Haber Detayı
17 Ağustos 2013 - Cumartesi 00:00
 
Depremden çok şey öğrendik
İl Afet Acil Durum Müdürü Mehmet Buldan, 14 yıl önce gerçekleşen Marmara Depremi’nin, topluma çok şey öğrettiğini belirterek, “Öğrendiğimiz şeylerin en önemlisi, depremin bize ne kadar yakın olduğu gerçeğidir” dedi.
Magazin Haberi
Depremden çok şey öğrendik

Bu gerçeğin, 12 Kasım 1999 Düzce Depremi, 3 Şubat 2002 Sultandağı depremi, 27 Ocak 2003 Pülümür depremi, 1 Mayıs 2003 Bingöl Depremi, 8 Mart 2010 Karakoçan Elazığ Depremi, 19 Mayıs 2011 Simav depremi ve en son 23 Ekim-9 Kasım 2011 Van depremleri ile tekrar hatırlatıldığını belirten Buldan, “Depremlerin bize öğrettiği bir başka gerçek ise; Doğal afetlerin doğrudan ya da dolaylı olarak neden olduğu can ve mal kayıpları ile ekonomik kayıplar afet yönetiminin ve koordinasyonunun günümüz dünyasında ne kadar titizlikle ele alınması gerektiği olmuştur. Büyük can kaybına ve geniş çaplı hasara neden olan Marmara Depremi toplumsal hafızamızda büyük bir yer kaplamış, ülkemizde afet yönetimi konusunun tekrar gözden geçirilme zorunluluğunu acı bir şekilde ortaya koymuştur. Bu nedenle, Marmara depremi Türkiye’de afet yönetimi ve koordinasyonu alanında dönüm noktası olmuştur” dedi.

Sistem Marmara’da çöktü

17 Ağustos 1999 yılına dek meydana gelen yerel veya bölgesel boyutlu afetlere müdahalede yeterli olabilmiş veya yeterliymiş gibi görüldüğünü ancak 1999 Marmara Depremi’nde mevcut afet müdahale sisteminin başarılı olamadığını vurgulayan Buldan şöyle konuştu, “Yaşanan büyük deprem sonrasında Türkiye’deki acil durum yönetimi sistemi sorgulanmaya başlanılmıştır. Koordinasyondaki eksikliklerin giderilmesi için 2000 yılında Türkiye Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü kurulmuş, yapı denetim sistemimiz tamamen değişmiş, sigortalılık zorunlu hale getirilmiştir. Ancak afet yönetiminde görev alan üç temel kurum olan Türkiye Acil Durum Yönetimi, Afet İşleri ve Sivil Savunma Genel Müdürlüklerinin üç farklı bakanlık altında örgütlü olması bu alandaki problemleri devam ettirmiştir. Bu durum, ulusal boyutlu afetlerde, acil müdahale ile görevli kurumlar arasında yeterli eşgüdüm sağlanabilmesi için yeni bir yapılanmaya ihtiyaç olduğunu ortaya çıkarmıştır.”

Kriz yönetiminden, risk yönetimine seçildi

Afetlerin önlenmesi ve zararlarının azaltılması, afetlere müdahale edilmesi ve afet sonrasındaki iyileştirme çalışmalarının süratle tamamlanması amacıyla gereken faaliyetlerin planlanması, yönlendirilmesi, desteklenmesi, koordine edilmesi ve etkin uygulanması için ülkenin tüm kurum ve kuruluşları arasında işbirliğini sağlayan, çok yönlü, çok aktörlü, bu alanda kaynakların rasyonel kullanılmasını gözeten, faaliyetlerinde disiplinler arası çalışmayı esas alan iş odaklı, esnek ve dinamik yapı amaçlanarak 17 Aralık 2009 yılında Başbakanlığa bağlı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın kurulduğunu anlatan Buldan, “İllerde ise doğrudan valiye bağlı İl Afet ve Acil Durum Müdürlükleri kurulmuştur. Bu çerçevede; ülkemizde yeni bir afet yönetim modeli uygulamaya konulmuş olup, getirilen bu model ile öncelik ‘‘Kriz Yönetimi’’nden ‘‘Risk Yönetimi’’ne geçilmiştir. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı kurulduğu günden bu yana ülkemizde yaşanan Elazığ, Simav ve Van depremlerinde en etkin ve hızlı müdahaleyi gerçekleştirmiş, deprem sonrası yürüttüğü başarılı iyileştirme politikaları ile afetzede vatandaşlarımızın yaralarını en kısa sürede sarmıştır” diye konuştu.

