Haber Detayı
24 Ocak 2014 - Cuma 00:00
 
Çocuk gelinlerin dramı sergileniyor
Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği’nin hazırladığı ‘Çocuk Gelinlere Hayır’ isimli sergi, Atatürk Kültür Merkezi’nde sergilenmeye başladı.
Magazin Haberi
Çocuk gelinlerin dramı sergileniyor

Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği’nin, İç Anadolu Bölgesi için özel olarak hazırladığı ‘Çocuk Gelinlere Hayır Sergisi' Atatürk Kültür Merkezi’nde açıldı. Saha araştırmalarından fotoğraflara çocuk gelinlerin hikayeleri, tanıklıklar, deneyimler, uzman görüşleri ve bilimsel gerçeklerin eşlik ettiği sergide ayrıca, Uçan Süpürge’nin çocuk yaşta evliliklerle ilgili çektiği kısa film ve belgeseller de gösterildi.

Bu sorun Doğu’nun sorunu değil

Çocuk Gelinler proje koordinatörü Gökşen Görgülü, Uçan Süpürge’nin 2006 yılından beri erken yaşta ve zorla evliliklerin önlenmesi için çalışan bir kadın örgütü olarak 81 ilde çalışmalarına devam ettiğini söyledi. Çocuk Gelinler projesinin kadınların yoğun isteği üzerine hazırlandığını belirten Görgülü, “Kadınlara ne istediklerini sorduğumuzda, eğitim ve istihdamı boşverin, bizim en büyük problemimiz erken evlenme dediler. Erken evlendirildikleri için hastalıklarla karşılaştıklarını, eğitim alamadıklarını, böyle olunca istihdama katılamadıklarını ve bunların zincirleme devam ettiğini söylediler. 2010 yılında da yurtdışı ziyaretlerimiz oldu. Çocuk gelinlerin en fazla olduğu Bangladeş, Hindistan, Nijerya’da çalışmalar yaptık. Oradaki gözlemlerimizi Türkiye’de uygulamaya çalışacağız” dedi. Görgülü, erken evliliklerin Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde yaşandığı konusunda halkın yanlış bilgi sahibi olduğunu, aslında çocuk gelinlerin ülkenin her yerinde olduğunu göstermek için bu sergiyi açtıklarını söyledi. İsmail Çavdar

Kaynak: Editör:
Etiketler: Uçan, Süpürge, Kadın, İletişim, Araştırma, Derneği’nin, hazırladığı, ‘Çocuk, Gel
Yorumlar
Haber Yazılımı