Haber Detayı
09 Kasım 2015 - Pazartesi 19:31
 
Danaya endoskopi operasyonu
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Veteriner Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezinde 6 aylık dananın rahatsızlığı, endoskopi yapılarak belirlendi.
Eğitim Haberi
Danaya endoskopi operasyonu

İhsaniye ilçesindeki Aşağıtandır köyünde hayvancılık yapan Ahmet Çakmak (35), istifra şikayeti nedeniyle danasını AKÜ Veteriner Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezine götürdü. AKÜ Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Turan Civelek gözetiminde, Volkan Yaprakçı ve Durmuş Fatih Başer tarafından rahatsızlığının tespiti için hayvana endoskopi yapıldı.

 

MİDESİNDE YABANCI CİSİM…

Yaprakçı, yaptığı açıklamada, bu tür rahatsızlıkların genellikle yanlış yeme geçilmesi nedeniyle yaşandığını belirterek, “6 aylık dana 10 gün önce başlayan yemek yememe ve sürekli istifra yüzünden güçsüz düşmüş” dedi. Kliniğe getirilen dananın radyografik inceleme ve muayenesinde genel durumunun bozuk olduğunun gözlendiğini ifade eden Yaprakçı, midesinde yabancı cisim olabileceğinden şüphelendiklerini söyledi. Bunun üzerine endoskopi uygulandığını anlatan Yaprakçı, “Endoskopik yöntemle, sindirim sistemine en az zararla midesine girilerek, herhangi bir tıkanıklık yaratan cisim olup olmadığına baktık. İlerlemiş düzeyde şiddetli ‘eroziv-ülsaratif özafajit’ teşhisi konuldu” diye konuştu. Yaprakçı, bir süre ilaç tedavisi uygulanacak hayvanın kısa sürede sağlığına kavuşmasını beklediklerini sözlerine ekledi.>>>Haber Merkezi

Kaynak: Editör:
Etiketler: afyon, akü, veteriner,
Yorumlar
Haber Yazılımı