Haber Detayı
21 Kasım 2016 - Pazartesi 15:59
 
“CAM’LA DANS EDİYORUZ”
Cam ;Estetiği , şeffaflığı , doğallığı ve kullanım alanı ile yaşamımızın olmazsa olmazı. Türkiye’nin alanında ki en büyük firmalarından Çıraylar Cam’ı , cam duayeni Fahrettin Çıray’la konuştuk….
Ekonomi Haberi
“CAM’LA DANS EDİYORUZ”

Cam ;Estetiği , şeffaflığı , doğallığı ve kullanım alanı ile yaşamımızın olmazsa olmazı. Türkiye’nin alanında ki en büyük firmalarından Çıraylar Cam’ı , cam duayeni Fahrettin Çıray’la konuştuk….

1-            Çıraylar Cam Ne zaman ve kim tarafından kuruldu?

Çıraylar Cam 1969 yılında Çıray Cam Ticaret olarak dedem Fahrettin Çıray tarafından Konya ‘da cam ve inşaat malzemeleri sektöründe faaliyete başlamıştır.

2-            Bugünlere geliş sürecinden bahseder misiniz?

1969 yılında dedemin kurmuş olduğu Çıray Cam Ticaret Konya Kapu cami civarında 50m² lik iş yerinde cam ve inşaat malzemeleri sektöründe gelişimini sürdürürken 1976 yılında Marangozlar Sanayinde 250m² lik bir iş yerine taşınmıştır. 1979 yılında dedemin vefat etmesiyle birlikte babam Naci Çıray 14 yaşında şirketin başına geçmiş ve amcam Hasan Çıray ile birlikte Konya ve diğer şehirlere cam ve inşaat malzemeleri sektöründe hizmete devam etmiştir.  Çıray Cam Ticaret 1997 yılında ÇIRAYLAR CAM İNŞAAT MALZEMELRİ SANAYİ ve TİCARET A.Ş. olarak kurumsallaşmış ve Türkiye çapında sektörel bir firma olmuştur. 1997 yılında bölge ihtiyacını karşılamak amacıyla ısı yalıtımlı çift cam tesisini üretime açmıştır. 1998 yılında dünya çapında lider olan birçok firmanın bayiliklerini alarak pvc alanında faaliyet gösterecek olan, pvc aksesuarları ve pvc destek sacı toptan satış bölümünü hizmete açmıştır.2003 yılında sektördeki gelişmeleri gözönünde bulundurarak bölge ihtiyacı olan Şişecam Düzcam Yetkili Satıcılığını ve Isıcam yetkili üreticiliğini almıştır, Isıcam üretimine ve toptan cam satışına bölge bayi olarak devam etmektedir. 2007 yılında da dünya lideri olan firmaların bayiliklerini almaya devam eden firmamız Asaş Alüminyum bayiliğini alarak alüminyum ve kompozit panel satışlarına başlamıştır.2013 yılında Enerji tasarrufunun öneminin artmasıyla birlikte dünya da enerji tasarrufu sağlayan cam üreticilerinin bayiliklerini alarak Konya’da bu firmaların tek sertifikalı üreticisi olmuştur.Müşterilerine hizmeti ilke edinen firmamız yatırımlarına devam ederek 2013 yılında yapmış olduğu Lisec Full Otomatik Isıcam Robot Hattı, Landglass Top Jet Convection Temper Hattı ve Intermac Otomatik Jumbo Cam Kesim Hattıyla birlikte kapasitesini arttırarak günümüzde 25.000m² kapalı alanda 3 Isıcam Hattı,2 Temper Hattı , 1 Lamine Hattı  ile üretimine devam etmektedir.Ülkesine daha iyi ve daha kaliteli hizmet edebilmek için Afyonkarahisar’a 1.500m² lik bir depo açarak buradan müşterilerimize toptan düzcam , alüminyum profil , kompozit panel ve pvc destek sacı satışlarında bulunmaktadır.2016 yılında Yücel Borunun bayiliğini alarak alüminyum cephe firmalarının kullanmış olduğu profillerin satışına başladık.Yaptığımız Yatırımlarla beraber 2016 yılında 650.000m² Isıcam , 500.000m² Temperli Cam , 250.000m² Lamine cam üretmeyi hedeflemekteyiz.

