Haber Detayı
27 Kasım 2015 - Cuma 17:20
 
DEPREM SENARYOLARI MASAYA YATIRILDI
AKÜ Mühendislik Fakültesi öğrenci kulüplerinden İnşaat Mühendisliği Kulübü tarafından düzenlenen “Türkiye’nin Deprem Sorunları Üzerine Düşünceler” konulu konferans, Ahmet Necdet Sezer Kampusü Mühendislik Fakültesi konferans salonunda gerçekleştirildi.
Gündem Haberi
DEPREM SENARYOLARI MASAYA YATIRILDI

Gazi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Altın’ın davetli konuşmacı olarak katıldığı konferansa inşaat mühendisliği öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

BİRİKİMLERİNE FARKLI SAĞLAMAK İÇİN

Konferansın açılış konuşmasını yapan AKÜ Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Ergün, İnşaat Mühendisliği Kulubünün faaliyet alanları ve amaçları hakkında bilgi verdi. Ergün, kulübün temel amaçları arasında düzenlenen bu tür etkinliklerle, özellikle inşaat mühendisliği öğrencilerinin akademik bilgi birikimlerine farklı açıdan katkı sağlamak ve uygulamaya yönelik yeniliklerden ve malzemelerden haberdar etmek olduğunu belirtti. Ergün, konuşmacı Prof. Dr. Sinan Altın’a konferansa sağladığı katkıdan ve İnşaat Mühendisliği Kulübü yönetimine organizasyon çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

CAN  VE MAL KAYBINA NEDEN OLUYOR

Daha sonra söz alan Prof. Dr. Sinan Altın ise Türkiye’nin inşaat mühendisliği eğitimi ve bu eğitimde karşılaştıkları sorunlarla ilgili bilgi verdi. Altın, konferansında kaydettiği ilgili veriler ışığında değerlendirme yaparak, gelecekte nasıl bir sektörün öğrencileri beklendiğini de anlattı. Türkiye’de meydana gelen afetler içerisinde daha az olan depremlerin daha fazla can ve mal kaybına neden olduğunu ifade eden Altın, bunların nedenleri incelendiğinde çıkan sonuçlarda yeterli mühendislik hizmetlerinin verilmediği, nitelikli malzemeler kullanılmadığı ve projelendirmelerdeki hataların yer aldığınını belirtti. Altın konuşmasında ayrıca, risklerin önlenmesi kapsamında mevcut yapı stoğunun iyileştirilmesi ve iyileştirme çalışmalarının doğru ve tekniğine uygun gerçekleştirilmesinin sağlanması, bu konularla ilgili deneysel mekanik alanda yapılan bilimsel çalışmaların detayları hakkında da bilgiler verdi. Konferans, öğrencilerin sorularının yanıtlanmasının ardından son buldu.>>> Haber Merkezi 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Afyon HABER, AKÜ,
Yorumlar
Haber Yazılımı