Haber Detayı
21 Haziran 2019 - Cuma 15:44
 
Deprem bilincinin farkında değiliz
İlimizin sevilen isimlerinden Afyon Sigorta Acentaları Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Özerdem Zorunlu Deprem Sigortası ile ilgili olarak Hisar Gazetesi aracılığı ile vatandaşlara detaylı bilgi aktardı. 27 yıldır Sigorta Acentalığı yapan ayrıca dernek başkanı olan Bekir Özerdem vatandaşların daha bilinçli olması gerektiğini söyledi.
Ekonomi Haberi
Deprem bilincinin farkında değiliz

İnsanların deprem sigortası yaptırma oranı ile ilgili bilgi aktaran Özerdem, "Bizim ülkemiz de insanlarımızı bilinçlendirme konusu kanayan yaralarımızdan bir tanesi ve sigorta sektöründe en önemli olanlarındandır. Türkiye'de maalesef sigorta bilinci diğer ülkelerle kıyasladığımız zaman hala daha üst düzeyde değildir. Bunu örneklendirmek gerekirse Türkiye Cumhuriyeti'nde devletin zorunlu olarak adlandırdığı DASK hariç poliçelerde çok ciddi bir yaptırım diğer sigorta ürünlerinde bilgi sahibi olmadığı için diğer sigorta branşlarında bilinçten bahsedemiyoruz" ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE DEPREM GERÇEĞİ İLE KARŞI KARŞIYA"

 Türkiye'nin deprem bölgesinde olduğunu ve hala DASK oranının düşük olduğunu söyleyen Özerdem,"Türkiye deprem bölgesinde olan bir ülke ve ülkenin büyük bir çoğunluğu depremle iç içedir. Ülkemizde depremden kaynaklanan hasar bir sürü örneklerle verilebilecek bir durumdur. DASK zorunlu olduğu halde çük üzgünüm ülke de dask poliçesi yaptırma oranı yüzde 50' dir. Bu yüzde 50 ise elektrik,su dairesi tapu daireleri gibi resmi kurumlarda bina mecburi yapılan poliçelerdir. Halk depremle iç içe olduğu gerçeğinin ve her an depremle yüz yüze olabileceği gerçeğinin farkında değil maalesef. Halkımız depremde dolayı değil de elektrik, su ve doğalgaz gibi abonelikler için DASK yaptırıyorlar. Bu çok sıkıntılı bir durum yüzde 50 oranının yüzde 70-80 bandına gelmesi gerekir. Ama buna rağmen sigorta bilinirliği ülke de az olduğu için DASK oranı da düşüktür. Yapacak bir şey de yoktur burası Türkiye Cumhuriyeti'dir" şeklinde konuştu.

YARARINIZA DÖNÜŞECEK OLAYLARA İMZA ATIN

Sigorta acentalığın da dikkat edilmesi gereken hususlara da değinen Özerdem," Şu an sigorta acentaları kağıt parçaları satan kıvamdayız. Bizden satın alınan ürünler dokunabileceği, orjinal mi değil mi kontrol edemeyeceği için bileşik ve kendini ispatlamış, isim bilinirliği yüksek acentaların tercih edilmesinden yana alternatiflerini kullanırlarsa sigorta tüketicisi için herhangi bir sıkıntı olmaz kanaatindeyim. Türkiye' de 40'a yakın elementer şirket var Afyon şehir merkezinde 54, il genelinde 120'ye yakın sigorta şirketi vardır. Sigorta poliçesi ürünleri satan bir sürü alternatif dağıtım kanalları bulunmaktadır. Sigorta tüketicilerinin bankaları değil, direk internet üzerinden hizmet sağlayan siteleri değil, yerleşik uzandığı zaman da tutabileceği sigorta acentalarını tercih etmesi ve en ufak bir problem halinde kesinlikle kendilerinin yararına dönüşecek olaylara imza atmaları için yeterli olacaktır" dedi.  AYSEL BÜYÜKKORKMAZ/ÖZEL Hisar

Kaynak: Editör:
Etiketler: Deprem, bilincinin, farkında, değiliz,
Yorumlar
Haber Yazılımı