3-Piyasaya sunduğunuz ürünler ve hizmetler hakkında bilgi verir misiniz?

Çıraylar Cam olarak ŞİŞECAM DÜZCAM Yetkili Satıcılığı ve Isıcam Sistemleri Yetkili Üreticiliği ile Toptan Düz Cam, Isıcam , Cephe Camı , Temperli Cam , Lamine Cam satışlarımız bulunmaktadır. Alman devi GRETSCH UNITAS bayiliği ile firmamız pvc ve alüminyum sektöründe aksesuar satışı sunmaktadır. Asaş Alüminyum Bölge Yetkili Satıcısı olarak ta alüminyum profil ve kompozit panel satışları ve kompazit panel arkalarında kullanılan profillerin satışında bulunarak iş ortaklarımıza hizmet vermekteyiz.

4-Müşteri kitlenizden bahseder misiniz? Kimlere yönelik ne tür çalışmalarınız var?

                Bireysel projeler ,Toplu Konut Projeleri , Residance, Otel, Havaalanı, Avm gibi mimari camların kullanıldığı her alanda müşterilerimize hizmet veriyoruz.Genel olarak değerlendirdiğimiz de Cephe uygulama firmaları , pvc ve ahşap doğrama firmaları, inşaat taahhüt firmalarının bulunduğu mimari ve işlenmiş cam kullanan bütün sektörlerde faaliyet gösteren firmalara cam,alüminyum, aksesuar satışlarımız bulunmaktadır.Toptan Düzcam satışında ise iş ortaklarımızın ihtiyaçlarına göre palet bazında cam satışlarımız bulunmaktadır.2013 yılında ihracata önem vererek Azerbaycan ,Irak,Türkmenistan,Kazakistan başta olmak üzere, Avrupa ve Arap ülkelerine işlenmiş cam satışlarımız başlamıştır.

5- Afyonkarahisar da açmış olduğunuz depo birinci yılını doldurmak üzere bu konuda neler söylemek istersiniz?

Afyonkarahisar ve çevre illerinde  uzun yıllar çalışmış olduğumuz iş ortaklarımız bulunmaktaydı.2015 yılında almış olduğumuz kararla müşterilerimize daha yakın olabilmek , kaliteli ve hızlı hizmet verebilmek için 1.500m² lik satış deposu açtık.Açmış olduğumuz depomuzla beraber şirketimize yeni çalışma arkadaşlarımız katıldı. Kısa bir süre içerisinde firmamıza uyum sağlayarak şirketimize olan katkılarından ve başarılarından dolayı kendilerine buradan teşekkür ediyorum.  Afyonkarahisar da kurduğumuz depomuz ile daha önce çalıştığımız veya çalışmadığımız iş ortaklarımıza yakınlaşarak, düz cam ve düzcam ürünleri olan gürültü kontrolü, güvenlik, dekorasyon ve yalıtım camlarının bulunurluklarını arttırarak daha hızlı hizmet vermeye çalıştık.Asaş Alüminyum ‘un profillerinin ve kompozit panellerinin her çeşidini depomuzda bulundurarak , eskiden malzemenin gelmesi için bekledikleri süreleri ortadan kaldırdık. Alüminyum , pvc  aksesuarları ve kendimizin üretmiş olduğu   pvc destek sacıyla beraber alüminyum cephe, Alüminyum doğrama , pvc doğrama yapan iş ortaklarımıza daha da yaklaştık.Kompozit uygulamalarının arkasında kullanılan profilleri Eylül ayında depomuza getirerek alüminyum cephe ve doğrama işi yapan iş ortaklarımızın bir çok sıkıntılarını gidermeye çalıştık.  Bugün arkamıza baktığımızda 1 yıl gibi kısa sürede iş ortaklarımızın sevgisini ve güvenini kazanmamız bizi çok şereflendirdi. Kurmuş olduğumuz depoyu büyüterek her geçen gün iş ortaklarımıza verdiğimiz hizmeti bir ileri seviyeye çıkarmaya çalışacağız. Afyonkarahisar’a geldiğimizden bu yana bizlerden desteklerini ve sevgilerini esirgemeyen , bizlere yardımcı olan bütün cam dostlarımıza yürekten teşekkür ederim.