 

İl dışı görevlerde başarı

Marmara depreminden sonra arama ve kurtarmaya yönelik illerde arama ve kurtarma ekipleri ile 11 ilde Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birlikleri kurulduğunu söyleyen Buldan şöyle devam etti, “Müdürlüğümüz bünyesinde de faaliyetini sürdüren Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birliği Sultandağı, Simav ve Van depremlerinde etkin görev almıştır.  Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birliğimiz halen Adıyaman ilinde her ay dönüşümlü olarak, Suriye’den ülkemize yönelik gerçekleşmekte olan nüfus hareketleri nedeniyle kurulmuş olan merkez çadır kentinde yürütülmekte olan iş ve işlemlerin koordinesine destek olmaktadır. Yine Arama ve Kurtarma Birliğimize bağlı KBRN ekibimiz Kilis ilinde her ay dönüşümlü olarak görev yapmaktadır.  Önce sınav yapıp sonra öğreten afetler;  artık her kurum ve kuruluşun iyi bir plana sahip olması gerçeğini de kabul ettirmiştir.Deprem öncesi, deprem sırası ve sonrasında yapılacak çalışmalara ilişkin kamu ve toplum yararını temel alan Ulusal Deprem Stratejisi Planı hazırlanmış, İlimiz ölçeğinde de Deprem Strateji ve Eylem Planı hazırlanmıştır.”

Örenbağ ve Mısri’de dönüşüm

Geçen 14 yıl içinde maddi kayıplar karşılansa da kaybedilen canların telafisinin olmadığını ifade eden Buldan, “Kaybettiğimiz insanlarımızın acısını yüreğimizde yaşıyoruz. Deprem sonrasında yaşanan felaketlerin bir daha yaşanmamasını diliyoruz. İnsanların yaşamlarını karartan bu depremin, geçen yüzyılın afeti olmasının temel nedeni mühendislik hizmetlerine önem verilmemesi, zemin özellikleri dikkate alınmadan, konutlar, sanayi tesisleri, ulaşım, iletişim alt yapılar yapılmasıdır” dedi. Bu nedenle,; afet riski altındaki alanlar ile bu alanlar dışındaki riskli yapıların tespit edilmesi ve böylece, söz konusu alanlar ile riskli yapıların bulunduğu arsa ve arazilerde, fen ve sanat kurallarına ve standartlarına uygun, sağlıklı ve güvenli yaşama çevrelerini oluşturmak için, iyileştirme, tasfiye ve yenilemelerde bulunulması maksadıyla 2012 yılında Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Kanununun çıkarıldığını anımsatan Buldan, bu kanunla nihai hedefin, herhangi bir afet neticesinde bir daha can kaybı yaşanmamasının sağlanması ve kentlerin sağlıklı ve güvenli yaşama çevrelerine dönüştürülmesi olduğunu belirterek, “İlimizde de bu bağlamda Örenbağ ve Mısri civarındaki riskli alanlarla ilgili kentsel dönüşüm çalışmaları başlamıştır” dedi.

Artık daha hazırlıklıyız

Buldan, afet ve acil durum gerektiren olaylarda, acil yardım çağrılarının İl esasına göre 112 acil çağrı merkezlerinden en kısa sürede ve etkin bir şekilde karşılanması ve ilgili kamu kurum ve kuruluşları arasındaki koordinasyonun sağlanması amacıyla oluşturulan ilimizdeki 112 acil çağrı merkezinin önümüzdeki günlerde faal olarak faaliyetine başlayacağını bildirdi. Aynı zamanda halkın afetlere karşı dirençli ve bilinçli toplum olmasını sağlamak için afet eğitimlerinin müdürlük tarafından yapıldığını, afete hazırlık kapsamında afet planlarının güncel tutulduğunu ve zaman zaman eğitim ve tatbikatlar gerçekleştirildiğini bildiren Buldan, “İlimizde ve bölgemizde meydana gelebilecek bir depremde açıkta kalan vatandaşlarımızı barındırmak için Van ilinden bin konteyner ilimize getirtilerek stoklanmıştır. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca afet ve acil durum hallerinde ilk müdahalenin yerinden, hızlı ve etkin şekilde yapılmasına katkı sağlayacak; bölgesel lojistik merkezleri oluşturmak amacıyla ilimizde de bu bağlamda Lojistik Depo yeri ile ilgili tahsis çalışmaları başlamıştır. Afyonkarahisar İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü olarak hedefimiz yaşanan depremlerden ve afetlerden dersler çıkararak, ilimizi afetlere dirençli, beklenmeyene hazır bir toplum haline getirmektir” diye konuştu. İsmail Çavdar Görüntü Gazetesi

Kaynak: Editör:
Etiketler: İl, Afet, Acil, Durum, Müdürü, Mehmet, Buldan, 14, yıl, önce, gerçekleşen, Marma
Yorumlar
Haber Yazılımı