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Cihat Aşkın, Cihat Aşkın ve Küçük Arkadaşları Projesi’nin (CAKA) 15. yılına girmesinin heyecanını yaşadıklarını söyledi.

 

 

VELİLER OLMASA BUNU BAŞARAMAZDIK

Aşkın, bu süreçte kat ettikleri mesafeyi, özellikle CAKA tarihinde ilk defa Türkiye’de tüm turnelerin başında olan şube başkanları ve öğretmenlerle biraya gelmekten mutluluk duyduğunu kaydetti. Aşkın “Afyon bizim için çok önemliydi. Küçük arkadaşlarımız sıfırdan işe başladılar. Daha önce hiç keman eline almamışlardı. Belki çok azı keman eğitimi almışlardı. Bu küçük arkadaşlarımız bize sahne de birbirinden güzel üç tane eser çaldılar. Amacımız da zaten buydu” dedi. Aşkın, “Çocuklarımızın bize yaşattığı güzellikler eşliğinde bizde bu güzelliklere farklı değerler katmamız sonra memleketimize, topraklarımıza, milletimize, dünyamıza farklı değerler katabilmemiz idi. Bunu başardığımızı görüyoruz. Çok mutluyuz ama veliler olmasa bunu başaramazdık. Çünkü velilerin evlerde çocuklarına verdikleri destek çok önemli” diye konuştu.

 

BU TOPRAKLARIN EZGİLERİNİ, HALK TÜRKÜLERİNİ…

CAKA çocuklarının bu toprakların ezgilerini, halk türkülerini, şarkıları çaldıklarını vurgulayan Aşkın şöyle konuştu:

“Bu toprakların türkülerinin yanında dünyaca kabul edilen değişik evrensel tarzda ki eserleri de çalabiliyorlar. Bu çocuklarımız hepimiz için gelecekte birer gurur vesilesidir. İnanıyorum ki yakın zamanda Afyon’da örneğini gördüğümüz üzere diğer kentlerimizde, çeşitli semtlerimizde ki çalışmalarımız da aynen bu şekilde devam edip tüm yeryüzünü aydınlatacaktır. Çalıştayımızın Bilim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Uğur Türkmen’e çok teşekkür ediyorum. Kendisi ülkemizin yetiştirdiği en önemli bilim adamlarından, sanat ve eğitim insanlarından bir tanesidir. Kendisine, AKÜ’ye ve emeği geçen tüm kurum ve kişilere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

SANATÇILARIMIZ BİZE GÜÇ VERİYOR

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Devlet Konservatuarı Müdürü Afyon CAKA Şube Başkanı Doç. Dr. Uğur Türkmen, “Sonuca bakıldığında hakikaten ben de gurur duydum. Afyon CAKA Öğrenci Orkestrası’nın icrası güzel oldu. Hem sürece hem de sonuca baktığınızda gerçekten güzel bir şey ortaya konuldu. Sayın Hocamız Prof. Dr. Cihat Aşkın’ın burada olmasından çok büyük mutluluk duyuyoruz. Böyle değerli sanatçıların yanımızda olmaları, paydaşlarımızın olması bize güç veriyor. Afyon verimli ve güzel bir toprak. Ne ekerseniz enteresan şekilde bir ürün alıyorsunuz.” diye konuştu. Program AKÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi Hakan Yılmaz’ın yönetmenliğini yaptığı “Türkiye’ye Kemanı Sevdiren Adam Cihat Aşkın ve Küçük Arkadaşları CAKA” belgesel gösterimi ile sona erdi.

 

AŞKIN VE TEZTEL RESİTAL VERDİ

Çalıştayın ardından dünyaca ünlü kemancı Prof. Dr. Cihat Aşkın ile Piyanist Gülden Teztel’in birlikte verdikleri resital yoğun ilgi gördü. Program; Wolfgang Amadeus Mozart’ın eserinin çalınması ile başladı. Daha sonra Robert Schumann’ın eseri ile devam eden resital; Necip Celal Andel’in “Özleyiş tangosu, Sarı Gelin” ve Azeri bir ezgi olan “Kız Belin İncedir İnce” ile devam etti.>>>Haber Merkezi 

afyon eğitim haberleri afyon haber

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çalışmalarımız,, yeryüzünü, aydınlatacaktır,
Yorumlar
Haber Yazılımı