6-İnşaat sektörünün en kırılgan olan alanında faaliyet göstermek zor bir iş mi? Zorlukları ne?

Kırılgan bir malzemeyle ürünler çıkarmak kolay değil, işimizin belki de en zor kısmı kırıgan bir malzemeyle üretim yapmak.  Biz camları 6000 * 3210 mm ebatlarında Cam üretici firmalarından aldıktan sonra  bünyemizde bulunan ve sadece cam taşıması üzerine üretilmiş özel tırlarımızla fabrika sahamıza getiriyoruz. Buradan sonra zorlu bir serüven başlıyor. Son teknolojik makinelerimiz ve profesyonel kadromuzla camlar ile adeta dans etmeye başlıyoruz. Cam çok kırılgan bir malzeme olsa da makinelerimiz ve tecrübeli kadromuzla beraber başarıya ulaşıyoruz.Eski camcılar hep şöyle derler ‘Cam, ustasının elinde kırılmaz’… Evet bu konuya bende katılıyorum Cam,  ustasının elinde kırılmıyor. Üretimi aşamasını  tamamladıktan sonra müşterilerimize sevk ettiğimiz camları müşterilerimiz binaya montajını yapıyor. Proje tamamlandıktan sonra karşısına geçip baktığınızda üretimde yaşadığınız zorlukların hepsi bir heyecana ve mutluluğa dönüşüyor.

7-Camın bir inşaat için önemi nedir?

Eski binalara baktığımızda ısı kayıpları %70 oranında pencere ve camlardan kaynaklandığı görülmektedir.Enerji tasarruf camlarının üretilmesiyle birlikte camın binalarda ki önemi daha da artmıştır.Dünya da enerji tasarrufunun önemi her geçen gün artmakta, pahalı ve kıt olan enerji kaynaklarını verimli kullanarak ulusal boyutta tasarruf sağlamalıyız. Ülke olarak enerji kaynaklarının birçoğunu yurtdışından ithal ediyoruz.Bunun için de binalarda minumum düzeyde enerji kaynağı kullanacağımız hale getirecek enerji tasarruf camlarını kullanmalıyız.

8-Cam kullanıldığı alanda önemli bir görsellik sunuyor? Bu bir moda haline geldi diyebilir miyiz?

Cam bir binaya baktığınızda hem modernlik hem de bir estetiktir.Cam bizi kalın ve karanlık duvarlardan kurtararak hayata daha şeffaf alanlardan bakmamızı sağlıyor. İnsanlar binalar içerisine ne kadar fazla gün ışığı alırsa mutluluk dereceleri o kadar artıyor. Bununla birlikte insanların yaşam kalitesi yükseliyor. Eski binalarda sadece küçük pencereler bulunuyordu. Çünkü içeride ki ısıyı kaybetmek istemiyorlardı. Şimdi enerji tasarruf camlarının çıkmasıyla böyle bir sorun kalmadı. Güvenlik için lamine camlar ile artık hem güvenlik sağlarken hemde dışarıda ki gürültüden etkilenmiyorsunuz. Camda yaşanan olumsuzlukların yok olmasıyla birlikte cam cepheler bir moda değil, yaşam standardı haline geldi.

9-Konya ve Afyonkarahisar bu alanda hangi noktada?

İnşaat sektörüne ivme kazandıracak yasal düzenlemelerden biri olan kentsel dönüşüm yasası ile önümüzdeki 20 yıl içerisinde 6,5 milyon konut üretilmesi planlanmaktadır. Kentsel dönüşüm projelerinde inşaat malzemelerinin yerel kaynaklardan sağlanması ve enerji tasarrufu sağlayan ürünlerin kullanılması ülkemizde cari açığın düşürülmesine de olumlu etkileri olacaktır.

