Haber Detayı
06 Kasım 2017 - Pazartesi 11:47 Bu haber 1874 kez okundu
 
ÇAY SELEVİR SULAMASI İLE 87.600 DEKAR ZİRAİ ARAZİ MODERN SULAMA İLE SULANACAK
DSİ Afyonkarahisar’a yaptığı yatırımlarla münbit toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerde ki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Afyonkarahisar’da son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde önemli rol oynamaktadır.
Gündem Haberi
ÇAY SELEVİR SULAMASI İLE 87.600 DEKAR ZİRAİ ARAZİ MODERN SULAMA İLE SULANACAK

DSİ Genel Müdürü Murat ACU;’’DSİ olarakson 14 yılda Afyonkarahisar’da Afyonkarahisar’a yıllık 34 milyon m3 içmesuyu sağladık ve Afyonkarahisar şehir merkezi ve ilçelerimizin içmesuyu problemini kökünden çözdük. 35 baraj ve 17 gölet inşa ettik. 489.280 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yılda 538 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. 211 derenin ıslahını tamamladık. ’dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu’nun talimatıyla başlatılan ve büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında Afyonkarahisar ilinin de nasibini aldığını belirten DSİ Genel Müdürü ACU;’’30 Eylül 2017 tarihinde Afyonkarahisar Çay’da düzenlenen muhteşem törenle temeli atılan Çay Selevir Sulaması Yenilemesi çalışmaları hızla devam etmekte olup Selevir Sulaması Yenilemesinin tamamlanması ile 87.600 dekar zirai arazi modern sulama sistemleri ile sulanacaktır. İş kapsamında 28.208 m HDPE boru sahaya indirilmiş olup, boruların döşenmesi işlemi hızla devam etmektedir. ’dedi.

 

Projenin tamamlanması ile 2017 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 98.000.000 TL katkı sağlanmasının hedeflendiğini belirten Genel Müdür ACU;’’ DSİ olarak Toprak ve su kaynaklarının geliştirilmesine yönelik hazırlanan sulama ve depolama projelerinde maksadımız; tarımsal üretimi artırmak, tarımla geçimini sağlayan nüfusun refah seviyesini yükseltmek, artan nüfusun besin ihtiyacını karşılamak, sanayimizin hammadde ihtiyacını temin etmek, tarımın milli gelir içindeki payını artırmak, kırsal göçü önlemektir. Bu amaçlara ancak ve ancak sulama tesislerinin doğru ve planlı işletilmesi neticesinde ulaşılabilir. 1954 yılında teşkilatlanan ve ülkemizdeki su kaynaklarının planlanması, yönetimi, geliştirilmesi ve işletilmesinden sorumlu olan Genel Müdürlüğümüz; belirlenen hedeflere ulaşmak için çalışmalarına hızla devam etmektedir. ’dedi.

DSİ Genel Müdürü Murat Acu;‘’Son olarak bu projenin yapılmasında en büyük destekçimiz Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum. ‘dedi.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÇAY, SELEVİR, SULAMASI, İLE, 87.600, DEKAR, ZİRAİ, ARAZİ, MODERN, SULAMA, İLE, SULANACAK,
Yorumlar
Haber Yazılımı