                Konya da standart camlardan hala kurtulamadık. Şu an yeni yapılan projelerin %55 i enerji tasarruflu sağlamayan camlar kullanmamaktadır. Pazarlama ekibimizin yoğun ve ısrarlı bir şekilde çalışmaları sonucu projelerin %45 ini nitelikli camlara döndürebiliyoruz. Afyonkarahisar’ın ikliminin soğuk olmasından dolayı enerji tasarrufu sağlayan camlara daha yoğun ilgi göstermesi gerekmektedir.Bunlar sadece bizim istememizle olmuyor , tüketici daha bilinçli hale gelerek  cam noktasında ısrarcı olmalıdır. Bu camları kullandığımızda ısınmak veya soğutmak için harcadığımız paraların %50 si cebimize kalmaktadır.Eskişehir Belediyesi yapılan projelerde enerji tasarrufu sağlayan camlar kullanılmadığında ruhsat vermemektedir. Biz belediyelerimiz ile görüşüyoruz. Bu nokta da onlardan yardımlarını bekliyoruz.  Çünkü enerji kaynaklarını yurt dışından ithal ediyoruz. Boşa harcayacak paramız yok….

10-         Sizin iş hayatına başlamanız nasıl oldu?

Ben çok yaramaz ve haylaz bir çocukmuşum. Sadece araba ile gezerken uyurmuşum. İlk iş yerine gittiğimde 2 yaşındaymışım. İş hayatına 2 yaşında başlamışım diyebiliriz  Okula başladıktan sonra yaz aylarında kesinlikle iş yerine giderdim , camlara bakardım üretimde dolaşırdım, personelimize yardım ederdim. Bu işten büyük zevk alıyordum.  Aktif olarak iş yerinde 2006 yılında üniversite ye başlamam ile birlikte oldu. Üniversite öğretimime devam ederken iş yerinde de kendimi geliştirip müşterilerimize hizmeti ilke edindim.

11-         Sektörünüzün sorunları nelerdir?

Sektörümüzdeki sorunlara baktığınızda tüm Türkiye de sanayicilerin yaşamakta olduğu kalifiye  personel sıkıntısı bulunmaktadır. Nitelikli personel yetiştirmek çok zor diyemiyorum , artık yetişmiyor. İnsanlar masa başı işlerde yüksek maaşlar alarak iş yapmak istiyor. İnsanların artık iş öğrenme , meslek edinme gibi bir niyeti yok. Bu noktada sıkıntılar yaşıyoruz. Kendi çalışma arkadaşlarımıza baktığımızda işini severek yapan kadronun 10-15 yıldır bizimle çalışan arkadaşlar olduğunu görmekteyim. 

Bir başka sorunumuz ise tüketicinin bir çoğunun bilinçli olmaması. İnsanlar iş yeri veya ev alırken nitelikli cam kullanımı noktasında daha dikkatli ve hassas olması gerekiyor. Isınmak veya soğutmak için harcadığımız paranın %50 si cebimizde kalacak. Bunun için tüketicinin bilinçli hale gelmesi gerekiyor.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “CAM’LA, DANS, EDİYORUZ”,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
“CAM’LA DANS EDİYORUZ”
“CAM’LA DANS EDİYORUZ”
“CAM’LA DANS EDİYORUZ”
“CAM’LA DANS EDİYORUZ”
“CAM’LA DANS EDİYORUZ”
“CAM’LA DANS EDİYORUZ”
“CAM’LA DANS EDİYORUZ”
“CAM’LA DANS EDİYORUZ”
“CAM’LA DANS EDİYORUZ”
“CAM’LA DANS EDİYORUZ”
Yorumlar
Diğer Haberler
PTT’den dijital dönüşüm yatırımları
PTT’den dijital dönüşüm yatırımları
Demirören medya’dan serteser’e ziyaret
Demirören medya’dan serteser’e ziyaret
Eskişehir gıda fuarı yarın kapılarını açıyor
Eskişehir gıda fuarı yarın kapılarını açıyor
Kadın girişimciler kurulu okuma kampanyası başlattı
Kadın girişimciler kurulu okuma kampanyası başlattı
Girişimcilik mülakatı tamamlandı
Girişimcilik mülakatı tamamlandı
Howden yurtdışı müteahhitlik projeleri üzerine yoğunlaşıyor
Howden yurtdışı müteahhitlik projeleri üzerine yoğunlaşıyor
Mermer sektörüne indirimli kargo imkanı
Mermer sektörüne indirimli kargo imkanı
Karavan festivaline çeşitli illerden 45 karavancı katıldı
Karavan festivaline çeşitli illerden 45 karavancı katıldı
Domates biber patlıcan fiyatları arttırıcan
Domates biber patlıcan fiyatları arttırıcan
ATSO’dan ispanya çıkarması
ATSO’dan ispanya çıkarması
Uluslararası sözleşme ve ticaret hukuku semineri düzenlendi
Uluslararası sözleşme ve ticaret hukuku semineri düzenlendi
Kaybolan Meslek Nalbantlığının Canlandırılması yapılıyor
Kaybolan Meslek Nalbantlığının Canlandırılması yapılıyor
ATSO’da uygulamalı girişimcilik eğitimi protokolü imzalandı
ATSO’da uygulamalı girişimcilik eğitimi protokolü imzalandı
Afyon’un yöresel lezzetleri gün yüzüne çıkıyor
Afyon’un yöresel lezzetleri gün yüzüne çıkıyor
Melek Yatırımcı Dr. Ekmekçi Uyardı, “Merkez Bankasının Döviz Mücadelesine Hazine  Kösteği”
Melek Yatırımcı Dr. Ekmekçi Uyardı, “Merkez Bankasının Döviz Mücadelesine Hazine Kösteği”
KOBİ Hastanesi projesi ulusal basında
KOBİ Hastanesi projesi ulusal basında
Hisarcıklıoğlu, atso’nun projesini örnek gösterdi
Hisarcıklıoğlu, atso’nun projesini örnek gösterdi
Çoban ve Sertser’den Fertillife Hastanesi’ne iade-i ziyaret
Çoban ve Sertser’den Fertillife Hastanesi’ne iade-i ziyaret
Mermerciler ABD yolcusu
Mermerciler ABD yolcusu
TOKİ, Afyonkarahisar’da 750 adet konut için ön talep topluyor
TOKİ, Afyonkarahisar’da 750 adet konut için ön talep topluyor
Toplam 119 Baraj ve Gölet…
Toplam 119 Baraj ve Gölet…
Müşterek meslek komitesi toplantısı yapıldı
Müşterek meslek komitesi toplantısı yapıldı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hızlı tren hattının Afyonkarahisar istasyonu Zafer Havalimanı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hızlı tren hattının Afyonkarahisar istasyonu Zafer Havalimanı'nda olacak”
Afyonkarahisar’ın Orman Alanı Arttı…
Afyonkarahisar’ın Orman Alanı Arttı…
İstihdam seferberliği hedefini birlikte başaracağız
İstihdam seferberliği hedefini birlikte başaracağız
Genç girişimciler’den dazkırı’da bir dizi ziyaret
Genç girişimciler’den dazkırı’da bir dizi ziyaret
Serteser, enerji ile ilgili talepleri bakan dönmez’e arz etti
Serteser, enerji ile ilgili talepleri bakan dönmez’e arz etti
KOBİ Hastanesi projesi için imzalar atıldı
KOBİ Hastanesi projesi için imzalar atıldı
Serteser, ankaralı sanayicilere “termal kente yatırım” çağrısı yaptı
Serteser, ankaralı sanayicilere “termal kente yatırım” çağrısı yaptı
TEKNOLOJİK SERAYI AFYONKARAHİSAR’A  10 YIL ÖNCE BİZ GETİRDİK”
TEKNOLOJİK SERAYI AFYONKARAHİSAR’A 10 YIL ÖNCE BİZ GETİRDİK”
Haber Yazılımı